Montaż i konserwacja umywalek łazienkowych

elazienki.pl 1 rok temu

Jak zamontować umywalkę w łazience lub toalecie? Jakimi produktami czyścić jej powierzchnię, aby na długo zachowała nienaganny wygląd? Na te i kilka innych pytań, dotyczących montażu oraz konserwacji umywalek odpowiadamy właśnie w tym artykule. Proponujemy różne sposoby na utrzymanie czystości, w tym również domowe środki myjące, które wykonasz samodzielnie. Podpowiadamy również, jak radzić sobie z drobnymi usterkami, bo naprawa umywalek łazienkowych nie zawsze wymaga ingerencji fachowca.

Montaż umywalek łazienkowych – model stawiany na blacie lub podwieszany

Umywalki małe lub duże, głębokie i płytkie, a także w różnych kształtach i rozmiarach, mogą wydawać się trudne w montażu. Przybliżając jednak kilka tajemnic instalacji tego wyposażenia, zachęcamy w niektórych przypadkach do samodzielnego zamocowania ich w łazienkach czy toalecie. Oczywiście, jest to możliwe, jeżeli masz w domu kilka podstawowych narzędzi oraz chęci zmienienia się na jakiś czas w tak zwaną „złotą rączkę”. Ważnych jest też kilka innych aspektów, zatem zaczynamy:

Umywalka podwieszana

Ten popularny model umywalki bardzo często pojawia się w małych toaletach. Wśród nowoczesnych umywalek, znajdziesz efektowne kształty o optymalnych rozmiarach, które pozwolą wygodnie umyć ręce, a zarazem nie zajmą dużo miejsca w małym pomieszczeniu. Podobną rolę spełnią w piwnicy, kotłowni czy innym pomieszczeniu gospodarczym. Montaż umywalek łazienkowych podwieszanych, należy rozpocząć od zaznaczenia miejsca na ścianie, gdzie zostaną zamocowane kołki rozporowe. Potrzebne będzie odpowiednie wiertło dopasowane do rodzaju muru (cegła, pustak, beton) czy płytek ceramicznych. dzięki specjalnych śrub przykręca się umywalkę, a jej odpływy często maskuje specjalnym półpostumentem. Nowoczesne wersje umywalek podwieszanych są też mocowane na stelażach, podobnych jak te, wykorzystywane do misek wc czy bidetów.

Umywalka nablatowa

Umywalka stawiana na blacie nie wymaga przykręcania, ale w tym przypadku, ważne jest odpowiednie przygotowanie blatu. W zależności od jego rodzaju, musisz użyć odpowiednich narzędzi tnących, dlatego zdarza się, iż trudno jest wykonać samodzielny montaż, jeżeli ich nie posiadasz. Wycięty otwór na odpływ i zabezpieczenie podstawy silikonem, zapewnia szczelność i adekwatne zamocowanie misy. W przypadku umywalek nablatowych, warto zastosować specjalne czarne, srebrne czy złote syfony, które choćby widoczne pod blatem, stanowią dodatkowy element ozdobny.

Jak zamontować umywalki podblatowe i wpuszczane w blat?

W przypadku tych modeli wyposażenia łazienkowego, często przyda się fachowa pomoc. Ze względu na potrzebę wycięcia blatów z różnego materiału, konieczne są też specjalistyczne narzędzia. Inne do kamienia naturalnego czy granitu, a inne do blatów z drewna czy tworzyw sztucznych. Umywalki podblatowe i wpuszczane w blat są efektownym rozwiązaniem, a przy tym łatwo utrzymać je w czystości. Mają jednak i swoje wady, bowiem każda z nich zajmuje sporo miejsca pod blatem, przez co znacznie zmniejsza się pojemność mebli, na których są montowane.

Umywalka wpuszczana w blat

Umywalki wpuszczane w blat mają boczne ścianki częściowo widoczne nad jego powierzchnią. Podczas tego montażu, należy wyciąć otwór mieszczący całą misę, dlatego niezwykle istotny jest właśnie ten etap pracy. W zależności od rodzaju materiału na blat, używane są różnego typu narzędzia, dlatego tę czynność lepiej powierzyć osobom mającym doświadczenie i odpowiedni sprzęt. Mocowanie umywalki wymaga specjalnych wsporników, które zwykle są sprzedawane w komplecie z wyposażeniem.

Umywalka podblatowa

Wybierając umywalkę podblatową, mamy podobnie, jak w powyższym przypadku wpuszczania w blat, potrzebę wycięcia dużego, idealnie dopasowanego otworu. Dodatkowo, niezwykle ważne jest precyzyjne przyleganie brzegów umywalki od spodu blatu. Potrzebne więc będą zarówno śruby czy wsporniki, jak i silikon lub klej montażowy. Całość pracy przy montażu wymaga znacznie większego doświadczenia i umiejętności, aniżeli w przypadku umywalki nablatowej czy naściennej, dlatego warto powierzyć tę czynność fachowcom.

