Montaż okien dachowych to zadanie, które spędza sen z powiek inwestorów. Nieprawidłowo zamontowane okno może być nieszczelne. Należy podkreślić, iż zachowanie jego szczelności to jeden z kluczowych aspektów prawidłowego montażu okna dachowego, o którym nie można zapomnieć. Jej brak to główny powód, dla którego wiele osób rezygnuje z instalacji okien dachowych. Czy słusznie? Z pewnością nie. Zapewniamy, iż stosując oryginalny kołnierz instalacyjny oraz potrzebne akcesoria RoofLITE+ i przestrzegając instrukcji montażu, każdy szanowany dekarz poradzi sobie z tym zadaniem.

O co zadbać podczas montażu okna dachowego?
Prawidłowy montaż okien dachowych należy dobrze zaplanować. Pierwszym elementem, o który w szczególności należy zadbać, jest dobór okien o określonych normami parametrach, a także wybór kołnierza dopasowanego do okien dachowych i pokrycia dachowego, który będzie miał wpływ na odpowiednią termoizolację. Wpływ na izolację cieplną okna dachowego będzie miało m.in. zastosowanie odpowiedniej izolacji termicznej, a także przeciwwilgociowej (poszczególne rozwiązania, jakie można zastosować, omówimy w dalszej części artykułu) od zewnętrznej strony oraz odpowiednia obudowa okna dzięki płyt gipsowo-kartonowych od wewnątrz.
Akcesoria do prawidłowego montażu okien dachowych — co musisz wiedzieć?
Kołnierze zewnętrzne do okien dachowych to jedno z akcesoriów, bez którego prawidłowy montaż okien dachowych w blachodachówce czy innym pokryciu dachowym nie byłby możliwy. To one fizycznie łączą ramę okna z dachem, zapewniając szczelność. Doborem kołnierza powinien zająć się doświadczony dekarz lub ekspert z hurtowni / sklepu, w którym kupujesz okna dachowe. W tym miejscu należy zaznaczyć, iż jeżeli dobierzesz nieodpowiedni kołnierz i później zgłosisz reklamację, nie zostanie ona rozpatrzona na Twoją korzyść.
Oferta RoofLITE+ obejmuje kołnierze do okien dachowych, które bez problemu dopasujesz do popularnych pokryć dachowych, jakie stosuje się w naszym kraju. Znajdziesz w niej także kołnierze uniwersalne, które można stosować praktycznie w każdym rodzaju dachu.
Każdy kołnierz, który proponuje RoofLITE+ jest testowany, dzięki czemu możemy zapewnić o jego wodoszczelności. Przemyślana konstrukcja sprawia, iż bez problemu będzie stawiać czoła ekstremalnym warunkom pogodowym.
Warto tutaj nadmienić, iż kołnierze RoofLITE+ wykonane zostały z grubego aluminium, którego kolor jest dopasowany do zewnętrznego oblachowania okna dachowego (RAL7043, szary), co pozwala mieć pewność, iż po montażu będą tworzyć z nim estetyczną całość. Kluczowym miejscem w kołnierzu — dolny fartuch do okna dachowego — wykonujemy z podwójnego aluminium, dzięki czemu można mówić o najwyższym poziomie bezpieczeństwa, jeżeli chodzi o groźbę poderwania go przez silne podmuchy wiatru.

Montaż okna dachowego — instrukcja
Wstawianie okna dachowego powinno zawsze odbywać się w kilku etapach, które następują bezpośrednio po sobie. Poniżej znajduje się Instrukcja montażu okna dachowego. Zapoznając się z nią będziesz wiedzieć na co zwrócić uwagę przeprowadzając montaż okien dachowych.
Montowanie okien dachowych — krok po kroku
Krok 1.
Sprawdzenie kąta nachylenia dachu, prawidłowe wyznaczenie i przygotowanie otworu pod okno oraz wyznaczenie obszaru wnęki podokiennej.
Krok 2.
Początek instalacji, czyli przytwierdzenie do ościeżnicy kątowników montażowych. jeżeli było zakupione ocieplenie systemowe, montuje się je przed przytwierdzeniem kątowników.
Krok 3.
Poziomowanie łat montażowych i przytwierdzenie ich do konstrukcji dachu. Pamiętaj tutaj, iż należy zostawić odpowiednią szczelinę na ocieplenie ościeżnicy. Otwór musi być przygotowany zgodnie z dostarczoną instrukcją montażu okna.
Krok 4.
Przytwierdzenie dolnych kątowników do dolnej łaty montażowej.
Krok 5.
