Miesiąc na diecie, a waga ani drgnie? O tych kaloriach zapominasz. "Zablokują" odchudzanie

kobieta.gazeta.pl 2 dni temu
Zdjęcie: Fot. Dacharlie / iStock


Kiedy przechodzimy na dietę, przeprowadzamy całkowitą rewolucję na talerzu. Dokładne wyliczenia kaloryczne głównych posiłków często spędzają nam sen z powiek. Zmiana stylu życia jest trudnym zadaniem, a najlepszą motywacją są efekty. Co, jeżeli ich nie ma? Dlaczego waga nie spada mimo diety?
Wzięłaś się za odchudzanie "na poważnie" i pilnujesz spożywanych kalorii w każdym głównym posiłku. Nadchodzi wyczekiwana data ważenia, a wraz z nią duże rozczarowanie. Waga wskazuje dokładnie tyle samo, ile na początku diety? Przyjrzyj się, czy na pewno jesteś w deficycie kalorycznym. Ta demotywująca sytuacja może być wynikiem małego niedopatrzenia.
REKLAMA


Zobacz wideo Coraz więcej osób stosuje popularny lek na cukrzycę, by schudnąć. Nasz ekspert: Szukają drogi na skróty, a jej nie ma


Dlaczego waga nie spada mimo diety? Sprawdź, czy na pewno jesteś na diecie
Będąc choćby na restrykcyjnej diecie, możesz zupełnie nieświadomie dostarczać organizmowi nadprogramowego paliwa, a w efekcie nie chudnąć. Jak to możliwe? Wszystkiemu winne są "ukryte" kalorie, których zwykle nie wliczasz do dziennego bilansu. Gdzie możemy je znaleźć?


Mleko do kawy. Nie wyobrażasz sobie rozpoczęcia dnia od małej czarnej z porcją mleka? Taką praktyką możesz dostarczyć sobie około 50 kcal na filiżankę.
Orzechowa przekąska. Kiedy rezygnujesz z ukochanych słodyczy, często sięgasz po zamienniki, np. orzechy. Jest to zdrowa zmiana, jednak bardzo kaloryczna. Niewielka garść tego przysmaku to ok. 200 kcal.


Miód. Rezygnując z cukru w herbacie, wpadłaś na pomysł, żeby słodzić ją miodem. Przecież wszędzie mówią, iż to zdrowa alternatywa dla "białej śmierci". Owszem, jednak powinno się go wliczyć w bilans kaloryczny, gdyż jedna łyżeczka to 60 dodatkowych kalorii.
Ciastko do kawki. Jesteś u koleżanki i dajesz się namówić na jedno lub dwa ciasteczka do kawy. Przecież nie są duże, więc nie powinny zaszkodzić diecie. To duży błąd, ponieważ słodki wypiek może mieć około 80 kcal na sztukę.


PORADA! jeżeli nie potrafisz zrezygnować z przekąsek, włącz je do codziennego menu. Wystarczy, iż odrobinę zmniejszysz kalorykę posiłków i w ten sposób znajdziesz miejsce w diecie na małe co nieco.
Waga Fot. happyveganfit / Pixabay
Czy można być na deficycie i nie chudnąć? Może być kilka przyczyn, które blokują spadek wagi
Wiadomo, iż nadwyżka jedzenia nie służy utracie zbędnych kilogramów. Kiedy jednak jemy zbyt mało, również możemy zablokować odchudzanie. Dlaczego tak się dzieje? Organizm doznaje długiego szoku i w efekcie broni się przed utratą kilogramów. Zamiast spalania tkanki tłuszczowej, schodzi z masy mięśniowej. A zupełnie nie o taki efekt chodziło.


Aktywność fizyczna pomaga nam utrzymać się w deficycie, dlatego każdy ruch jest bardzo pożądany podczas redukcji. W środowisku fitness istnieje przekonanie, iż 70 proc. sukcesu w odchudzaniu to dieta, ale bez zdrowej dawki ćwiczeń może ona dawać gorsze efekty. Kolejną istotną kwestią jest sen. Powinno się przesypiać minimum 7 godzin na dobę. Dlatego powinnaś zadbać o odpowiedniej jakości wypoczynek i regenerację organizmu. Pamiętaj jednak, iż warto przedyskutować sytuację ze specjalistą. Pomoże on w doborze odpowiednio zbilansowanej diety, dzięki czemu z pewnością zauważysz wyczekiwane efekty. jeżeli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.
Idź do oryginalnego materiału