Mięso w słoikach, czyli babciny przysmak wciąż na topie. Jak je zrobić i dlaczego warto?

g.pl 6 dni temu
Zdjęcie: zdjęcie ilustracyjne, iStock


Mięso w słoikach to przysmak, który kojarzymy zwykle z domem rodzinnym i kuchnią babci. W przeszłości mięso w słoiku było najpopularniejszym sposobem na przedłużenie świeżości produktu. Choć dziś mamy powszechny dostęp do świeżego mięsa, to mięso w słoiku jest przez cały czas jednym z najchętniej przygotowywanych weków.
Mięso w słoikach to przysmak głęboko zakorzeniony w polskiej tradycji kulinarnej. Był bardzo popularny w czasach, kiedy lodówki i zamrażarki nie były standardowym wyposażeniem kuchennym, ale dziś przez cały czas chętnie wracamy do tej metody konserwacji mięsa. Dlaczego?


REKLAMA


Zobacz wideo Robiły go nasze babcie i mamy, czyli tradycyjny kotlet mielony [Kuchnia Hapsa]


Mięso do słoików — przepisy naszych babć wciąż aktualne
Dlaczego tak chętnie przygotowujemy mięso do słoików? Przepisy naszych mam i babć, zgodne z tradycyjną recepturą, są dziś bardziej cenione i często do nich wracamy. W czasach, gdy mamy powszechny dostęp do wszelkiego rodzaju przepisów i niekiedy trudno się w tym odnaleźć, stawiamy na to, co znane i pewne, czyli przepisy naszych mam i babć. Choć tradycyjna receptura na mięso w słoikach przeżywała prawdziwy rozkwit w czasach, gdy nie było dostępu do innych form konserwacji żywności, to należy przyznać, iż w dziś przez cały czas cenimy mięso w słoikach za niepowtarzalny smak i aromat. Samodzielnie przygotowane mięso w słoikach można wykorzystać na wiele różnych sposobów. Bardzo często stanowi bazę do gulaszu lub bigosu, ale można spożywać je także np. bezpośrednio na kanapkach. Jak przygotować aromatyczne i soczyste mięso w słoikach w domowym zaciszu?


Mięso ze słoika — wybór składników
Aby nasze mięso ze słoika było w pełni wartościowym i smacznym produktem, do jego przygotowania należy użyć sprawdzonych i dobrej jakości składników. Wybór mięsa to podstawa. Najlepiej wybierać mięso ze sprawdzonych hodowli, dzięki czemu mamy pewność, iż nasze mięso w słoiku będzie pozbawione konserwantów i dzięki temu zachowa swój naturalny smak i aromat. Do przygotowania mięsa w słoiku można użyć różnego rodzaju mięsa, w zależności od naszych indywidualnych preferencji smakowych. Najczęściej jednak do przygotowania mięsa w słoiku używa się wieprzowiny, która ze względu na zawartość tłuszczu sprawia, iż mięso jest idealnie soczyste, czyli takie, jakiego wszyscy pożądamy.
Mięso w słoiku gotowane — przykładowy przepis
Poniżej prezentujemy podstawowy przepis na mięso w słoiku gotowane. Do jego przygotowania będziesz potrzebować następujących składników:


2,5 kg mięsa wieprzowego (może być np. łopatka lub karkówka)
szklanka bulionu (opcjonalnie może być woda)
5 ząbków czosnku
4 liście laurowe
6 ziaren ziela angielskiego
2,5 łyżki soli
1,5 łyżeczki pieprzu


Sposób przygotowania:


Mięso pokrój na mniejsze kawałki (takie, aby łatwo weszły do słoików), a następnie wymieszaj z solą, pieprzem i przeciśniętym przez praskę czosnkiem. Tak przygotowane mięso pozostaw na kilka godzin w lodówce. W międzyczasie przygotuj słoiki. Powinny być wyparzone i dokładnie osuszone. Na dno każdego słoika ułóż kawałek liścia laurowego i po 2 ziarna ziela angielskiego. Układaj mięso w słoikach w ten sposób, aby pozostawało jak najmniej pustej przestrzeni wewnątrz. Na wierzch każdego słoika możesz dodać jeszcze odrobinę soli i pieprzu (opcjonalnie). Do każdego słoika wlej ok. 3 łyżek bulionu lub wody (nie za dużo, ponieważ podczas gotowania mięso wypuści jeszcze sok, dzięki czemu wewnątrz słoików będzie zachowana odpowiednia wilgotność). Szczelnie zamknij słoiki, a następnie przejdź do kolejnego etapu, czyli gotowania mięsa w słoikach.


Przepis na mięso w słoikach — proces pasteryzacji mięsa
Przepis na mięso w słoikach nie jest skomplikowany, jednak wymaga trochę czasu i precyzji. Po zapełnieniu słoików mięsem przechodzimy do etapu pasteryzacji. Będzie nam do tego potrzebny duży garnek wyłożony ściereczką (dzięki niej mamy gwarancję, iż słoiki nie będą pękać w trakcie gotowania). W garnku ustawiamy nasze słoiki w ten sposób, aby ich powierzchnie nie stykały się ze sobą. Zalewamy garnek wodą do wysokości ok. ¾ słoików. Doprowadzamy wodę do wrzenia, a następnie gotujemy na małym ogniu przez 2,5-3 godziny (długość gotowania uzależniona jest od wielkości słoików). Po ugotowaniu wyjmujemy słoiki z garnka i upewniamy się, iż każdy słoiki są szczelnie zamknięte — pokrywki powinny być wklęsłe. Mięso w słoikach pozostawiamy do ostygnięcia. Po ostygnięcia przenosimy w chłodne i zacienione miejsce np. do spiżarni. Tak przygotowane mięso w słoikach możemy spożywać przez następne kilka miesięcy. W celu przedłużenia trwałości naszego wyrobu możemy w ciągu kilku dni powtórzyć proces pasteryzacji.
Zobacz też: Moja ciotka to mistrzyni weków. Poskarżyłam się jej na pleśń w dżemie i od razu zgadła, co robię źle
Idź do oryginalnego materiału