Wstawienie skrzydła.
Krok 6.
Prawidłowe ustawienie szczelin pionowych i poziomych między skrzydłem i ościeżnicą oraz dokręcenie kątowników montażowych do górnej łaty montażowej.
Krok 7.
Uszczelnienie okien dachowych, które polega na zamontowaniu folii paroprzepuszczalnej, która łączy okno z pokryciem głównym dachu.
Warto w tym miejscu podkreślić, iż szczelność okna dachowego to gwarancja bezpieczeństwa. Dlatego podczas tego kroku dobrze jest pomyśleć o najwyższym poziomie wodoszczelności, jaki daje kołnierz paroprzepuszczalny RoofLITE+ RUC. Produkt wykonany jest z polistyrenu odpornego na rozdarcia, pokrytego paroprzepuszczalną powłoką poliuretanową. Taka budowa zapewnia najwyższy poziom szczelności, pozwalając dodatkowo na wysoką oddychalność całości.
Istotną zaletą wspomnianego kołnierza jest fakt, iż nie traci on swoich adekwatności choćby w bardzo trudnych warunkach atmosferycznych. Testowaliśmy go na odporność w zakresie temperatur od -40°C do +80°C. Ważne jest to, iż kołnierz dostarczany jest idealnie docięty na wymiar wybranego okna dachowego, dzięki czemu tworzy szczelne obramowanie.
Jego kolejnym atutem jest szybkość montażu. Wystarczy nałożyć go na ramę okna i połączyć z membraną, która znajduje się w dachu.
Krok 8.
Montaż kołnierza zewnętrznego i pozostałej części oblachowania okna. Tutaj należy mieć na uwadze, iż kompletne oblachowanie z kołnierzem jest odpowiedzialne za odprowadzanie wody odpływowej z okolic samego okna, jak i z obszaru dachu nad oknem.
Krok 9.
Montaż pokrycia dachowego znajdującego się wokół okna i przytwierdzenie skrzydła okiennego do ościeżnicy.
Choć prawidłowy montaż okna dachowego wydaje się być prostą czynnością, wielu inwestorów zadaje bardziej szczegółowe pytania na ten temat. Odpowiedzi na najpopularniejsze z nich szukaj w dalszej części wpisu.
Ciepły montaż okien dachowych — co to takiego?
Dbałość o szczelność montażu okna dachowego to jedna kwestia. Kolejną jest „ciepły montaż okna dachowego„. Co to oznacza? Ciepły montaż okien dachowych to nic innego, jak uszczelnienie przestrzeni pomiędzy oknem dachowym a krokwiami. o ile zależy Ci na zapewnieniu takiej izolacji, wykorzystaj kołnierz termoizolacyjny RoofLITE+IFC, który nakleja się bezpośrednio na ramę okna.
Wspomniany element wykonany jest ze spienionego polietylenu. Podobnie, jak w przypadku wymienionego wyżej kołnierza RUC, w tym wypadku rozmiar także jest dopasowany do wymiarów okna dachowego, dlatego podczas jego wyboru warto zwrócić uwagę na ich zgodność. Co więcej, w tym przypadku należy również spojrzeć na rodzaj ramy okna. Kołnierz IFC pasuje bowiem do okien wyróżniających się wzmocnioną ościeżnicą — zarówno drewnianą, jak i PVC (takie posiadają okna z serii RoofLITE+ SOLID i TRIO). Okna z wąską ościeżnicą (typu SLIM), należy wyposażyć w kołnierz IFCS. Montaż kołnierza okna dachowego termoizolacyjnego jest bardzo prosty — wystarczy przykleić go do ramy okna dzięki taśmy dwustronnej, która zawsze jest dołączona do całego zestawu.

Na jakiej wysokości powinno być osadzone okno dachowe?
Wysokość montażu okien dachowych zwykle uzależniona jest od wysokości ścianki kolankowej. W miejscu, gdzie kończy się ten element, znajduje się dolna krawędź okna dachowego. o ile Twój dach dochodzi bezpośrednio do murłaty, zaleca się osadzenie okna dachowego na wysokości nie mniejszej niż 80 cm od posadzki. Tylko wtedy unikniesz problemów ze swobodnym dostępem do okna i przebywania pod nim.
Obrabianie okna dachowego płytą g-k — na co zwrócić uwagę?
