Mech chrobotek reniferowy w łazience. Czy to dobry pomysł?

in360.pl 3 lat temu

Stosowanie roślin w łazience jest coraz bardziej powszechne. Zwłaszcza w łazienkach urządzonych w stylu minimalistycznym mogą one stanowić dodatek nadający wnętrzu charakteru. Niestety, większość łazienek w polskich mieszkaniach i domach to pomieszczenia pozbawione okien, albo wyposażone w niewielkie otwory okienne. Powoduje to mały dostęp światła, co z kolei uniemożliwia uprawę większości roślin. Na szczęście istnieją cieniolubne rośliny, które można hodować w łazience bez okna. My natomiast przedstawiamy niezawodny sposób na naturalny, zielony akcent w każdym ciemnym wnętrzu!

Mech chrobotek reniferowy

Chrobotek reniferowy to tak naprawdę porost, który jest popularny zarówno w Polsce, jak i w całej Europie. Często występuje na półkuli północnej, szczególnie na terenach Grenlandii. Jego nazwa związana jest ze środowiskiem, w jakim najczęściej rośnie, czyli regionach, gdzie żyją renifery. W Polsce można go spotkać na terenie całego kraju. Rośnie w miejscach słonecznych, najczęściej na wydmach, wrzosowiskach oraz w świetlistych lasach sosnowych. W naszym regionie chrobotek reniferowy jest częściowo chroniony, dlatego nie można go zrywać. Nie wolno go także celowo niszczyć i przesadzać. W związku z tymi ograniczeniami, w Polsce handluje się porostem sprowadzanym z innych krajów, najczęściej z Norwegii, Szwecji i Finlandii.

Czy mech nadaje się do łazienki?

Chrobotek reniferowy może stać się niebanalną ozdobą każdej łazienki. W sklepach są dostępne gotowe panele różnej wielkości, pokryte sześciocentymetrową warstwą mchu w odcieniach od jasnej do ciemnej zieleni. Panele są łatwe w montażu i trwałe. Mech, który je pokrywa jest zaimpregnowany mieszanką wody i między innymi gliceryny, więc nie musimy się obawiać o to, iż uschnie lub zżółknie. Jest on miękki i niezwykle przyjemny w dotyku, a dzięki gąbczastej strukturze stanowi też dobry izolator dźwięku. Ponadto ma adekwatności filtrujące powietrze z toksyn, pyłów i nieprzyjemnych zapachów, jest nieszkodliwy dla alergików. Chrobotek reniferowy nie potrzebuje światła, za to lubi wilgoć, więc łazienka jest pomieszczeniem, w którym ta roślina czuje się szczególnie dobrze.

Jak należy pielęgnować mech w łazience?

Pielęgnacja chrobotka reniferowego jest wyjątkowo prosta. Zaimpregnowany mech jest antystatyczny, więc nie przyciąga kurzu ani innych zanieczyszczeń. Nie trzeba go podlewać, przecierać ani spryskiwać, nie potrzebuje też światła słonecznego. Wymaga jedynie wilgotności powietrza na poziomie 40-70%, ponieważ pobiera wodę z otoczenia. Powinniśmy zadbać o ochronę rośliny przed słońcem lub klimatyzacją. Oba te czynniki wysuszają powietrze, zmniejszając ilość wilgoci, jaką do dyspozycji będzie miał porost. Bezpośrednie podlewanie może zaburzyć specjalistycznie dobrane mieszanki konserwujące roślinę, toteż w przypadku wysuszenia należy ją przenieść w miejsce, w którym nie będzie wystawiona na szkodliwe czynniki.

Mech chrobotek - doskonała dekoracja wnętrza łazienki

Chrobotek reniferowy jest przede wszystkim wykorzystywany do dekoracji wnętrz. Świetnie komponuje się z drewnem, pasuje do różnych pomieszczeń: nowoczesnych, skandynawskich, tradycyjnych czy rustykalnych. Można z niego stworzyć unikatowe obrazy – wystarczy odpowiednie obramowanie, płyta korkowa i klej florystyczny. Bardzo efektownie wyglądają wstawki mchu w ścianę, a także całe zielone powierzchnie. Możliwości jego wykorzystania są bardzo duże – od minimalnych dekoracji używanych w stroikach, do ogromnych żywych ścian.

Podsumowując, chrobotek reniferowy nie bez powodu zyskał w ostatnich latach dużą popularność jako ozdoba wnętrz. Elementy wykonane z tego porostu są oryginalne i niezwykle efektowne. Ponadto jest materiałem wygodnym w obróbce, więc wypełnimy nim praktycznie dowolne kształty. Można nim pokryć ścianę lub panel dzielący dużą przestrzeń biurową czy mieszkalną na mniejsze obszary, dodatkowo wyciszając przestrzeń akustycznie. Jest naturalnym elementem wyposażenia, niewymagającym specjalistycznych zabiegów, podlewania ani czyszczenia. Dzięki niemu możemy obcować z naturą nie wychodząc z budynku.

Idź do oryginalnego materiału