Millenium Piastowskie w Opolu – przygotowania do odkrycia artefaktów Grodu Piastowskiego

doxa.fm 1 tydzień temu
Fot.: Radio Doxa

Władze miasta i województwa podpisały porozumienie o zamianie gruntów, za pomocą którego będzie można w miejscu obecnego parkingu przy Opolskim Urzędzie Wojewódzkim, rozpocząć prace wykopaliskowe. Mają one na celu wydobycie z tego miejsca i pokazanie światu artefaktów choćby z X i XI wieku. Zadanie będzie przebiegać pn. „Millenium Piastowskie w Opolu przygotowanie ekspozycji grodu na Ostrówku”.

– Chcemy wyeksponować odkrycia archeologiczne, które w tym miejscu się znajdują – mówi Arkadiusz Wiśniewski, prezydent miasta Opola. To jedne z najważniejszych w historii Polski odkryć, czyli z początków Państwa Piastów i grodu budowanego za czasów Mieszka I. – Te odkrycia były dokonywane dwa razy. Pierwszy raz, kiedy burzono Zamek Piastowski, wówczas Niemcy odkryli fragmenty Piastowskiego Grodu. Następnie podczas budowy Amfiteatru, może trochę wcześniej, powrócono do tych odkryć. Bardzo mocno ten fakt udokumentowano, jednak po raz drugi zostało wszystko zasypane ziemią. Zatem teraz do trzech razy sztuka, bo jak to odkopiemy, to pokażemy te artefakty w pawilonie, bo to ważne na skalę nie tylko regionu, ale i kraju. To niezwykle ważna część historii Polski.

– Nasza rola, w tym moja jako wojewody, to zamiana gruntów i udostępnienie terenu parkingu przy Urzędzie Wojewódzkim – mówi Monika Jurek, wojewoda opolska.

– To będzie nie tylko atrakcja turystyczna naszego regionu, ale pokazanie mieszkańcom Opola i województwa przodków i założycieli miasta Opola – dodaje Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa opolskiego.

– Tych przedmiotów jest bardzo dużo, m.in. pierwsza pisanka, instrument muzyczny, czyli gęśle, tkaniny, jedwab, wełna, płótno barwione oraz piękne buty ażurowe, które są tylko tutaj – dodaje dr Magdalena Przysiężna-Pizarska, pracownik Instytutu Historii Uniwersytetu Opolskiego. Prace wykopaliskowe powinny ruszyć za około dwa lata. Pawilon z artefaktami będzie umiejscowiony obok Wieży Piastowskiej.

Arkadiusz Wiśniewski, Monika Jurek, Zbigniew Kubalańca, dr Magdalena Przysiężna-Pizarska:

Szersza relacja:

autor: KZL

z bazy:

1-8

Idź do oryginalnego materiału