Mural z duszą na poznańskich Krzesinach: Cała historia na jednym malowidle

poznanskieklimaty.pl 2 miesięcy temu

Imponujący mural powstał na poznańskich Krzesinach. Przedstawia on najważniejsze obiekty znajdujące się na terenie osiedla Krzesiny-Pokrzywno-Garaszewo.

W centralnym punkcie muralu znajduje się dziecko, które symbolizuje Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. Charlesa de Gaulle’a w Poznaniu. To właśnie na tej szkole znajduje się mural.

Chłopiec, leżąc na polanie, bawi się dwoma zabawkami, co oddaje sielski klimat Garaszewa, czyli jednej z trzech części osiedla. W prawej ręce trzyma samolot F16 w historycznym, kruczym malowaniu, nawiązujący do lotniczych tradycji Krzesin i 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego im. kpt. pil. Franciszka Jacha.

Obok niego leży zabawkowy wóz strażacki, Star 25, który przez wiele lat służył w pobliskiej Ochotniczej Straży Pożarnej.

Chłopiec ma na głowie starą czapkę pilotkę i spogląda w niebo – bo właśnie przed chwilą przeleciały tam samoloty F16, tworząc ze smug napis Krzesiny. Pod napisem znajduje się klasztor Urszulanek, który przenosi nas do trzeciej części okolicy, czyli Pokrzywna.

Obok niego stoi kościół Matki Boskiej Królowej Korony Polskiej, jeden z dwóch kościołów w stylu norweskim w Polsce. Zwieńczenie muralu stanowi krzesiński dworek będący jedynym neogotyckim dworem w Poznaniu.

Kolory budynków nie są przypadkowe – zielony kolor klasztoru odpowiada symbolice sióstr Urszulanek, a czerwień kościoła nawiązuje do kolorystyki logotypu parafii. Na muralu, tak jak i w rzeczywistości, budynki są otoczone starodrzewem.

Mural odsłonięto 10 listopada 2024 podczas pikniku sąsiedzkiego. Powstał on z inicjatywy Stowarzyszenia Historycznego KrzesiMy w październiku. Został wykonany przez grupę MURALL na podstawie projektu Wow Wall Studio.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu. Zapraszamy do polubienia naszego profilu na Facebooku Poznańskie Klimaty oraz do zapisania się na newsletter i pobrania bezpłatnego przewodnika o Poznaniu.

Zobacz również:

Idź do oryginalnego materiału