Jak zamontować umywalkę w łazience? Modele wolnostojące i umywalki meblowe

Kolejnymi propozycjami umywalek są nowoczesne modele wolnostojące, umieszczane na podłodze. W ofercie producentów znajdują się też wygodne w montażu umywalki meblowe. W zależności od wybranego modelu, wymagają różnego typu mocowania, dlatego należy zapoznać się z instrukcją producenta i ściśle wykonywać kolejne kroki podczas montażu wyposażenia.

Umywalka meblowa

Mając przygotowany komplet akcesoriów oraz odpowiednie narzędzia montażowe, możesz zamocować umywalkę na szafce meblowej. Optymalną wysokością jest około 85-90 centymetrów, licząc od posadzki, dlatego, jeżeli masz podwieszane meble, warto ją odpowiednio zmierzyć. Użyj też poziomicy, aby ustawić mebel z umywalką idealnie równo. Przymocuj umywalkę na kołkach rozporowych, korzystając z otworów w jej tylnej ściance, a następnie zawieś pod nią szafkę. Użyj silikonu, aby uszczelnić krawędź umywalki graniczącą ze ścianą.

W przypadku stojącej szafki czy komody z szufladami, na jej obrzeżach zastosuj silikon, a następnie umieść umywalkę dociskając ją do blatu. Uszczelnij również miejsca, w których krawędzie umywalki łączą się z blatem.

Umywalka stojąca

Wolnostojące umywalki są mocowane na specjalnych postumentach, których stabilność utrzymują specjalne śruby wkręcone do podłogi. Dodatkowo podstawa jest uszczelniona silikonem sanitarnym w miejscach połączenia z posadzką. Umywalki stojące przy ścianie, zwykle mają odpływ ścienny. Możliwe jest również odprowadzenie ścieków oraz wykonanie przyłącza baterii umywalkowej w podłodze.

Konserwacja umywalek łazienkowych

Umywalki wymagają regularnego czyszczenia i pielęgnacji powierzchni, aby na długi czas zachowały swój atrakcyjny wygląd i dobry stan techniczny. Warto zadbać o odpowiednie środki czystości tak, dostosowane do konkretnych materiałów. W ofercie producentów znajdziesz często dedykowane preparaty, polecane do konglomeratu, kamienia, granitu, szkła, marmuru czy ceramiki.

Czyszczenie umywalek łazienkowych z ceramiki

W przypadku umywalek wykonanych z ceramiki sanitarnej, często jest stosowana specjalna powłoka ochronna, zapobiegająca osadzaniu brudu. Dzięki niej znacznie zmniejsza się także ilość przebarwień i osadu wapiennego z twardej wody. Do systematycznego czyszczenia ceramiki wystarczą popularne środki jak płyn do naczyń czy delikatne mleczko nie rysujące powierzchni. W przypadku zabrudzeń, można również wypróbować domowe mikstury na bazie octu czy sody oczyszczonej.

Jak czyścić konglomerat i kamień?

Do umywalek z konglomeratu stosuj łagodnie działające detergenty bez drobinek ścierających oraz miękkie ściereczki i gąbki. Nigdy nie używaj silnie kwasowych preparatów w tym octu, które mogłyby uszkodzić powierzchnię umywalki.

Umywalki wykonane z kamienia należy czyścić regularnie, używając do tego miękkiej, wilgotnej ściereczki z rozpuszczonym mydłem. Do większych zabrudzeń, stosuj preparaty przeznaczone do kamiennej powierzchni. Nie stosuj płynu do mycia naczyń, środków z chlorem czy substancjami wybielającymi lub kwasowymi. Można kupić specjalne preparaty impregnujące kamień.

Naprawa umywalek łazienkowych

Jeśli w umywalce wykonanej z konglomeratu, zauważysz odprysk lub drobne uszkodzenie, możesz użyć specjalnego zestawu naprawczego, dostępnego w salonach łazienkowych. Podobnie możesz naprawić ewentualne ubytki w umywalkach ceramicznych. Wypełniacz w postaci preparatu nanosi się w większej ilości na oczyszczoną i odtłuszczoną powierzchnię wyposażenia. Nakładając folię należy go dokładnie wyrównać i wygładzić. Jest to zwykle preparat światłoutwardzalny, więc zbliżając lampę LED na około 2-3 minuty doprowadzisz do jego całkowitego wyschnięcia. Kolejnym krokiem jest precyzyjne szlifowanie drobnym papierem ściernym, a następnie polerowanie powierzchni specjalną pastą nałożoną na miękką, bawełnianą ściereczkę.

Idź do oryginalnego materiału