Montaż baterii kuchennej krok po kroku – poradnik

elazienki.pl 2 lat temu

Jeśli Twoja stara bateria kuchenna wymaga wymiany lub chcesz po prostu zamontować nową, wcale nie musisz zgłaszać się do hydraulika. Jest to czynność na tyle prosta, iż będziesz w stanie ją wykonać samodzielnie. W naszym poradniku wyjaśniamy krok po kroku, jak wygląda montowanie baterii do zlewozmywaka, aby znalazła się ona we adekwatnym miejscu i poprawnie działała.

Zanim przystąpisz do wymiany lub montażu baterii kuchennej, czeka Cię zakup nowego kranu. Przed wyjściem do sklepu przyjrzyj się, czy bateria, którą aktualnie posiadasz, wychodzi ze ściany czy z blatu lub samego zlewu kuchennego. Od tego będzie zależało, czy potrzebujesz ściennej baterii kuchennej, czy modelu stojącego.

Oczywiście, jeżeli rozwiązanie ścienne Ci przeszkadza, możliwe jest zamontowanie baterii w blacie, jednak będzie to zdecydowanie bardziej skomplikowane, ponieważ wymaga przerobienia instalacji hydraulicznej. W tym wypadku nie każdy może poradzić sobie sam, zwłaszcza gdy rury są ukryte w ścianach.

Montaż baterii kuchennej ściennej

Zanim zamówisz ścienną baterię kuchenną, sprawdź, jaki jest rozstaw otworów instalacji, które doprowadzają ciepłą oraz zimną wodę. Prawdopodobnie będzie to 150 mm, ale nie zawsze rury są rozstawione według standardowej szerokości. Gdy już kupisz odpowiednią baterię, możesz przystąpić do jej założenia.

  • Zakręć główny zawór wody, który znajduje się zwykle obok wodomierza. jeżeli w domowej instalacji zainstalowano dodatkowe zawory, możesz zakręcić właśnie je, aby nie pozbawiać się dostępu do wody w całym domu.
  • Spuść z baterii pozostałą wodę. Maksymalnie ją odkręć i poczekaj, aż przestanie spływać. Dla pewności pod rurkami połóż także ścierkę, ponieważ po odkręceniu starej baterii najprawdopodobniej wycieknie z niej jeszcze trochę wody.
  • Odkręć starą baterię dzięki klucza o odpowiednim rozmiarze lub klucza francuskiego.
  • Dokręć dokładnie nowy kran, używając podkładek lub mimośrodów.
  • Odkręć zawór wody, który zamknąłeś.
  • Sprawdź, czy instalacja jest szczelna, a bateria nie cieknie. Jak to zrobić? Po prostu odkręć wodę i zweryfikuj, czy wszystko działa jak należy.

Montaż baterii kuchennej stojącej

Jeżeli zdecydowałeś się na baterię stojącą, poniżej przedstawiamy, jak przykręcić tego typu kran. Zacznijmy jednak od tego, iż jeżeli montujesz nową baterię, to niezbędne będzie wywiercenie otworu w zlewozmywaku lub blacie. Można to zrobić dzięki otwornicy odpowiedniej do materiału, z którego wykonany jest zlew lub blat, lub zlecić to profesjonalistom. jeżeli blat jest już przygotowany lub po prostu tylko wymieniasz baterię na nową, postępuj według poniższych kroków.

  • Podobnie jak w przypadku baterii ściennej, rozpocznij od zakręcenia wody. Poszukaj głównego zaworu obok wodomierza lub zaworów odcinających ciepłą i zimną wodę w kuchni. Spuść pozostałą w rurach wodę, odkręcając baterię.
  • Odkręć starą baterię, używając klucza nastawnego. Jej gwint zewnętrzny wystaje przez otwór w zlewozmywaku lub przy blacie, tuż przy poziomej powierzchni. Nakrętkę wystarczy poluzować, a resztę można odkręcić już ręką.
  • Włóż cylindryczny trzon nowego kranu do otworu. Pamiętaj o założeniu płytki ustalającej i podkładki.
  • Dokręć baterię na tyle, aby ustalić jej położenie względem zlewu. Gdy będzie już poprawnie ustawiona – mocno ją dokręć.
  • Podłącz rurki zasilające baterię w wodę do końcówek rur wychodzących ze ściany. Ciepła woda zwykle znajduje się po lewej stronie. Możesz to zrobić np. dzięki elastycznych wężyków zasilających w stalowym oplocie.
  • Odkręć zawór, którym zamknąłeś wodę, a także odkręć baterię i sprawdź, czy instalacja jest szczelna.

Montaż kranu w kuchni to na tyle proste zadanie, iż można je zrobić samodzielnie, prawda? Mamy nadzieję, iż z naszą instrukcją wymiana baterii zlewozmywakowej będzie szybka i sprawna.

Idź do oryginalnego materiału