Wykład będzie poświęcony wyjątkowemu w skali Wrocławia założeniu urbanistycznemu, jakim był Tauentzienplatz i powojenny pl. Tadeusza Kościuszki. Zastanowimy się, co wiemy o tej przestrzeni, jakie czynniki historyczne i społeczne kształtowały to miejsce, a także z jaką architekturą i jej elementami mamy do czynienia.
9 kwietnia 2025 r., godzina 12.00 – wykład, prowadzenie: pani Sylwia Chudzik, Muzeum Architektury, ul. Bernardyńska 7
11 kwietnia, godzina 12.00 – spacer po pl. Tadeusza Kościuszki
Zbiórka przy skrzyżowaniu ul. Podwale i Świdnickiej (naprzeciwko pomnika Bolesława Chrobrego).
Opowieść rozpoczniemy od przybliżenia sylwetki pruskiego generała Fryderyka Bogusława von Tauentziena i brzemiennych dla Wrocławia skutków zdobycia miasta przez Francuzów na początku XIX wieku. Podczas wykładu spróbujemy także odpowiedzieć na pytanie, czyją ideę odczytujemy we współczesnym pl. Tadeusza Kościuszki: francuską, niemiecką czy też polską?
Następnie udamy się na spacer po placu i zbadamy, co zostało z dawnego Tauentzienplatzu oraz licznych kawiarni i obiektów gastronomicznych z okresu Polski Ludowej. Porozmawiamy także o brakujących elementach, które mogłyby uczynić pl. Kościuszki modelowym założeniem urbanistycznym.
Sylwia Chudzik ‒ historyk sztuki, absolwentka Dziedzictwa Kultury Materialnej na Uniwersytecie Wrocławskim. Miłośniczka architektury, w szczególności tej niekochanej i zdegradowanej, w badaniach podejmowała tematy rewitalizacji miast i terenów poprzemysłowych. W ramach współpracy z Muzeum Architektury oprowadzała wycieczki po terenie dawnego Hutmenu.