W dzisiejszym zabieganym świecie, miewamy mało czasu w to, by poświęcić go swojej urodzie. Odpowiednia pielęgnacja włosów jest jednak coraz ważniejszym elementem codziennej rutyny urodowej. Jednym z popularnych i skutecznych sposobów pielęgnacji jest masłowanie włosów. Ta starożytna praktyka, która sięga korzeni ludzkiej historii, odzyskuje dzisiaj popularność ze względu na swoje zdrowotne korzyści i przyjemność związaną z doświadczaniem głębokiego nawilżenia i odżywienia włosów.
Masłowanie włosów – skąd to się wzięło?
Każda z nas marzy o idealnie gładkich, lśniących i przede wszystkim zdrowych włosach. Dotąd najpopularniejszym sposobem pieleęnacyjnym, by uzyskać takie efekty było olejowanie włosów. Dziś na prowadzenie wśród „włosomaniaczek” wychodzi masłowanie pasm. Ale czy to nowy sposób pielęgnacji?
Masłowanie włosów to proces aplikowania różnych rodzajów naturalnych olejów i masłowatych substancji na włosy w celu poprawy ich kondycji i wyglądu. Jak się okazuje, ta metoda pielęgnacji włosów wcale nie jest nowością. To starożytne podejście do pielęgnacji włosów, które znane jest na całym świecie, ma na celu dostarczenie składników odżywczych, nawilżenie, a także ochronę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.
Jakich substancji lub produktów używać do masłowania włosów? Można to robić zwykłym masłem osełkowym lub innymi kosmetycznymi produktami, wśród których najpopularniejsze są masło shea czy masło kakaowe.
Masło shea – cenione w kosmetyce od lat
Masło shea to produkt powstający z nasion shea. Inaczej określa się je masłem karité, galam lub butyrospermum parkii butter. Na bazie masła shea powstaje wiele produktów kosmetycznych, które stosowane są w pielęgnacji włosów, ciała oraz twarzy. Nasiona shea pozyskuje się z afrykańskiego drzewa o nazwie masłosz Parka (inaczej określa się je także drzewem masłowym Butyrospermum parkii). Nasiona shea są tak cenne, ponieważ zawierają w sobie dużą ilość rozmaitych witamin, ale również kwas oleinowy, stearynowy, linolowy, cynamonowy, żywice, fitosterole, tokoferole, etc.
Dlaczego masło produkowane z nasion shea jest tak dobroczynne, m.in. dla włosów? Do jego adekwatności należą:
- działanie natłuszczające oraz nawilżające,
- działanie kojące podrażnienia, zaczerwienienia, świąd,
- działanie odżywiające i regenerujące,
- syntezowanie elastyny i kolagenu
- właściwości zmiękczające,
- ochrona przed promieniowaniem UV,
- dostarczanie witamin A+E,
- działanie antyoksydacyjne, zwalczające wolne rodniki.
Jak więc widać, masło shea posiada cały szereg zalet. Masło to w czystej postaci (bez dodatków) można stosować do masłowania włosów. Produkt ten jest nieoceniony, jeżeli naszym celem jest domknięcie łusek włosa i zadbanie o strukturę łodyg, zmniejszenie porowatości włosów, a także ich nawilżenie i trwałe odżywienie. Włosy pielęgnowane masłem shea są wyraźnie bardziej gładkie, lśniące, nie puszą się. Codziennie możesz nakładać masło shea na końcówki włosów – tym samym ochronisz je przed działaniem czynników środowiska zewnętrznego, promieniowaniem UV i rozdwajaniem.
Masło kakaowe
Jeśli nie masz pod ręką masła shea, do masłowania włosów świetnie nada się także masło kakaowe. Masło kakaowe dobrej jakości i jak najbardziej czyste zawiera w sobie zarówno kwasy tłuszczowe nasycone, kwasy tłuszczowe wielonienasycone oraz kwasy jednonienasycone. Idealnie nadaje się do masłowania włosów średnio- oraz wysokoporowatych. Efektami pielęgnacji włosów masłem kakaowym są włosy są gładkie, mocno błyszczące, są także delikatnie sztywne i grubsze.
Jak wygląda masłowanie włosów?
Pielęgnacja włosów dzięki maseł jest niemal identyczna jak ich olejowanie. Pierwszy krok to oczywiście wybór odpowiedniego masła. Każde z nich ma swoje unikalne adekwatności, dostarczając składników odżywczych, które mogą poprawić kondycję włosów. Warto więc znać potrzeby swoich włosów i dobrać dla nich odpowiedni kosmetyk. Zawsze możesz spytać o radę trychologa na konsultacji.
Masło shea (lub inne wybrane) delikatnie rozgrzewamy (np. w dłoniach). Włosy mogą być suche lub lekko wilgotne. Rozprowadź równomiernie substancję na całej długości włosów, skupiając się zwłaszcza na końcach, które są bardziej narażone na uszkodzenia. Owiń głowę w ciepły ręcznik lub załóż na włosy specjalną czepek. Ciepło pomaga otworzyć łuski włosa, umożliwiając lepsze wchłanianie składników odżywczych. Pozostaw masło na włosach od 30 minut do kilku godzin, a choćby przez całą noc, w zależności od potrzeb i czasu, jaki masz do dyspozycji. Po upływie czasu, umyj włosy łagodnym szamponem. W razie potrzeby możesz umyć włosy dwukrotnie, aby całkowicie usunąć masło z ich powierzchni.
Masłowanie włosów to nie tylko pielęgnacja, ale także moment relaksu i odprężenia. Wybierając naturalne oleje i masła, możemy zadbać o zdrowie i piękno naszych włosów. Regularne praktykowanie masłowania może przynieść widoczne i trwałe rezultaty, sprawiając, iż nasza fryzura stanie się naszą dumą i wizytówką pięknej, zadbanej aparycji.