Sernik to popularne ciasto na polskich stołach. Jest bardzo smaczny, dlatego chętnie się nim zajadamy. Bywa jednak także kapryśny, przez co jego przygotowanie może stwarzać nie lada problem dla początkujących cukierników. Nawet jeżeli z wierzchu wydaje się idealny, w środku wciąż może być surowy.
Jeżeli nie jesteś pewny, jak sprawdzić, kiedy ciasto jest gotowe do wyciągnięcia z piekarnika, wypróbuj trik z potrząsaniem blachą. Dzięki temu twój sernik zawsze będzie idealnie upieczony. Zostaniesz mistrzem ciast w swojej rodzinie.
Może cię zainteresować: Wlej to do gotujących się ziemniaków. Nie będą się rozpadać i wyjdą idealne
Zastosuj trik z potrząsaniem blachą. Będziesz wiedzieć, czy sernik jest upieczony
Nie zawsze łatwo jest ocenić moment, w którym sernik jest upieczony i powinien zostać wyciągnięty z piekarnika. jeżeli go przegapisz, ciasto wyjdzie przesuszone, albo wręcz przeciwnie surowe i zbyt miękkie w środku.
Słynna metoda "z patyczkiem" nie sprawdzi się w przypadku tego ciasta (zawsze jest odrobinę mokre w środku). Z pomocą przychodzi jednak trik z potrząsaniem blachą. Aby sprawdzić, czy sernik jest gotowy, możesz delikatnie potrząsnąć blachą pod koniec pieczenia.
Ciasto powinno odejść od brzegów i mieć lekko galaretowatą konsystencję (nie płynną). Zwróć także uwagę na kolor wypieku. Sernik musi być delikatnie brązowy - "lekko opalony", a nie blady.
Czytaj również: Mrożone pierogi rozpadają się podczas gotowania? Winny jest ten powszechny błąd
Jak upiec sernik idealny? O tych zasadach musisz pamiętać
Trik z "potrząsaniem sernikiem" to nie wszystko. Jeśli chcesz zrobić pyszne ciasto, musisz również pamiętać o kilku innych zasadach. Dzięki nim twoje wypieki zawsze będą wychodzić idealne - delikatne i kremowe, na kruchym spodzie.
Przede wszystkim składniki na ciasto powinny mieć temperaturę pokojową. Nie rób więc sernika zaraz po wyjęciu ich z lodówki, a po wyłożeniu wszystkiego na blat odczekaj godzinę lub dwie przed rozpoczęciem pieczenia.
Wyjątek to śmietana kremówka - ta rzeczywiście musi być schłodzona podczas dodawania do masy serowej, bo inaczej może się odpowiednio nie ubić. A jeżeli już mowa o masie serowej, to tej nie mieszaj zbyt długo, by niepotrzebnie się nie napowietrzyła (zwiększa to ryzyko opadania ciasta po wyrośnięciu).
Podczas pieczenia ciasta postaraj się nie otwierać zbyt często piekarnika. o ile musisz to zrobić, unikaj gwałtownych ruchów. Uchylaj drzwiczki urządzenia powoli, a po upieczeniu sernika zostaw wypiek na pół godziny w piekarniku, uchylając go tak, by temperatura powoli się zmniejszała.
Zobacz też:
Mrożone pierogi rozpadają się podczas gotowania? Winny jest ten powszechny błąd
Zmieszaj te 4 składniki i pij przed śniadaniem. W mig zrzucisz zbędne kilogramy
Biorę czerstwy chleb i zalewam. Po usmażeniu mam smaczny deser dla całej rodziny