Jeśli zastanawiasz się, jak masaż skóry głowy wpływa na porost włosów koniecznie przeczytaj nasz artykuł. Zabieg ten ma bowiem wiele zalet. Oddziałuje nie tylko na stan kosmyków, ale także na nasze samopoczucie. Jego dobroczynny wpływ opisujemy poniżej.
Jak masaż skóry głowy wpływa na porost włosów?
Regularny masaż skóry głowy w celu wzmocnienia włosów, a także przyspieszenia ich wzrostu jest szczególnie popularną metodą dbania o kosmyki w medycynie wschodu. Taki zabieg może nie tylko dotleniać cebulki, wesprzeć ich odżywianie i stymulować porost pasm, ale także zapewnić przyjemny relaks oraz uczucie odprężenia. Wszystko to za sprawą licznych receptorów nerwowych w skórze głowy, które pobudzamy podczas masowania, co zapewnia miłe wrażenia sensoryczne.
Za wykonywanie regularnego masażu mieszki włosowe zdecydowanie odwdzięcza się nam pięknymi kosmykami. Zabieg ten może bowiem także pogrubiać włosy. Za proces ten odpowiada rozciąganie mieszków włosowych.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Równowaga PEH
Masaż skóry głowy – zalety
Jakie korzyści zapewnia regularny masaż skóry głowy?
- Relaksuje,
- Dotlenia,
- Poprawia ukrwienie,
- Przeciwdziała wypadaniu włosów,
- Wzmacnia pukle,
- Odżywia mieszki,
- Odpręża,
- Przynosi ulgę.
Techniki masowania skóry głowy
Głowę można masować na wiele różnych sposobów – zarówno dłońmi, jak i specjalnymi masażerami; stojąc, leżąc i opuszczając przy tym głowę w dół; używając przy tym specjalnych wcierek lub przeprowadzając zabieg na sucho; uciskając, poklepując lub lekko poruszając skórą. jeżeli chcemy wykonać masaż w domowym zaciszu, to jaką technikę wybierzemy, zależy tylko od naszych preferencji.
Zabieg ten w profesjonalnej odsłonie oferowany jest również przez salony SPA. Taka usługa zapewnia głęboki relaks i odprężenie. Koi nerwy i działa uspokajająco. Nic więc dziwnego, iż cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród klientów.
Masowanie skóry z głową opuszczoną w dół
Wiele osób poleca masowanie głowy opuszczonej do dołu podczas np. leżenia na łóżku na plecach. Ma to spowodować spłynięcie większej ilości krwi do skóry. Metoda ta ma bardzo wielu zwolenników, jednak nie ma żadnych badań, które potwierdzałyby przewagę tego sposobu nad masowaniem głowy np. na siedząco. Dodatkowo może być kłopotliwa dla osób, które zmagają się z chorobami kręgosłupa, krążenia lub innymi.
Wiele rodzajów masaży skóry głowy znajdziemy w kulturze wschodu. Ajurweda łączy ten zabieg nie tylko z porostem włosów, ale także ze stymulacją i wzmocnieniem punktów energetycznych znajdujących się na głowie, których uciskanie ma mieć dobroczynny wpływ na kondycję organizmu. Tutaj wykorzystuje się także masaż odpowiednich miejsc na szyi, barkach, ramionach, a także twarzy.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Triki fryzjerów
Kultura japońska oferuje z kolei masaż Shiatzu, w którym nacisk wykonuje się kciukami, co ma energetyzować ciało oraz zapewnić odprężenie. Uciskać powinniśmy punkty akupresurowe przebiegające wzdłuż meridian – czyli kanałów energetycznych w ciele. Ma to odblokować przepływ energii życiowej chi, co w efekcie ma poprawić zarówno samopoczucie, jak i wygląd.
Niektórzy polecają taki rytuał także jako remedium na migrenowe bóle głowy czy nadmierne napięcie mięśniowe.
Jak wykonać masaż skóry głowy?
To jak powinien wyglądać codzienny masaż skóry głowy zależy przede wszystkim od naszych upodobań, a także czasu, którym dysponujemy. Taki rytuał powinien nie tylko dobroczynnie wpływać na kondycję włosów, ale również sprawiać nam jak największą przyjemność. Ważne, aby na początku zdecydować, czy chcemy wykorzystywać przy tym specjalne przyrządy, czy wykonać go dłońmi.
Czym masować głowę?
Masaż możemy wykonać palcami bądź specjalnymi masażerami, a także drewnianymi szczotkami, które sprawdzają się podczas rozczesywania pukli. Możemy przy tym sięgnąć po specjalne wcierki (niektóre z nich zawierają w swoim składzie alkohol, aby poprawić wchłanianie składników odżywczych), olejki – np. rycynowy lub arganowy, amlę, a także inne polecane produkty (ich listę znajdziesz w dalszej części artykułu). Istnieją także techniki masowania na sucho lub podczas mycia głowy.
