Międzynarodowa koprodukcja „Unmoored” z polskim akcentem – wyjątkowe spotkanie z twórcami na festiwalu Tofifest
„Unmoored” – film pełen emocji i wyzwań
„Unmoored” opowiada historię znanej prezenterki telewizyjnej, której dynamicznie rozwijająca się kariera zostaje gwałtownie przerwana z powodu poważnych oskarżeń wysuniętych wobec jej męża. Para decyduje się na wyjazd z miasta, próbując odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Ta intrygująca fabuła stanowi doskonałą podstawę dla ukazania ludzkich emocji i relacji w obliczu kryzysu.
Tofifest – przestrzeń dla polskich artystów i koprodukcji
Pasmo POLONICA, w ramach którego odbyła się projekcja „Unmoored”, od lat prezentuje najciekawsze projekty z udziałem polskich artystów. W tym roku, oprócz „Unmoored”, program wzbogacił również hollywoodzki film „Late Bloomers” Lisy Steen, w którym wystąpiła Małgorzata Zajączkowska.
Łukasz Maciejewski, kurator pasma POLONICA, podkreślił znaczenie polskich koprodukcji: „Od lat prezentujemy najciekawsze projekty, w które angażują się polskie artystki i artyści. Tegoroczny program to dowód na to, iż polska kinematografia nie ustępuje w niczym światowym produkcjom, a wręcz przeciwnie, staje się ich istotną częścią.”
Spotkanie z twórcami – zza kulis powstawania filmu
Podczas spotkania Caroline Ingvarsson zdradziła kulisy powstawania „Unmoored”, opowiadając o wyzwaniach związanych z kręceniem filmu w różnych lokalizacjach. Reżyserka podkreśliła, iż większość scen została nakręcona w Polsce, mimo iż akcja filmu rozgrywa się również w Anglii i Szwecji. Ingvarsson z humorem wspomniała, jak trudne było znalezienie odpowiednich lokacji w Polsce, które miały udawać różne miejsca na świecie, oraz o tym, jak polska ekipa sprostała temu wyzwaniu.
„Nie wiem, ile powinnam ujawniać, ale większość tego filmu kręciliśmy w Polsce, troszeczkę w Anglii, ale większość jednak tutaj, w naszym kraju,” mówiła Ingvarsson. „Najtrudniejszą częścią okazało się znalezienie lokacji w Polsce, które miały udawać inne kraje. Ale zespół spisał się znakomicie.”
Współpraca międzynarodowa – wyzwania i sukcesy
Podczas spotkania poruszono również temat różnic kulturowych i organizacyjnych między szwedzką a polską ekipą filmową. Ingvarsson opowiadała o tym, jak różnice te wpływały na pracę na planie, ale jednocześnie podkreślała, iż polscy filmowcy wyróżniają się ogromnym zaangażowaniem i pracowitością.
„Praca z Polakami była niezwykle przyjemna. Nigdy wcześniej nie pracowałam z ekipą, która była tak poświęcona pracy,” podkreślała reżyserka. „Było to dla mnie niesamowite doświadczenie i z chęcią ponownie współpracowałabym z polską ekipą.”
Gwiazdy polskiego kina na festiwalu
Nie mogło zabraknąć pytań do polskich aktorek, Anny Próchniak i Marty Żmudy Trzebiatowskiej, które wcieliły się w najważniejsze role w filmie. Aktorki opowiadały o swoich doświadczeniach na planie, współpracy z reżyserką oraz o wyzwaniach, jakie stawiała przed nimi ich rola.
Anna Próchniak podkreśliła, jak ważne było dla niej zrozumienie i przekazanie emocji swojej postaci: „Rola w ‚Unmoored’ była dla mnie wyjątkowym wyzwaniem. Musiałam wcielić się w postać, która przechodzi przez ogromny kryzys, a jednocześnie próbuje odnaleźć się w nowej rzeczywistości. To było bardzo emocjonujące doświadczenie.”
Festiwal Tofifest – święto kina
Festiwal Tofifest po raz kolejny udowodnił, iż jest miejscem spotkań twórców z różnych zakątków świata, oferując widzom unikalną możliwość poznania kulis powstawania filmów i bezpośredniego kontaktu z ich twórcami. Spotkanie z ekipą „Unmoored” było tego doskonałym przykładem, ukazując, jak ważna jest kooperacja międzynarodowa w dzisiejszej kinematografii.
To wyjątkowe wydarzenie z pewnością zapadnie w pamięć zarówno widzom, jak i twórcom, będąc dowodem na to, iż polska kinematografia ma wiele do zaoferowania i jest ważnym graczem na międzynarodowej scenie filmowej.