Sanatoria są miejscem leczenia wielu osób, które poprawiają tam swoją kondycję zdrowotną lub dochodzą do siebie po chorobie czy wypadku albo borykają się z przewlekłymi chorobami. Przepisy jednak uniemożliwiają niektórym wyjazd do uzdrowiska. Sprawdź, z czego to wynika i kto nie może jechać do sanatorium.
Jakie są podstawowe zasady oraz wymogi dotyczące leczenia sanatoryjnego?
Chcąc uzyskać skierowanie do sanatorium, dana osoba powinna spełniać wymogi określone przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Podstawą prawną, która obejmuje ten temat, są przepisy, umieszczone w rozporządzeniu Ministerstwa Zdrowia z 2012 roku.
Do najważniejszych zasad, na podstawie których lekarz może wydać skierowanie, należą takie kwestie, jak między innymi wymóg samodzielności pacjenta. Oznacza on, iż osoby chcące skorzystać z leczenia sanatoryjnego, muszą być w stanie samodzielnie funkcjonować oraz dotrzeć do ośrodka bez pomocy.
Nie bez znaczenia jest także to, iż tylko lekarz ubezpieczenia zdrowotnego, który pracuje w ramach NFZ, może wystawić tego typu skierowanie. Oprócz tego uwzględniane są również rodzaje schorzeń. Istnieje lista chorób, które mogą uprawniać do leczenia sanatoryjnego i są to między innymi problemy kardiologiczne, choroby układu oddechowego, nerwowego oraz wiele innych dolegliwości przewlekłych.
Czytaj również: Masz problemy ze snem? Wieczorem zjedz dwie łyżki tego, a zaśniesz jak dziecko
Kto nie może skorzystać z sanatorium? Lista jest długa
Okazuje się jednak, iż nie każdy może skorzystać z leczenia sanatoryjnego. Przepisy wyraźnie określają, które stany oraz choroby wykluczają możliwość wyjazdu do uzdrowiska. Istnieje cała lista schorzeń wykluczających z tego typu leczenia. Do przeciwwskazań zaliczamy między innymi:
- choroby zakaźne i pasożytnicze,
- ogniska zapalne,
- niewydolność wątroby,
- choroby weneryczne,
- przepuklina,
- WZW i objawy żółtaczki,
- pełnoobjawowa niewydolność krążenia i oddychania,
- choroby o ostrym przebiegu, np. kamica nerki,
- niektóre choroby psychiczne,
- upośledzenie umysłowe w stopniu znacznym i głębokim,
- skazy krwotoczne,
- silne zaburzenia osobowości stwarzające zagrożenie dla pacjenta lub otoczenia,
- uzależnienie od używek,
- wyniszczające choroby układowe,
- ciąża lub karmienie piersią.
Należy wziąć pod uwagę, iż ograniczenia dotyczące wyjazdu do sanatorium są spowodowane przede wszystkim wskazaniami medycznymi i bezpieczeństwem. W dodatku to, co innym mogłoby pomóc w uzdrowisku, dla niektórych osób przyniosłoby skutek odwrotny od oczekiwanego, tym samym stwarzając niepotrzebne ryzyko dla pacjenta.
Zobacz też:
Masz dość syropu z cebuli? Ta herbata jeszcze lepiej działa na przeziębienie
Gołębie brudzą na parapecie? Tak skutecznie je odstraszysz
Nie możesz doczyścić brodzika i kabiny prysznicowej? Ten tani sposób stosują choćby w hotelach