Zabiegi z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego to jedne z najskuteczniejszych zabiegów w walce z łysieniem. Zastosowanie mezoterapii osoczem bogatopłytkowym pacjenta pozwala w znaczny sposób zagęścić włosy i poprawi ich jakość, a to dlatego, iż osocze odżywia skórę głowy i pobudza ją do pracy. Na czym dokładnie polega zabieg z wykorzystaniem osocza i komu jest on dedykowany?
Czym jest osocze?
Osocze to nic innego jak płynna część naszej krwi, która stanowi aż 55% jej objętości. To właśnie w osoczu znajdują się wszystkie inne składniki krwi człowieka – erytrocyty, leukocyty i pozostałe komórki krwi (elementy morfotyczne krwi). Samo osocze składa się w 91% z wody, w 8% ze związków organicznych (białek, enzymów, witamin, cukrów, lipoprotein, kwasów tłuszczowych, cholesterolu, etc.) i w 1% ze związków nieorganicznych, których zadaniem jest utrzymywanie równowagi kwasowo – zasadowej ciała.
Osocze spełnia w organizmie człowieka bardzo ważne funkcje, a mianowicie odpowiada ono za transport substancji odżywczych do komórek ciała. Ale to nie wszystko, bowiem osocze pozwala również utrzymać w organizmie optymalne ciśnienie krwi i bierze udział w rozprowadzaniu ciepła po ciele. Kolor osocza jest najczęściej słomkowy, może być ciemniejszy lub jaśniejszy, zależnie od stanu organizmu. Osocze jest bardzo cennym płynem – jest ono dość szeroko stosowane w także w medycynie estetycznej oraz kosmetologii i trychologii, a zabiegi z użyciem osocza przynoszą bardzo dobre efekty skórze oraz włosom.
Osocze bogatopłytkowe na włosy
Osocze bogatopłytkowe można wykorzystać także w trychologii – mezoterapia osoczem to jeden z popularniejszych zabiegów w naszych gabinetach, pozwalający efektywnie przeciwdziałać utracie włosów i pobudzić je do wzrostu. Osocze bogatopłytkowe pozyskiwane jest z własnej krwi pacjenta, a następnie specjalnie się je obrabia. Ten cenny płyn jest odpowiednio odwirowywany oraz separowany, a dzięki obróbce uzyskuje się w 100% pożądaną substancję, zawierającą choćby 60 różnych substancji czynnych. To właśnie owe substancje (m.in. zawarte w osoczu czynniki wzrostu) pozwalają naprawić tkanki, zregenerować skórę oraz efektywnie pobudzić włosy do wzrostu.
Cechę jaką można przypisać osoczu jest jego biokompatybilność, a więc jest to płyn zawierający szereg drogocennych substancji, a co za tym idzie pomagający w licznych problemach – dermatologicznych, trychlogicznych, etc. Osocze świetnie usprawnia proces regeneracji tkanek, pobudza powstawanie nowych naczyń krwionośnych, odżywia tkanki i sprawia, iż zaczynają funkcjonować w zdrowy sposób. Osocze aktywizuje ponadto fibroblasty do produkcji kolagenu oraz usprawnia pracę komórek macierzystych.
Osocze bogatopłytkowe na włosy można stosować zarówno profilaktycznie jak i wtedy, gdy dostrzegamy pierwsze oznaki zbyt mocno przerzedzających się włosów. Mezoterapia osoczem bogatopłytkowym to zabieg w pełni bezpieczny i pozwalający trwale zadbać o kondycję fryzury. Zabieg ten to jedna z bardziej innowacyjnych metod na powstrzymanie nadmiernego wypadania włosów i łysienia.
Na czym polega zabieg?
Mezoterapia osoczem bogatopłytkowym (PRP) to zabieg, który trwa zwykle od 30 do 60 minut. Jest to, jak wspomniano, zabieg bezpieczny, a przeprowadza się go w miejscowym znieczuleniu, więc jest to także terapia bezbolesna. Pacjent czuć może jedynie lekkie mrowienie lub nieznaczne szczypnięcia powstające na skutek użycia cieniutkich igieł, którymi aplikowane jest osocze na skórę głowy. Osocze podawane jest podskórnie tam, gdzie zauważalna jest utrata włosów lub ich stopniowe przerzedzanie się. Jeden zabieg to za mało, by mówić o dobrych i długotrwałych efektach, dlatego zaleca się przeprowadzenie serii (3-5) zabiegów w odstępie kilku tygodni – wszystko po indywidualnym omówieniu z trychologiem.
Zabieg z wykorzystaniem osocza na włosy ma wiele zalet i przynosi wymierne efekty, które są widoczne po niedługim czasie od jego wykonania. Przede wszystkim jest to zabieg prawie nieinwazyjny oraz bezpieczny. Osocze wykorzystywane w zabiegu jest osoczem danego pacjenta, jest to więc płyn w 100% tolerowany przez jego organizm. Mezoterapia osoczem to zabieg, który przeprowadza się sprawnie, a po wszystkim nie trzeba poddawać się jakiejkolwiek rekonwalescencji.
Wskazania i przeciwwskazania
Jak każdy zabieg także mezoterapia osoczem bogatopłytkowym ma swoje wskazania oraz przeciwwskazania. Zabieg z użyciem osocza jest dedykowany osobom, które borykają się z nadmiernym wypadaniem włosów i zauważają przerzedzanie się włosów, którego dotąd nie było. Osocze można skutecznie aplikować na zakola zagęszczając je. Ta forma terapii jest także wskazana i skuteczna w terapii łysienia plackowatego oraz łysienia androgenowego. Osocze bogatopłytkowe można aplikować w każde miejsce owłosionej skóry głowy – zarówno na jej czubku jak i na części potylicznej, na skroniach, etc.
Przeciwwskazaniami dla zabiegu z użyciem osocza jest ciąża i okres laktacji, a także problemy z krzepliwością krwi oraz przyjmowanie leków rozrzedzających krew. Jak więc widać, przeciwwskazań jest niewiele, a zabieg mezoterapii jest bezpieczny i dedykowany szerokiemu gronu pacjentów odwiedzających gabinet trychologiczny.
Efekty mezoterapii
Efekty mezoterapii osoczem bogatopłytkowym są u większości pacjentów zdecydowanie zadowalające, a choćby bardzo dobre. Wymierne efekty zabiegów będą widoczne najwcześniej po ok. 3 miesiącach od ich wykonania. Znakomita większość naszych pacjentów jest zgodna, iż tego typu mezoterapia zahamowała proces wypadania włosów oraz efektywnie przyczyniła się do wzrostu nowych i zdrowych włosów.
Zastosowanie kilku zabiegów mezoterapii osoczem skutkuje zauważalnym zagęszczeniem się fryzury – najczęściej widzą to osoby, które dotąd cierpiały na różne rodzaje łysienia, w tym androgenowego i plackowatego. Ograniczenie wypadania włosów, pobudzenie mieszków włosowych do wzrostu nowych włosów oraz w efekcie zagęszczenie się fryzury to powód, który pozwala przywrócić pacjentom uśmiech na twarzy, poczucie własnej wartości oraz atrakcyjności. Dla nas, specjalistów – trychologów, to zawsze ogromna satysfakcja.