Możesz zapomnieć o tarciu ziemniaków. Rewolucyjny przepis na placki

pysznosci.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Placki z gotowanych ziemniaków - Pyszności; foto: Canva


Jeśli od przygotowania placków z ziemniaków odstręcza cię sama myśl o żmudnym procesie ścierania tych warzyw, mamy coś w sam raz dla ciebie. Nigdy więcej pokaleczonych knykci; od dziś możesz tworzyć placki z gotowanych ziemniaków. Przepis znajdziesz w tym artykule.

Tarcie ziemniaków nie należy do najprzyjemniejszych czynności, które wykonujemy w kuchni. Gdyby stworzyć ranking najbardziej „znielubionych” zajęć podczas gotowania, ścieranie ziemniaków z całą pewnością walczyłoby o podium z krojeniem cebuli (poznaj patenty, za pomocą którego nie uronisz wtedy już ani jednej łzy!) i, dajmy na to, obieraniem jajek ze skorupek.

Jeśli więc należysz do tych, którzy placki z ziemniaków serwowaliby sobie i rodzinie o wiele częściej, gdyby nie ścieranie, to musisz poznać poniższy przepis. Te placki z gotowanych ziemniaków dosłownie odmieniają życie. Przynajmniej te kulinarne.

Placki z gotowanych ziemniaków – Pyszności; foto: Canva

Nie zwlekajmy więc i ruszmy na ratunek pozdzieranym podczas ścierania ziemniaków palcom oraz ugotowanym już kartoflom, które nie zostały dojedzone. Oto receptura, której potrzebujesz.

Placki z gotowanych ziemniaków

Składniki:

  • 500 g ugotowanych ziemniaków
  • 3 łyżki mąki
  • 1 jajko
  • szczypiorek
  • pół cebuli
  • masło
  • słodka papryka
  • sól, pieprz
  • olej do smażenia

Sposób przygotowania:

Ugotowane ziemniaki przepuść przez praskę lub ugnieć. Wbij do nich jajko, dosyp mąkę i przyprawy. Po szczypcie soli, pieprzu i słodkiej papryki powinno być w sam raz, chociaż możesz jeszcze przetestować wersję placków z suszonym czosnkiem. To może nie spodobać się dzieciom, ale dorosłym – jak najbardziej. Dorzuć do masy jeszcze drobno posiekaną i zeszkloną na patelni cebulę.

Placki z gotowanych ziemniaków – Pyszności; foto: Canva

Całą masę dokładnie wymieszaj. Dłońmi uformuj placuszki. Na patelni rozgrzej olej rzepakowy. Pamiętaj, by nigdy nie kłaść placków na zimny tłuszcz – powolne smażenie sprawi, iż nabiorą one tłuszczu, który ciężko będzie później odsączyć.

Usmaż placki z obu stron i wyłóż na ręcznik papierowy. Podawaj z odrobiną ciepłego masła i drobno posiekanym szczypiorkiem. Musimy tu wtrącić jeszcze jedną poradę: lepiej łap za placki szybko, bo znikają w oka mgnieniu. Smacznego!

A po więcej kulinarnych pomysłów zajrzyj na nasz kanał na YouTube. Znajdziesz tam na przykład ten przepis na wytrawne babeczki z serem ricotta i pomidorkami.

Idź do oryginalnego materiału