Mus jabłkowy

ania-gotuje.pl 3 lat temu

Każdego roku mam mnóstwo jabłek do przerobienia. Większość z nich przerabiam na mus jabłkowy, ponieważ jest to najszybszy, najprostszy i najpraktyczniejszy sposób na późniejsze wykorzystanie jabłek. Zobacz jak zrobić delikatny, kremowy i pyszny mus jabłkowy w słoikach na zimę oraz dlaczego warto mieć go zawsze pod ręką w spiżarni. Sprawdź do czego wykorzystać mus jabłkowy.

Jabłka to najpopularniejsze owoce w Polsce. Robię z nich kompoty, soki, czasami wino lub konserwuję w słoikach pokrojone w ćwiartki. Większość z nich przerabiam jednak na mus jabłkowy, ponieważ jest to najprostszy, najszybszy i najpraktyczniejszy sposób na późniejsze wykorzystanie owoców zimową porą. Późnym latem przetwarzam papierówki, a jesienią pozostałe odmiany. Nie ma znaczenia jakiej odmiany jabłek użyjemy. Mus będzie pyszny. Z doświadczenia wiem, iż użycie kilku odmian jabłek, poprawia smak, aromat oraz konsystencję musu. Jabłka są niedrogie, a bardzo często darmowe z przydomowych ogródków.

Gorąco zachęcam do przygotowania musu z jabłek i innych owoców do słoików na zimę. Jabłka są bogatym źródłem witamin: A, C, E, K oraz związków mineralnych: cynk, żelazo, magnez, potas, błonnik, pektyny. Mus ma uniwersalne zastosowanie w kuchni, o czym piszę na samym końcu przepisu i podaję przykładowe przepisy, w których możesz go wykorzystać.

Mus jabłkowy – składniki.

Szklanka to pojemność 250ml. Podaję proporcje dla 1 kg jabłek. Z każdego kilograma jabłek otrzymuję ok 800 ml musu. Kaloryczność potrawy: 70 kcal w 100g. Używaj zdrowych, nie obitych jabłek.

  • 1 kg jabłek (przed obraniem)
  • od 50 do 75 ml wody ( w zależności od soczystości owoców)
  • 3 łyżki soku z cytryny
  • opcjonalnie do smaku od 1 łyżki do 1/2 szklanki cukru lub miodu. W zależności od tego, do czego chcę użyć musu, dosładzam lub robię wytrawny. Każda odmiana jabłek jest inna i ma różną zawartość naturalnych cukrów.

Mus jabłkowy – prosty sposób wykonania.

Zobacz jak w prosty sposób zrobić pyszny mus jabłkowy. Do jego przygotowania potrzebować będziemy dużego i szerokiego garnka o grubym dnie, aby owoce się nie przypalały. Opcjonalnie przyda się blender do uzyskania jednolitej, kremowej konsystencji.

Jabłka myję dokładnie pod bieżącą wodą. Następnie obieram cienko ze skórki. Przekrawam na pół, a potem na ćwiartki i usuwam gniazda nasienne. (Pamiętaj, iż nie zawsze musisz je wyrzucać. Zarówno ze skórki jak gniazd nasiennych można przygotować ocet jabłkowy.) Ćwiartki jabłek w zależności od ich wielkości kroję jeszcze na kilka mniejszych części.

Tak pokrojone jabłka wrzucam do dużego i najlepiej szerokiego garnka z grubym dnem. Wlewam także około 50-75ml wody oraz 3 łyżki soku z cytryny na każdy 1kg jabłek. Garnek nakrywam przykrywką i gotuję na średnim ogniu do czasu, aż woda się zagotuje (po około 1-2 minut).

Gdy zawartość zacznie się gotować, zmniejszam na bardzo mały ogień, tak aby lekko bulgotało. Mus jabłkowy duszę przez następne 25-45 minut. Co jakiś czas mieszam dzięki drewnianej łyżki. Zalecam mieszać, gdyż na dnie robi się papka, a na górze są przez cały czas nierozgotowane kawałki jabłek.

Mus jabłkowy w połowie czasu duszenia.

Czas duszenia zależy przede wszystkim od rodzaju jabłek (miękkie papierówki duszę krócej niż twarde odmiany), ilości owoców i szerokości garnka. Jabłka muszą być po uduszeniu miękkie i rozpadać się. jeżeli podczas duszenia wyparuje woda, a owoce przez cały czas nie są miękkie, to dolewam wody. Analogicznie gdy podczas duszenia owoce są już miękkie i jest dużo soku, do zdejmuję pokrywkę, w celu jego odparowania.

Gdy mus jabłkowy jest już uduszony, sprawdzam jego smak i opcjonalnie dosładzam cukrem lub miodem i całość mieszam. W zależności od tego, do czego chcę użyć musu, dosładzam (od 1 łyżki do 1/2 szklanki cukru lub miodu) lub robię wytrawny. Każda odmiana jabłek jest inna i ma różną zawartość naturalnych cukrów. Na ogół jabłka są wystarczająco słodkie, iż nie dosładzam ich. Później łatwiej taki mus dodać do ciast lub deserów i regulować stopień słodkości.

