Metamorfoza poznańskiego mieszkania po dawnym biurze rachunkowym

plndesign.pl 1 dzień temu

W miejscu, gdzie dziś mieszka trzyosobowa rodzina, jeszcze niedawno mieściło się biuro rachunkowe. Inwestorzy powierzyli adaptację lokalu z sutereną Pracowni Projektowej UNA, która zaproponowała duże zmiany w układzie funkcjonalnym i oryginalną zabawę kolorem. W wyniku tego spotkania powstało nietuzinkowe wnętrze z nutą stylu vintage. Klimat dawnych lat udało się ocalić, zachowując urokliwe elementy starego budownictwa oraz rodzinne pamiątki. 110-metrowe mieszkanie na poznańskim Łazarzu sfotografował Mariusz Lis.

Adaptacja mieszkania z sutereną do potrzeb rodziny 2+1 – zmiany w układzie funkcjonalnym

110-metrowe mieszkanie na poznańskim Łazarzu zostało zaprojektowane z myślą o potrzebach rodziny z dzieckiem. Uprzednio w lokalu mieściło się biuro rachunkowe, dlatego koniecznym krokiem były spore zmiany w układzie funkcjonalnym. W związku z tym, iż mieszkanie mieści się na parterze w otoczeniu dość gęstej zabudowy, priorytet stanowiło maksymalne doświetlenie wnętrz. Pracownia Projektowa UNA zaproponowała wyburzenia, których celem był częściowy powrót do pierwotnego układu. W efekcie powstały jasne i przestronne przestrzenie.

Salon z regałem pełnym książek, różowymi fotelami i nowoczesnym oświetleniem

Inwestorom zależało na tym, aby maksymalnie wykorzystać potencjał mieszkania i wyeksponować typową dla kamienic wysokość pomieszczeń, sięgającą ponad 3 m. Ważnym założeniem była także adaptacja części w suterenie, gdzie znalazło się domowe biuro, które w razie potrzeby może też pełnić funkcję pokoju gościnnego. W pierwotnym układzie zejście do sutereny prowadziło przez sypialnię. Aby to zmienić, konieczne było wycięcie i odwrócenie schodów na konstrukcji stalowej. Choć taka ingerencja stanowiła spore wyzwanie, wygoda inwestorów była warta tego wysiłku.

110-metrowe mieszkanie na poznańskim Łazarzu – serce rodzinnego życia

Ze względu na potrzebę doświetlenia wnętrz strefa wejściowa została bezpośrednio otwarta na kuchnię i jadalnię. W ten sposób już od przekroczenia progu towarzyszy poczucie przestronności i wygody. Płynnemu przenikaniu funkcji sprzyja zabudowa, która od strony wejścia pełni rolę garderoby na odzież wierzchnią, a w głębi mieszkania przechodzi w aneks kuchenny z lodówką. Centrum stanowi duża wyspa, dzięki której rodzina zyskała wygodną przestrzeń wspólnego przygotowywania posiłków. Na uwagę zasługują także stół jadalniany i ławka wykonane na zamówienie według autorskiego projektu pracowni UNA.

Drewniana szafka z gramofonem, oświetlona nowoczesną lampą

Do ciekawych rozwiązań funkcjonalnych należy też podział długiej i wąskiej łazienki na dwa osobne pomieszczenia. Jedno – z dostępem przez szklane drzwi od strony kuchni – pełni funkcję gospodarczą i skrywa pralkę oraz suszarkę. W drugim powstała niewielka, ale wygodna, łazienka z dużym prysznicem i umywalką na dębowej komodzie. Sercem mieszkania stał się zaprojektowany w osobnym pokoju salon z wygodną sofą, której kolor nawiązuje do obrazu zastępującego telewizor. Rozrywki domownikom dostarcza adapter wraz z kolekcją płyt i książek. Sypialnie – zarówno dziecka, jak i rodziców – również zostały urządzone w duchu minimal.

Aranżacja z nutą vintage – rodzinne pamiątki i klimatyczne detale

Aranżacja poznańskiego mieszkania wyróżnia się nie tylko ciekawymi rozwiązaniami funkcjonalnymi, ale też klimatyczną estetyką. Swój urok wnętrze zawdzięcza odrestaurowanej drewnianej podłodze, pokrytej sosnową deską i dębowym parkietem, oraz starym drzwiom i ościeżnicom. Oryginalnym elementom architektonicznym towarzyszą różowe fotele, podarowane przez babcię właścicielki. Rodzinne wspomnienia kryją się także w wybranej przez inwestorów palecie kolorów. Niebieska kuchnia i pudrowy róż w łazience nawiązują do aranżacji domu rodzinnego właściciela.

Minimalistyczna łazienka z drewnianą szafką, okrągłym lustrem i prysznicem

Pracownia projektowa UNA starannie dobrała elementy towarzyszące urokliwym pamiątkom. Posmak stylu vintage podkreśliły grzejniki dekoracyjne Zehnder, a kropką nad „i” całej aranżacji stała się oprawa oświetleniowa, która doskonale łączy funkcję z ciekawą estetyką. Wyselekcjonowane modele od marek Marset, Flos, Vita Copenhagen, Nordlux, Umage i Grupa Arigato nadają charakteru poszczególnym strefom, a także pozwalają właścicielom tworzyć różnorodne scenerie. Dopracowane detale sprawiły, iż 110-metrowe mieszkanie na poznańskim Łazarzu zyskało spójny i nietuzinkowy styl.

Projekt: UNA Pracownia Projektowa – Dominika Bezowska-Chyrek | UNA.COM.PL
Zdjęcia: Mariusz Lis

Zobacz również:

  • To mieszkanie w Gdańsku zaskakuje: ciemne wnętrza, luksus i rodzinne ciepło
  • Styl bigbitu i różowa łazienka! To mieszkanie w Szczecinie to prawdziwy hit
Idź do oryginalnego materiału