Każdy producent okien dachowych w punkcie: „okna dachowe — instrukcja montażu”, bardzo dokładnie opisuje ten punkt. Warto skorzystać z tej wiedzy. Podstawowa zasada mówi, iż obróbkę górnej szpalety należy zrobić równolegle do posadzki, natomiast dolnej — prostopadle do posadzki, co oznacza, iż szpaleta musi być maksymalnie otwarta. Dzięki takiej zabudowie możesz liczyć na najlepszy rodzaj swobodnej wymiany powietrza wokół okna. Pamiętaj również o tym, żeby pod oknem dachowym nie montować parapetów, ponieważ będą zaburzać cyrkulację powietrza i utrudniać osuszanie pakietów szybowych.
Łączenie okien dachowych — czy jest możliwe?
Łączenie okien dachowych obok siebie oraz zespolenie ich w jedną bryłę w dachu jest możliwe. Należy jednak pamiętać, aby podczas zamawiania okien, podać ich sposób rozmieszczenia oraz rozstaw i grubość krokwi. Na podstawie tych informacji sprzedawca dobierze optymalny komplet kołnierzy do zespolenia.

Błędy najczęściej popełniane przy montażu okien dachowych
Choć z naszymi wskazówkami prawidłowy montaż okna dachowego nie powinien sprawić problemu, istnieją błędy, które często popełnia się podczas instalacji. Do najczęstszych należą:
- zła izolacja lub jej całkowity brak, co może doprowadzić do przeciekania i przemarzania;
- zastosowanie pianki montażowej do stworzenia izolacji cieplnej, która może doprowadzić wskutek rozprężania do deformacji konstrukcji ramy;
- nieprawidłowe wykończenie wewnętrzne dzięki płyty g-k;
- niepoprawnie wykonana izolacja przeciwwodna, która może doprowadzić do zawilgocenia. Istotne tutaj jest prawidłowe połączenie z izolacji okna dachowego z izolacją przeciwwilgociową połaci dachowej. Nad oknem należy również zamontować rynienkę odprowadzającą kondensację dachową, którą należy wyłożyć folią dachową;
- nieprawidłowy montaż oblachowania zewnętrznego lub jego uszkodzenie — przecięcie powierzchni kołnierza gwoździem lub wkrętem jest absolutnie niedopuszczalne, ponieważ spowoduje nie tylko przeciekanie okna, ale również utratę gwarancji;
- nieprawidłowe ułożenie pokrycia dachowego na kołnierzu uszczelniającym, przez co może dojść do nieprawidłowego odprowadzania wody opadowej i tym samym — przeciekania okna;
- niepoprawna instalacja kątowników montażowych, co może doprowadzić do braku szczelności okna;
- niepoprawny montaż dolnego elementu kołnierza — fartuch pod okno dachowe powinien być wprowadzony na pokrycie dachowe, a następnie odpowiednio ułożony i wyprofilowany. Tylko wtedy możesz mieć pewność, iż woda pochodząca z opadów będzie skutecznie odprowadzona.
Jaki jest koszt montażu okna dachowego?
Koszt wstawienia okna dachowego nie zawsze będzie taki sam. Zależy to od zakresu prac, ilości montowanych okien, regionu, w którym mieszkasz, czy wybranego fachowca. Na ostateczną cenę będzie miał wpływ zakres prowadzonych prac oraz ilość montowanych okien. Może zatem okazać się, iż montaż kilku okien dachowych może być relatywnie niższy, niż jednej sztuki.
Poniżej znajdziesz parametry, które mogą mieć wpływ na ostateczną cenę montażu:
- ilość wstawianych okien,
- rodzaj pokrycia dachowego,
- ciepły montaż,
- kontygnacja, na której wykonywane są prace,
- kąt nachylenia dachu,
- ewentualne zajęcie pasa drogowego (w przypadku prac wykonywanych na terenie publicznym, np. w centrum miasta).
Biorąc powyższe składowe pod uwagę, możesz porównywać oraz negocjować ceny z fachowcami.
Montaż okien dachowych — podsumowanie
Planując prawidłowy montaż okien dachowych RoofLITE+, warto nie tylko zapoznać się z instrukcją montażu, ale również dobrać dodatkowe akcesoria instalacyjne, które zapewnią poprawę parametrów okna oraz bezproblemowe użytkowanie okna przez długi czas. Pamiętaj, aby dokładnie wszystko zaplanować, ponieważ późniejsze dołożenie kołnierzy paroprzepuszczalnych i termoizolacyjnych nie będzie możliwe. Musisz zatem kupić je wraz z oknem. Podobnie postępuj, jeżeli w planach masz montaż wyłazu dachowego. Poza ekipą wybierz odpowiedni produkt, który prawidłowo zamontowany będzie służył Ci bezawaryjnie przez wiele lat.