Gotowy mus jabłkowy zaraz po duszeniu, tuż przed blenderowaniem.

W tym momencie otrzymuję mus jabłkowy z odrobinami jabłek. Możesz taki mus przełożyć do słoików lub rozdrobnić blenderem.

Dzięki użyciu blendera, mus jabłkowy nabiera delikatnej i kremowej konsystencji.

Uduszone jabłka miksuję blenderem, aby uzyskać idealnie gładką i kremową konsystencję. Nasz przecier jabłkowy jest już gotowy. Tak otrzymany przecier możemy przełożyć do słoików, ostudzić i przechowywać w lodówce do 5 dni lub pasteryzować na zimę.

Pasteryzacja musu jabłkowego w słoikach na zimę.

Słoiki oraz nakrętki wyparzam we wrzątku. Możesz je także umyć w zmywarce do naczyń. Do czystych słoików przekładam gorący mus jabłkowy (pozostawiam około 1cm wolnej przestrzeni) i mocno zakręcam czystymi oraz nie uszkodzonymi nakrętkami.

Do dużego, szerokiego garnka kładę czystą ściereczkę kuchenną, a na nią układam słoiki z musem. Całość zalewam do 3/5 wysokości słoików gorącą wodą. Zasada jest taka, iż zimne słoiki zalewam zimna wodą, a gorące słoje gorącą wodą. Zagotowuję na średnim ogniu i zmniejszam moc palnika, aby woda lekko bulgotała. Pasteryzuję tak przez około 10-25 minut w zależności od wielkości słoików.

Możesz także pasteryzować w piekarniku. Nagrzewam piekarnik do 110 stopni C i pasteryzuję przez 15-25 minut w zależności od wielkości słoików. Zasad jest podobna, jak przy tradycyjnej pasteryzacji w garnku. To znaczy słoiki z gorącym musem wkładam na nagrzanego piekarnika, a słoiki z zimną zawartością umieszczam do chłodnego piekarnika. Czas pasteryzacji liczę od kiedy piekarnik osiągnie 110 stopni C.

Na zdjęciu pasteryzuję w piekarniku mus jabłkowo-bananowy, który jest lekko ciemniejszy.

Po pasteryzacji słoiki układam na kuchennym blacie wyścielonym ściereczką i przykrywam ręcznikiem. Przez pierwsze kilkanaście minut układam słoiki z musem do góry dnem, a następnie odwracam. Dzięki temu nakrętki lepiej się zassą, a po odwróceniu mus osadzi się na dnie słoika. Pozostawiam do całkowitego ostygnięcia na około kilkanaście godzin. Po tym czasie odnoszę przetwory do piwnicy.

Do czego wykorzystać mus jabłkowy?

Każdego roku mam mnóstwo jabłek do przerobienia. Większość z nich przerabiam na mus, ponieważ jest to najszybszy, najprostszy i najpraktyczniejszy sposób na późniejsze wykorzystanie jabłek. Należy jednak mieć na uwadze, iż po obróbce termicznej owoce tracą część swoich cennych wartości. Dlatego traktuję mus jabłkowy jako zdrowszą alternatywę dla sklepowych zagęszczaczy i słodzików.

Mus jabłkowy wykorzystuję np. do:

Klaszyczna szarlotka na kruchym cieście

Ryż zapiekany z jabłkami

  • Słodzenia potraw. Mus z jabłek używam do słodzenia przede wszystkim ciast i deserów oraz jako nadzienie do pączków. Zobacz jak zrobić szarlotkę. Sprawdź także pyszne danie na obiad – ryż zapiekany z jabłkami. Bardzo często dodaję go także do owsianki.
  • Nadawania wilgotności. Dzięki musowi każde ciasto będzie wilgotne, czyli pyszne i długo świeże.
  • Zmniejszania ilości oleju w ciastach. Dzięki kleistej i wilgotnej konsystencji, mus jest doskonałym zamiennikiem oleju w cieście. Np dodając mus do popularnego Murzynka, mogę zmniejszyć ilość oleju.
  • Jako zamiennik dżemów i konfitur. Mus jest genialnym dodatkiem do smarowania domowego chleba, racuchów z jabłkami, naleśników lub gofrów.
  • Mus jabłkowy jem także bezpośrednio ze słoika, jak mam ochotę na coś pysznego, zdrowego i słodkiego w alternatywie do miodu 🙂 Nie tylko dorośli, ale dzieci także lubią ten smakołyk. Słodki deser możemy śmiało podawać dzieciom w każdym wieku. Któż z nas nie kojarzy niemowlaków jedzących mus jabłkowy?
  • Przecier jabłkowy wykorzystuję także do pieczenia mięs.


Anglicy mają swoje powiedzenie na temat spożywania jabłek: „An Apple a Day, Keeps the Doctor Away” co można przetłumaczyć: Jedno jabłko dziennie utrzyma Cię z dala od lekarza.

Jeśli macie inne, swoje zastosowania musu jabłkowego to podzielcie się nimi w komentarzu :-).

Idź do oryginalnego materiału