Meble łazienkowe pełnią we wnętrzu przede wszystkim praktyczną funkcję. Aby pomieszczenie dobrze się prezentowało, wyposażenie powinno zostać dopasowane również stylistycznie. Aranżując łazienkę, mamy do wyboru meble łazienkowe podwieszane lub stojące. Obydwa rozwiązania wyróżniają się korzyściami. Jakie minusy mają szafki podwieszane? Czy stojące meble do łazienki mają jakieś minusy? Wątpliwości rozwiewa nasz krótki poradnik.
Meble łazienkowe podwieszane – zalety i wady rozwiązania
Aranżując łazienkę, a jednocześnie wybierając do niej odpowiednie meble, należy zwrócić uwagę na dostępny metraż. Nie w każdym wnętrzu będziemy w stanie postawić elegancką szafę, konsolę i regał, a dodatkowo znaleźć miejsce na wannę lub kabinę prysznicową oraz strefę umywalkową. W przypadku niedużych przestrzeni świetnie sprawdzają się szafki łazienkowe podwieszane, na przykład szafka pod umywalkę Defra Como 60cm biała 124-D-06004. Model zwraca uwagę minimalistyczną formą i połyskującym wykończeniem. Świetnie sprawdzi się w niedużych pomieszczeniach łazienkowych. Uwalniając podłogę, optycznie powiększa przestrzeń, a co za tym idzie, jest również świetnym sposobem na poprawę komfortu sprzątania. Dodatkową zaletą podwieszanych mebli łazienkowych jest to, iż można powiesić je na dogodnej dla wszystkich domowników wysokości. Jedynym ograniczeniem, jakie jest charakterystyczne dla szafek wiszących w łazience, jest konieczność użycia specjalnego sprzętu do zamocowania mebli, a także konkretne wymogi dotyczące konstrukcji ściany. Musi ona unieść nie tylko ciężar szafki, ale także jej zawartość.
Meble łazienkowe stojące – plusy i minusy
Meble w łazience, które można postawić na podłodze to tradycyjne i najbardziej popularne rozwiązanie. Szafki stojące są z reguły bardziej pojemnie niż zawieszane, dlatego sprawdzą się w pomieszczeniach, w których istnieje potrzeba wprowadzenia mebli, które pomieszczą akcesoria łazienkowe dużej rodziny. Znakomitym przykładem tego rodzaju wyposażenia łazienkowego jest szafka podumywalkowa stojąca OP-ARTY D60. Jest to mebel wolnostojący, dlatego mógł zostać wyposażony aż w dwie pojemne szuflady i praktyczny organizer na akcesoria łazienkowe. Kolejną znakomitą propozycją stojącej szafki pod umywalkę jest szafka podumywalkowa Amigo 65 2D, która wraz z umywalką ceramiczną Rio tworzy estetyczny i praktyczny zestaw łazienkowy. Nie da się ukryć, iż najlepszym rozwiązaniem do łazienek z dużą przestrzenią są komplety łazienkowe stojące obejmujące szafkę podumywalkową, szafkę wiszącą, słupek łazienkowy, a choćby stylową konsolę czy lustro z półką i oświetleniem. Jedynym minusem mebli stojących jest konieczność wygospodarowania wolnego miejsca, które zwłaszcza w przypadku łazienek w blokach jest dość powszechnym ograniczeniem.
Meble łazienkowe stojące czy podwieszane – podsumowanie
Wybierając meble łazienkowe, poza kwestią praktyczności, dopasowania do dostępnej przestrzeni i aranżacji, należy zwrócić uwagę na to, aby wybrane meble były wykonane z dbałością o detale i najwyższą jakość. Wówczas będą nas satysfakcjonowały nie tylko ze względu na funkcjonalność, ale także trwałość. Meble łazienkowe stojące to świetny wybór do przestronnych wnętrz lub łazienek, w których potrzebujemy wyłącznie szafki podumywalkowej. Szafki łazienkowe podwieszane, w tym modele wiszące pod umywalkę to natomiast znakomity pomysł znajdujący zastosowanie w minimalistycznych, nowoczesnych aranżacjach, wykorzystywanych zwłaszcza w niedużych łazienkach.