Mazowiecki Park Krajobrazowy znajduje się niedaleko Warszawy i w samej Warszawie (część parku). Od centrum miasta w najciekawsze tereny to zaledwie 45 minut drogi. Znajduje się tam sporo szlaków turystycznych, tras rowerowych, licznych atrakcji, rezerwatów przyrody i ciekawych miejsc związanych z historią. My postanowiliśmy wybrać się na kilka ścieżek na terenie parku i odkryć go po raz pierwszy. Co warto zobaczyć w Mazowieckim Parku Krajobrazowym? Sprawdź 7 naszych podpowiedzi. Ale na początku kilka najważniejszych informacji.
Najważniejsze informacje o Mazowieckim Parku Krajobrazowym
- Park utworzono w 1986 roku
- W 2001 roku park otrzymał imię Czesława Łaszka ? to miłośnik przyrody oraz jeden z inicjatorów powstania parku
- Obejmuje: część Warszawy, Kołbiel, Józefów, Sobienie-Jeziory, Otwock, Osieck, Karczew, Celestynów oraz Wiązownę
- Jego powierzchnia to 157,1 km2 a powierzchnia otuliny 79,92 km2
- Na terenie parku znajduje się 9 rezerwatów przyrody
- Około 70 procent powierzchni zajmują lasy
- Znajdują się tam torfowiska, tereny podmokłe oraz wydmowe
Jak dojechać do parku z Warszawy?
Park możemy podzielić na dwie części – północną, znajdującą się pomiędzy Sulejówkiem i Józefowem oraz południową pomiędzy Otwockiem a Pilawą.
Z Warszawy najlepiej dojechać drogą na Otwock, a dalej na Celestynów. Dojazd zależy od tego, w jakie konkretne miejsce chcesz dotrzeć. Jednak na początku musisz kierować się na Otwock. Poniżej znajdziesz dokładne współrzędne każdego punktu. Łatwiej Ci będzie trafić do danej atrakcji.
Co warto zobaczyć w Mazowieckim Parku Krajobrazowym?
Przygotowaliśmy małe zestawienie miejsc, które warto zobaczyć w Mazowieckim Parku Krajobrazowym. Spokojnie wystarczy poświęcić 2-3 dni, żeby wszystko zobaczyć. Na poniższej mapie znajdziesz wszystkie zaznaczone miejsce.
Torfowisko – Bagno Całowanie
Pierwsze warte uwagi miejsce to torfowisko o ciekawej nazwie – Bagno Całowanie. To jedno z największych torfowisk w województwie mazowieckim. Dominują tam torfy mechowiskowe. Prowadzi tamtędy ścieżka po drewnianych pomostach. Tuż przy parkingu jest wieża widokowa. Można wybrać się na krótszy lub dłuższy spacer. Na trasie będą tablice edukacyjne. Drewniana ścieżka nad bagnami wygląda bardzo zachęcająco do spacerów.
- Współrzędne parkingu: 52.0117, 21.3533.
Żółwi Staw
W małej miejscowości Regut znajduje się Żółwi Staw. Tuż nad stawem jest krótka ścieżka oraz drewniane mostki. Dla ludzi chcących urządzić piknik przygotowano drewnianą wiatę z miejscem na ognisko. Skoro to jest Żółwi Staw, to i muszą być żółwie. 5 figurek znajduje się tuż obok ławeczki. Na miejsce można dojechać samochodem. Przygotowany jest mały parking.
- Współrzędne parkingu: 52.0324, 21.3849.
Centrum Edukacji Leśnej
Trafiliśmy również do Centrum Edukacji Leśnej, które położone jest w Celestynowie przy ulicy Wojska Polskiego 46. Znaleźliśmy tam arboretum, pomnik poległych leśników, staw przy zadaszonej wiacie, plac zabaw i oczywiście sam budynek, w którym można znaleźć sporo informacji. To miejsce jest interesujące dla grup zorganizowanych, zwłaszcza dzieci, ponieważ mogą odbyć ciekawą lekcję z przewodnikiem.
- Współrzędne parkingu: 52.0618, 21.4219.
Torfowisko Goździkowe Bagno
Z tego samego parkingu, co podałem powyżej można iść w drugą stronę i dotrzeć na torfowisko Goździkowe Bagno. Na początku mamy tablice edukacyjne, a później wchodzimy na drewniane pomosty. Trasa nie jest długa, ponieważ liczy sobie zaledwie kilka minut, jednak można ją przedłużyć i iść dalej. Jest tam kilka szlaków w okolicy.
Rezerwat przyrody Bagno Bocianowskie
Aby dotrzeć do Rezerwatu przyrody Bocianowskie Bagno, trzeba wrócić kilkaset metrów do drogi głównej od parkingu przy centrum edukacji. jeżeli chcesz dotrzeć do najciekawszego miejsca, czyli nad Gołe Bagno, to musisz poświęcić około 15 minut. Trasa prowadzi przez las, a później dochodzi nad wodę. Rezerwat utworzono w 1982 roku.
- Współrzędne parkingu: 52.0675, 21.4144.
Bunkry Dąbrowiecka Góra
W Mazowieckim Parku Krajobrazowym znajdzie się również coś dla miłośników historii. To punkt oporu Dąbrowiecka Góra. Został wzniesiony przez Niemców w 1940 roku i wchodził w skład umocnień Przedmieścia Warszawskiego. Był to schron Regelbau 120a oraz Regelbau 514. Obiekty znajdują się w lesie i łatwo można do nich dotrzeć z małego parkingu.
- Współrzędne parkingu: 52.0709, 21.3274.
Rezerwat przyrody Na Torfach w Karczewie
Rezerwat przyrody ?Na Torfach? powstał w 1977 roku. Chroni zbiornik potorfowy (Jezioro Torfy) i fragment lasu. Od parkingu przy Ośrodku Edukacyjnym ?Baza Torfy? na miejsce można dotrzeć w około 15 minut. Ścieżka biegnie przez las, a na końcu czeka na nas jeziorko i drewniany pomost widokowy. Prowadzi tam Otwocki Szlak Krajoznawczy.
- Współrzędne parkingu: 52.0761, 21.2854.
Rezerwaty przyrody na terenie Mazowieckiego Parku Krajobrazowego
- Szerokie Bagno w gminie Osieck
- Rezerwat imienia Króla Jana Sobieskiego na terenie Warszawy
- Czarci Dół w gminie Celestynów
- Świder na terenie gmin Kołbiel, Otwock oraz Wiązowna
- Żurawinowe Bagno w gminie Celestynów
- Mszar Pogorzelski w mieście Otwock
- Bocianowskie Bagno w gminie Celestynów
- Na Torfach imienia Janusza Kozłowskiego w gminie Karczew
- Celestynowski Grąd w gminie Celestynów
Gdzie nocować w pobliżu parku?
Aby poznać park, najlepiej nocować w: Karczewie, Otwocku, Józefowie, Pilawie, Celestynowie, czy choćby w samej Warszawie. Z tych miejsc dojedziesz na teren parku bardzo gwałtownie i sprawnie.
Mapa parku
Można skorzystać z wersji papierowej mapy od wydawnictwa Compass – mapa „Powiat Otwocki”. Możesz również korzystać z map online i aplikacji – mapy.cz