Minimalizm i japandi w 68-metrowym mieszkaniu – zobacz efekt!

plndesign.pl 4 miesięcy temu

Projektantka wnętrz Magdalena Welcz po wielu latach życia w mdłych i niefunkcjonalnych mieszkaniach na wynajem zdecydowała się samodzielnie urządzić przestrzeń dla siebie i swojego narzeczonego. Para na swoje lokum wybrała 68-metrowe mieszkanie na warszawskim Kamionku. To właśnie tam architektka spełniła swoje małe i duże marzenia projektowe. W efekcie powstało ergonomiczne wnętrze inspirowane minimalizmem i stylem japandi, które w swoim obiektywie uchwycił Wojciech Omiotek z Notion Photo.

Minimalistyczna aranżacja mieszkania – w poszukiwaniu harmonii, wyważenia i ponadczasowej klasy

Projektując 68-metrowe mieszkanie na warszawskim Kamionku, Magdalena Welcz postawiła sobie za cel stworzenie funkcjonalnej przestrzeni o minimalistycznym i dość neutralnym charakterze. Wszystko po to, by uzyskać ponadczasową bazę, w której będzie można łatwo zmieniać dodatki. Stąd decyzja, by postawić na zawężoną gamę kolorów opartą na bieli i uwielbianym przez właścicielkę ciemnym odcieniu drewna. Pierwszym elementem zamówionym do projektu była podłoga idealna – ciemna deska układana w jodełkę francuską. W kuchni i holu z przyczyn funkcjonalnych zastąpił ją mikrocement – mniej oczywista alternatywa dla płytek.

Otwarta przestrzeń kuchenną i korytarz, z eleganckim wykończeniem i dekoracjami

Mimo dość powściągliwej aranżacji, wnętrze nie mogło być pozbawione charakteru. Architektka zdecydowała się unikać standardowych dekorów, takich jak lamele czy sztukaterie. W zamian postawiła na subtelne ryflowania połączone z matowym wykończeniem. Wieloletnie doświadczenie w branży wnętrzarskiej sprawiło, iż właścicielka doskonale zdawała sobie sprawę z tego, jak ogromny wpływ na efekt końcowy ma również oświetlenie, dlatego w projekcie uwzględniła kilkanaście obwodów. Dzięki połączeniu szynoprzewodów AQForm z oświetleniem dekoracyjnym domownicy zyskali możliwość tworzenia różnych klimatów i scenerii.

68-metrowe mieszkanie na warszawskim Kamionku – jak w pełni wykorzystać dostępny metraż?

Realizacja projektu opracowanego przez właścicielkę wiązała się ze sporą ingerencją w zastany układ funkcjonalny. Przesunięto niemalże wszystkie ścianki, by wydzielić małą pralnię oraz garderobę. Ponadto udało się wygospodarować osobne pomieszczenie pełniące funkcję gabinetu, który w związku z kreatywną pracą obojga właścicieli był niezbędny. Aby w pełni wykorzystać dostępny metraż, projektantka zdecydowała się też na dwustronną zabudowę, która od strony holu pełni rolę garderoby, a od kuchni – małej spiżarni. Wielkość mebla wykonanego z forniru Wenge została dopasowana do rozmiarów i lokalizacji klimatyzacji.

Kuchnia z drewnianymi szafkami, otwartymi półkami w minimalistycznym stylu

Sporego namysłu wymagał również projekt kuchennej zabudowy. Choć na pierwszy rzut oka wydaje się, iż blat roboczy jest mocno ograniczony, projektantka nie chciała powiększać go poprzez zastosowanie układu U lub wyspy, które mogłyby przytłoczyć niewielką przestrzeń. W zamian zdecydowała się ukryć wszystkie sprzęty i przedmioty, by blat pozostał wolny. 80-centymetrowy zlew zmieścił ociekacze na naczynia. Małe AGD i ekspres umieszczono w wysokiej zabudowie, co wiązało się z obniżeniem piekarnika, a pojemne szuflady, małe cargo i szafki wiszące, zastosowane nad płytą, wystarczyły, by pomieścić resztę.

Miejsce, gdzie spełniają się projektowe marzenia – oryginalne rozwiązania i eksperymenty

Korzystając z tego, iż nie ograniczały jej oczekiwania ani gusta klientów, Magdalena Welcz zdecydowała się na kilka nieszablonowych rozwiązań. Mimo niewielkiego metrażu łazienki, architektka spełniła marzenie o domowej strefie spa, utrzymanej w ciemnych barwach. We wnętrzu udało się zmieścić stalową wannę z wykonanym na zamówienie parawanem z ryflowanym szkłem. Specjalnie z myślą o tym projekcie stworzono także duże lustro na wymiar oraz szeroką umywalkę w matowym wykończeniu, której towarzyszą baterie ze szczotkowanego brązu. Do praktycznych detali należy natomiast ukryta półka obok wc na szczotkę i detergenty.

Nowoczesna łazienka z podświetlanym lustrem, złotą armaturą i ciemnymi ścianami

Oryginalny charakter wyróżnia także sypialnię. Wieczorem, kiedy górne światło zastępują klimatyczne ledy, na ścianach widoczny staje się efekt stiuku od Jegera. W momencie realizacji projektu nie było opcji stiuku w matowym wykończeniu, a na takim rozwiązaniu zależało właścicielce. Uzyskanie upragnionego rezultatu wymagało więc wielu eksperymentów, jednak jak przyznaje sama projektantka – finalny efekt był tego wart. Dzięki zaangażowaniu Magdaleny Welcz 68-metrowe mieszkanie na warszawskim Kamionku to doskonały przykład minimalizmu z wyrazistym charakterem.

Projekt: Magdalena Welcz
Zdjęcia: Notion Photo | notion.studio

Zobacz również:

93-metrowe mieszkanie w Szczecinie inspirowane ideą dopamine decor
Beż, drewno i szarość: jak stworzyć przytulne wnętrze? Sprawdź!

Idź do oryginalnego materiału