Mięśni Kegla nie widać — ale to nie znaczy, iż nie są ważne. Poprawiają doznania w łóżku i zwiększają ogólną sprawność organizmu

news.5v.pl 1 tydzień temu

Czym są ćwiczenia Kegla i skąd wzięła się ich nazwa?

Mięsień Kegla zawdzięcza swoją nazwę amerykańskiemu ginekologowi dr Arnoldowi Keglowi (zm. 1981 r.). W swoich badaniach zajmował się głównie kobietami w ciąży lub kobietami, które właśnie urodziły dziecko; lekarz szukał sposobu na nietrzymanie moczu po porodzie bez interwencji chirurgicznej. To on odkrył skuteczność ćwiczeń dna miednicy i przeprowadził kilka badań na ten temat, z których najważniejsze pochodzi prawdopodobnie z 1948 r.

Ich celem jest specyficzny sposób napinania dna miednicy dzięki specjalnych ćwiczeń. Aby lepiej zrozumieć i wdrożyć ćwiczenia, należy najpierw wyjaśnić, gdzie dokładnie w ciele znajduje się dno jamy brzusznej i miednicy.

Lokalizacja i funkcja dna miednicy

Musimy zatem przyjrzeć się bliżej jamie brzusznej. Każdy kto zastanawiał się, dlaczego narządy wewnętrzne nie zmieniają swojej pozycji w ciele, gwałtownie natknie się na dwie warstwy mięśni, które biegną poziomo w tułowiu. Są to przepona, która służy do oddychania oraz dno miednicy. Przepona biegnie między dolnymi łukami żebrowymi i utrzymuje w miejscu płuca. Dno miednicy — jak sama nazwa wskazuje — przebiega między kośćmi miednicy.

Mangostar / Shutterstock

W przeciwieństwie do innych ćwiczeń dolnych partii ciała, ćwiczeń Kegla nie widać

Dno miednicy jest precyzyjnie umiejscowione w taki sposób, iż jelita, pęcherz moczowy i macica znajdują się powyżej, a odbyt, ujście moczu i pochwa poniżej. W rezultacie warstwa mięśniowa zapobiega zwiotczeniu tych narządów i pomaga utrzymać kontrolę nad funkcjami organizmu. Z drugiej strony oznacza to również, iż niewyćwiczone lub nadwyrężone dno miednicy nie jest w stanie wykonywać poprawnie tego zadania.

Może wtedy dojść do problemów tj. nietrzymanie moczu, a seks może nie być już aż tak przyjemny. Ciąża i przyrost masy ciała to dwa największe wyzwania dla dna miednicy. Ćwiczenia Kegla są zatem idealne do wzmocnienia dna miednicy z wyprzedzeniem. A to z pewnością nie zaszkodzi odczuciom podczas seksu — wręcz przeciwnie!

Czy ćwiczenia Kegla są odpowiednie tylko dla kobiet?

Chociaż ciąża jest bardziej kwestią kobiecą, ćwiczenia Kegla są również odpowiednie dla mężczyzn. Wynika to z faktu, iż obie płcie odczują korzyści z poprawy życia seksualnego poprzez regularny trening dna miednicy. Silne mięśnie dna miednicy mogą również złagodzić bóle w dolnej części pleców i zapobiegać nietrzymaniu moczu.

Ćwiczenia Kegla przynoszą dodatkowe korzyści zwłaszcza mężczyznom: trening dna miednicy może przeciwdziałać zaburzeniom erekcji.

Jak znaleźć mięśnie dna miednicy?

Do treningu nie potrzeba niczego poza świadomością fizyczną. Pierwszym krokiem jest znalezienie dna miednicy. Najłatwiej jest to zrobić następnym razem, gdy pójdziesz do toalety: mięśnie, które napinamy, żeby zatrzymać przepływ moczu (lub powstrzymać wiatry w nieodpowiedniej sytuacji) są dokładnie tymi, które należy wzmocnić.

2 proste ćwiczenia Kegla — bez sprzętu

Wszystkie przedstawione tutaj ćwiczenia Kegla można wykonywać w pozycji leżącej, siedzącej lub stojącej. Najlepsze rezultaty osiąga się ćwicząc przez ok. 15 minut dziennie. jeżeli nabierzesz wprawy, możesz choćby włączyć ćwiczenia do swojego codziennego życia, na przykład stojąc w kolejce do kasy w supermarkecie lub w transporcie publicznym. W przeciwieństwie do wielu innych – tych ćwiczeń nie widać.

Utrzymuj napięcie. Spróbuj napiąć mięśnie dna miednicy (nie pośladki!) i wyobraź sobie, iż poruszają się one lekko do wewnątrz. Utrzymaj napięcie przez trzy sekundy, a następnie powoli zwiększaj je do dziesięciu sekund. Powtórz ćwiczenie dziesięć razy, nie zapominając o oddychaniu.

Napnij się krótko kilka razy. To ćwiczenie również polega na napinaniu dna miednicy, ale na krótko i mocno. Zaleca się rozpoczęcie od kilku powtórzeń, a następnie zwiększenie do dziesięciu napięć na sesję treningową.

Trening dna miednicy można zintensyfikować za pomocą kulek dopochwowych, znanych również jako kulki Kegla lub kulki miłości. Kobiety muszą ostrożnie włożyć kulki miłości do pochwy — i zacząć się poruszać. To zmusi mięśnie do pracy: w końcu kulki trzeba utrzymać w miejscu.

Idź do oryginalnego materiału