Wszystko jedno na jakim etapie życia w tej chwili się znajdujesz, ważne, żebyś czuła, iż jesteś na adekwatnej drodze by osiągnąć to, co sobie zamierzyłaś. Niestety, wiele z nas, podążając wyznaczoną sobie drogą, doświadcza poczucia strachu i dyskomfortu. Mamy tendencję do postrzegania tych emocji jako symptomy braku szczęścia i niezadowolenia. W rezultacie, możemy instynktownie wycofywać się z realizacji naszych życiowych celów, żeby radzić sobie z problemami, które tak naprawdę nie istnieją, zamiast przyjąć te „niewygodne emocje” jako nieodzowny element zmiany.
1. Świadomość, iż jedyną osobą odpowiedzialną za twoje życie jesteś ty sam
Jakiekolwiek sobie cele w życiu postawimy, gwałtownie dochodzimy do wniosku, iż sami jesteśmy odpowiedzialni za swoje szczęście. Ten rodzaj emocjonalnej niezależności jest niezwykle trudny do zaakceptowania, wytwarza ogromne „ciśnienie”.
2. Uczucie zagubienia i braku celu
Często poczucie zagubienia lub braku określonego celu w życiu bierzemy za symptom depresji. Tymczasem najczęściej pojawiają się one w naszej rzeczywistości, gdy zaczynamy rozważać różne możliwości, jakie przed nami stoją oraz gdy stajemy oko w oko z ograniczeniami (zewnętrznymi i wewnętrznymi).
- 12 kroków, by zacząć samą siebie traktować z szacunkiem
3. Doświadczanie zakłócania snu
Kiedy zaczynasz dostrzegać nowe, życiowe ścieżki, nowe możliwości, okazuje się, iż twój umysł analizuje to wszystko na najwyższych obrotach. Jest stale zajęty i „zaśmiecony”. Taki wyścig z myślami często skutkuje zakłóceniami snu, problemami z zasypianiem, bezsennością.
4. Doświadczenie intensywnych i wyrazistych snów
Biorąc pod uwagę, iż sny są często manifestacją podświadomości, intensywne i wyraziste marzenia senne mogą sugerować, iż twój umysł jest przytłoczony bardzo głębokimi, niepokojącymi i wyrazistymi myślami. Wskazują, iż zmiany dokonują się w tobie „tu i teraz”.
5. Problemy z koncentracją
To uczucie jest często przypisywane poczuciu zagubienia. W rzeczywistości jest związane z funkcjonowaniem twojego mózgu, w tym trudnym okresie zmian. Działająca bardzo intensywnie prawa półkula mózgu (intuicja i aspekty emocjonalne), sprawia, iż nie jesteśmy w stanie w pełni wykorzystać odpowiednio lewej półkuli (skupienie, pamięć o szczegółach).
6. Nieracjonalne, gwałtowne uczucia
Powszechnie uważa się je za objaw wewnętrznego niepokoju i niestabilności, ale nie zawsze jest tak naprawdę. Irracjonalne wybuchy złości lub smutku po prostu odzwierciedlają fakt, iż są w tobie emocje i ograniczenia, które musisz zaakceptować, abyś mógł później je przezwyciężyć. Takie wybuchy występują zwykle dlatego, iż zmagasz się z tymi uczuciami, nie pozwalając im wejść w twoją świadomość.
70 pytań, które musisz sobie zadać. Tą ścieżką dojdziesz do dobrostanu
7. Intensywne pragnienie samotności
Gdy odczuwamy chęć do izolowania się od innych, zastanawiamy się, czy to już depresja. Rozczarowanie otoczeniem i próba ucieczki przed problemami innych ludzi jest jedynie wskazaniem, iż wchodzimy w okres autorefleksji. Oznacza to, iż jesteśmy blisko rozwiązania własnych problemów oraz umożliwiamy naszemu umysłowi stawienie czoła wyzwaniom, które stoją przed nami.
8. Uczucie, jakbyś przeżywał na nowo swoje problemy z dzieciństwa
Jeśli masz doświadczenie trudnych emocjonalnie chwil w dzieciństwie, jest szansa, iż będą cię one przez cały czas „nawiedzać” dopóki nie wpuścisz ich do swojej świadomości. Stajemy się coraz bardziej świadomi tych„wyzwalaczy”, które wpływają na nasze myśli, działania i emocje. W rezultacie takie odczucia, ostatecznie ułatwiają nam identyfikację prawdziwych problemów i umożliwiają ich rozwiązanie.
9. Strach przed opuszczeniem twojej strefy komfortu
Ilekroć mamy zamiar podjąć nowe i ekscytujące wyzwanie, odczuwamy strach i niepewność. To jest po prostu instynktowna reakcja na intensyfikację poza strefę komfortu i obejmując nieznane; Jednakże, o ile jest to także wyraźny sygnał, iż otwierasz swój umysł i na adekwatnym torze.
10. Niepewność co do tego, kim naprawdę jesteś
Wszyscy mamy momenty, w których tracimy pewność siebie. Cierpienie z powodu spadku zaufania do siebie samego i utraty poczucia własnej wartości jest jedynie integralną częścią świadomego rozwoju. Chociaż to uczucie jest „niewygodne”, ostatecznie uświadamia nam, iż jesteśmy w stanie pokierować swoją zmianą.
11. Rozważanie, jak daleko jeszcze masz do osiągnięcia zamierzonego celu
Zniechęcenie jakiego wówczas doświadczasz widząc, iż do upragnionego celu jeszcze na horyzoncie nie widać, odzwierciedla trochę to, jak daleko jesteś na ścieżce swojego rozwoju osobistego. Czy pójdziesz dalej, czy zawrócisz, a może odrzucisz ten cel i obierzesz nowy?…
12. Zdolność do obrony – siebie i swoich racji
Masz w sobie gniew, który pozwoli ci stanąć w obronie swoich racji. Kiedy robisz to pierwszy raz, doświadczasz uczucia dyskomfortu, ale czujesz też, iż twoje poczucie wartości rośnie. Warto iść za ciosem!