Choć większość osób wchodzących na szlak do Morskiego Oka stawia na wygodę i bezpieczeństwo, nie wszyscy przestrzegają tej zasady. Zima w Tatrach to nie czas na modowe eksperymenty, ale jedna turystka postanowiła udowodnić, iż choćby w rajstopach i spódnicy można pokonać tę trasę. Filmik z jej wyczynem, opublikowany 2 stycznia 2025 roku przez użytkownika @vset101 na TikToku, zdobył ogromną popularność i stał się tematem licznych dyskusji.
REKLAMA
Zobacz wideo gwałtownie zmieniające się warunki w Tatrach. Najpierw śnieżyca, a potem słońce
Jakie ubrania noszą ludzie w górach? Niektórzy mylą szlaki z pokazem mody
Wybierając się w góry, większość turystów wie, iż odpowiedni strój to podstawa – szczególnie zimą, gdy warunki atmosferyczne bywają surowe. Mimo to kobieta, która widziana była na szlaku, postawiła na strój bardziej przypominający randkowy outfit niż ubiór na górską wędrówkę. W krótkiej spódnicy, rajstopach i adidasach bez wsparcia kostki, a także bez czapki i rękawiczek, wzbudziła ogromne zainteresowanie wśród innych turystów i internautów.
Pod filmikiem pojawiły się komentarze, które dosadnie skomentowały jej wybór:
Jeszcze ma worek ze strojem do wf
Ona wracała z imprezy na skróty, przez Morskie Oko. Akurat było bliżej
Z serii: gdy chłop zabiera cię na randkę niespodziankę
Zima jak widać nie tylko drogowców potrafi zaskoczyć
A potem są wzywani ratownicy TOPR, bo osoby nie mogą zejść, bo nie mają odpowiedniego obuwia
Pomimo iż te słowa często mają humorystyczny ton, podkreślają istotny problem – nieodpowiedni strój w górach może być poważnym zagrożeniem dla zdrowia i życia.
W co się ubrać w góry? Klucz do bezpieczeństwa w zimowych warunkach
Odpowiedni strój na górską wędrówkę to podstawa. Zarówno zimą, jak i latem warunki na szlaku mogą być ekstremalne, dlatego nie można tego lekceważyć. Doświadczeni turyści zgodnie podkreślają, iż w takich sytuacjach najważniejsze są warstwowe ubrania z termoaktywnych materiałów, które zapewniają ciepło i odprowadzają wilgoć. Ciepłe spodnie, kurtka przeciwdeszczowa lub puchowa oraz odpowiednie obuwie z dobrą przyczepnością i wsparciem kostki to absolutne minimum.
Góry, Tatry (zdjęcie ilustracyjne) Fot. Marek Podmokły / Agencja Wyborcza.pl
Nie można zapominać o dodatkach takich jak czapka, rękawiczki i komin, które chronią przed wychłodzeniem. W plecaku warto mieć także zapasowe ubrania na wypadek przemoczenia, termos z ciepłym napojem oraz latarkę czołówkę. Turyści powinni pamiętać, iż bezpieczeństwo to nie kwestia mody, ale troski o własne zdrowie i życie.
Zobacz też: W takim stroju "Królewna Śnieżka" poszła w Karkonosze. Ludzie nie mają dla niej litości. "Nie ratować"