Wypłata wynagrodzenia — termin
Kwestia wypłaty wynagrodzenia pracownikom zatrudnionym na umowę o pracę, regulowana jest przez Kodeks pracy. To właśnie w tym akcie prawnym zawarty jest okres, w jakim pracodawca musi przekazać wypłatę. Dodatkowo jest zobligowany do umieszczenia precyzyjnego terminu wypłaty wynagrodzenia w wewnętrznym regulaminie pracy.
Większość pracowników w Polsce otrzymuje wypłaty w dwóch terminach 1. lub 10. dnia miesiąca. Dodatkowo pracodawcy muszą pamiętać, iż jeżeli dzień wypłaty wypada w dzień wolny od pracy, Kodeks pracy zobowiązuje ich do wypłaty wynagrodzenia w dniu wcześniejszym.
Sprawdź również: Osoby, które skończyły 55 lat, dostaną przelew z ZUS. 4 tys. zł na konto
Wcześniejsza wypłata od pracodawcy — kto i jak może ją uzyskać?
Okazuje się, iż pracownik ma prawo do wcześniejszej wypłaty od pracodawcy. W praktyce jest to zaliczka na poczet wynagrodzenia. Każda osoba zatrudniona ma prawo złożyć wniosek w tej sprawie do pracodawcy. Oczywiście w dowolnym momencie miesiąca. Pracodawca po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku wypłaca pracownikowi odpowiednią kwotę. Następnie jest ona odliczana od wypłaty na koniec miesiąca. Oczywiście decyzja w kwestii wcześniejszej wypłaty od pracodawcy jest dobrowolne. Z tego względu warto dobrze uargumentować swój wniosek.
Zobacz też:
Masz dom? Możesz skorzystać z ogromnej ulgi podatkowej. choćby 106 tys. złotych
Dodatkowe 240 zł dla tych pracowników. Pieniądze wpłyną do końca marca
Zwrócą choćby 95 proc. kosztów telefona. Kto może skorzystać?