Zanim zdecydujemy jaka kolorystyka ma rządzić w naszej łazience czy też, które z dodatków w niej zagoszczą, skupmy się przede wszystkim na kwestiach funkcjonalnych. Mowa głownie o wyborze odpowiednich przyborów sanitarnych, a wśród o mise WC. W jej wypadku nie tylko wygląd ma znaczenie. Bardzo istotną rolę, wręcz kluczową, odgrywa sposób jej montażu. Potem kolejno sprawdzajmy rodzaj spłuczki, a także dodatkowe wyposażenie.
Miska ustępowa - na jaki materiał postawić?
Nasza miska WC ma być funkcjonalna i dobra jakościowo, więc nie bez znaczenia będzie wybór materiału, z którego została wykonana. Na półce najpopularniejszych znajdziemy przede wszystkim ceramikę. Wybierając ją możemy być pewni odporności na uszkodzenia mechaniczne oraz wysoką temperaturę. Nie jest trudno utrzymać ją w czystości. Bez problemu można czyścić ją większością dedykowanych tej czynności środków chemicznych. Dużo droższym, ale można powiedzieć szlachetniejszym rozwiązaniem, jest wybór miski wykonanej z porcelany, którą charakteryzuje niska nasiąkliwość. Tutaj, głównie z uwagi na cenę, wybór modeli jest jednak znacznie mniejszy. Coraz częściej w projektach nowoczesnych łazienek spotyka się natomiast sedesy wykonane ze stali nierdzewnej. To materiał bardzo wytrzymały i odporny na zniszczenia. To rozwiązanie idealne dla salonu kąpielowego utrzymanego w stylu industrialnym, wręcz ascetycznym.
Kształt ma znaczenie
Tradycyjny, prostokątny, a może owalny? Na rynku dostępnych jest wiele modeli o różnych kształtach. To już kwestia indywidualna, na jaki się zdecydujemy. Znacznie większą uwagę powinno skupić wnętrze miski, a dokładniej - zaginająca się do wewnątrz górna krawędź, która tworzy pewien rodzaj kołnierza. Jego rolą jest zapobieganie wypychaniu wody w trakcie spłukiwania. To właśnie pod nim zbiera się najwięcej zanieczyszczeń, których pozbycie się często bywa naprawdę bardzo trudne. Powierzchnia musi więc być bardzo gładka, pozbawiona zakamarków i wgłębień. Niektórzy producenci przekonują, iż doskonałą alternatywą dla tradycyjnego kołnierza wewnętrznego są modele wyposażone jedynie w delikatne wgłębienie, za pomocą którego woda jest równomiernie rozprowadzana po ściankach. Podobno ma to duży wpływ na zmniejszenie jej zużycia.
Stojąca czy wisząca - oto jest pytanie
Miłośnicy tradycji oczywiście odpowiedzą: miski WC stojące, gdzie zbiornik spłukujący jest przymocowany do ściany. Wysokość takich modeli waha się zwykle w przedziale 39-40 cm, a w przypadku dziecięcych wynosi około 35 cm. Miski WC wiszące, to odpowiedź na potrzeby miłośników nowoczesnych łazienkowych rozwiązań. Montowane są do konstrukcji nazywanej stelażem instalacyjnym. Bez względu na to na jaki model miski ustępowej postawimy, kierujmy się najważniejszym czynnikiem, a mianowicie - funkcjonalnością. Ma być przede wszystkim wygodnie zarówno w użytkowaniu, jak i czyszczeniu. Zaraz potem liczy się jej kształt czy kolor. Design oczywiście ma ogromne znaczenie, ale czy będzie on tak istotny w momencie, kiedy przyjdzie nam zderzyć się z rzeczywistością pod tytułem osadzanie się bakterii, których pozbycie się będzie graniczyło z cudem?