Wyjazd do sanatorium za granicą na NFZ. Jak to zrobić?
Przede wszystkim musimy pamiętać, iż wyjazd do sanatorium za granicą na NFZ możemy zorganizować na dwa sposoby. Pierwszy z nich to samodzielne zaplanowanie pobytu, a drugi — skorzystanie z oferty biura podróży. W pierwszym przypadku to od kuracjusza zależy organizacja transportu oraz pobytu. Należy także sprawdzić, czy wybrane przez nas uzdrowisko spełnia wymagania Narodowego Funduszu Zdrowia dotyczące refundacji. Pamiętajmy także, iż w obu przypadkach to senior musi opłacić pobyt, a następnie starać się o zwrot kosztów.
Sprawdź również: Zagraniczne uzdrowisko idealne na jesienny turnus. Seniorzy zachwycają się terapią z oliwy
Co do samej refundacji wyjazdu do sanatorium za granicą nie różni się ona od sytuacji, gdy decydujemy się na taki turnus w Polsce. Przede wszystkim musimy wybrać miejscowość o statusie uzdrowiska. Po drugie Narodowy Fundusz Zdrowia refunduje 54 zabiegi lecznicze (po trzy na każdy dzień pobytu). Warto także pamiętać, iż aby uzyskać zwrot kosztów, konieczne jest wykupienie pakietu, który obejmuje co najmniej jeden zabieg bodźcowy oraz dwa zabiegi fizjoterapeutyczne dziennie. Podobnie, jak w przypadku turnusu w Polsce, NFZ nie finansuje kosztów transportu, zakwaterowania oraz wyżywienia.
Sprawdź również: Już można składać wnioski. Nie przegap terminu, bo dostaniesz mniej pieniędzy
Podstawa prawna wyjazdu do sanatorium za granicą na NFZ
Narodowy Fundusz Zdrowia może zwracać koszty wyjazdów zagranicznych do sanatoriów na podstawie tzw. dyrektywy transgranicznej. Oczywiście ośrodek, który wybraliśmy, musi się znajdować na terenie Unii Europejskiej (lub EFTA). Leczenie musi być również zgodne z polskimi standardami medycznymi. Przyszły kuracjusz musi także otrzymać skierowanie na leczenie sanatoryjne od lekarza rodzinnego lub specjalisty z adnotacją “do leczenia za granicą".
Sprawdź również: Te osoby są zwolnione z abonamentu RTV. Muszą jednak pokazać dokument
Następnie musi uzyskać zgodę NFZ, a do 6 miesięcy od zakończenia leczenia złożyć wniosek o refundację. Do niego należy dołączyć harmonogram zabiegów, dowód pobytu w ośrodku oraz potwierdzenie statusu uzdrowiska. Pamiętajmy również, iż oprócz ważnego dokumentu tożsamości (dowodu osobistego lub paszportu), warto pamiętać o wyrobieniu Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, czyli EKUZ.
Źródło: GazetaPrawna
Zobacz też:
Dodatkowe pieniądze dla seniorów. W marcu na konto tych osób wpłynie 350 zł
Możesz dostać zwrot podatku szybciej niż inni. Wystarczy, iż zrobisz to
Te osoby będą musiały zwrócić koszty pobytu w sanatorium. Ciebie też to dotyczy?