Masaż skóry głowy masażerem
Aby wykonać masaż głowy możemy sięgnąć np. po Tangle Teezer Scalp Brush. Produkt ten ułatwia dotlenianie skóry, przynosi natychmiastowe odprężenie i ulgę. Stosowany na mokry naskórek – może także działać jak delikatny peeling. Masażer występuje w różnych wersjach kolorystycznych, a jego ergonomiczny kształt sprawia, iż przyjemnie układa się w dłoni. Tutaj także istotną zaletą jest jego niska cena, dzięki której jest to akcesorium na każdą kieszeń.
Masaż skóry głowy szczotką
Skórę głowy możemy masować także podczas czesania włosów. Tutaj sprawdzają się m.in. drewniane szczotki. Pozwalają one nie tylko dokładnie rozdzielić pukle, ale także delikatnie naciskać skórę podczas użytkowania.
Produktem, po który warto sięgnąć jest np. szczotka masująca Olivia Garden Healthy Hair Oval. Została ona wykonana z bambusa, a także jonizowanej poduszki. Doskonale zapobiega elektryzowaniu pasm. Jej użytkowanie jest niezwykle łatwe i przyjemne. Szczotka jest bowiem bardzo lekka, a do tego ma niewielki, owalny i bardzo poręczny kształt. Jej regularne stosowanie może wpływać na poprawę kondycji włosów.
Kolejnym wartym uwagi produktem jest szczotka do masażu skóry głowy Sibel. Produkt ten jest bardzo lekki i poręczny. Wykonany został z wytrzymałego plastiku. Regularne masaże z jego użyciem poprawiają mikrokrążenie w skórze, a także odprężają i relaksują. Szczotka ma także jeszcze jedno zastosowanie – umożliwia rozprowadzanie produktów pielęgnacyjnych na pasmach. Jej dodatkowym atutem jest atrakcyjna i przystępna cena.
O tym pamiętaj zanim rozpoczniesz masaż skóry głowy
Zanim przystąpisz do masowania skóry głowy dokładnie rozczesz włosy, dzięki czemu zabieg ten będzie zdecydowanie łatwiejszy do wykonania. jeżeli na pasmach pozostaną kołtuny może Cię to narazić na nieprzyjemne szarpanie i ciągnięcie kosmyków, a o ich łatwym rozdzielaniu przy ewentualnym nanoszeniu wcierki, nie będzie mowy.
Jak wykonać masaż głowy?
Masaż głowy możesz wykonać np. opuszkami palców zaczynając od czoła i przechodząc aż do jej tyłu. Ważne, aby ruchy były delikatne oraz, aby nie szarpać przy tym włosów. Nadmierne tarcie także nie jest wskazane, ponieważ mogłoby to spowodować podrażnienia czy wystąpienie łupieżu. Możesz uciskać skórę lub nieco ją poruszać w tył i przód, a także wykonywać okrężne ruchy. Pozwoli to znacznie poprawić krążenie.
Ile powinien trwać masaż skóry głowy?
Masaż powinien trwać ok. 5 minut. Warto wykonywać go raz, a jeżeli mamy czas – to choćby dwa razy dziennie. W tym celu można wykorzystać każdą nadarzającą się okazję – podczas mycia pukli czy oglądania ulubionego serialu.
Czy masaż skóry głowy może zapobiegać wypadaniu włosów?
Wypadanie pukli to złożony problem, który może mieć różne podłoże. Aby zbadać jego przyczynę warto udać się do doświadczonego trychologa, który udzieli nam cennych wskazówek. Należy pamiętać, aby sprawdzić wszystkie przyczyny zdrowotne, dlatego wizyta u lekarza internisty też może być wskazana.
Oczywiście masaż skóry głowy wzmacnia mieszki włosowe poprzez ich dotlenianie, a także odżywianie, ale może nie wystarczyć, aby pozbyć się przykrego problemu utraty pukli. Zabieg wykonywany umiejętnie i delikatnie – z pewnością nie zaszkodzi, a może znacznie pomóc. Rytuał tworzy bowiem doskonałe środowisko dla wzrostu pasm, a także pomaga usunąć nadmierne napięcie skóry głowy, które znane jest pod nazwą „czepca ściągnistego” – będącego efektem zbyt dużego stresu.
Przy występowaniu problemu wypadania włosów można sięgnąć np. po specjalistyczną kurację Kérastase Genesis. W opakowaniu znajdziemy 10 ampułek, które mają za zadanie stymulować wzrost nowych włosów, a także przeciwdziałać wypadaniu kosmyków. W składzie produktu znajdziemy m.in. wyciąg z imbiru wykazujący adekwatności pobudzające i ochronne, stymulującą argininę i wzmacniający Aminexil 1,5%.
Czy warto masować skórę głowy?
Zdecydowanie tak! Skóra głowy jest cienka i delikatna, dlatego wymaga specjalnej troski i pielęgnacji. Masaż wykonywany regularnie nie tylko pozytywnie wpłynie na nasze samopoczucie, ale także na kondycję naszych włosów. Możemy wykonywać go sami lub poprosić o niego drugą osobę, budując np. relaksujące rytuały we własnej rodzinie.
Wcierki do skóry głowy
Masaż skóry głowy to idealny moment do zastosowania naturalnych wcierek, które stymulują porost włosów. Wybierać można z gotowych mieszanek lub sięgnąć po naturalne składniki. Bardzo popularne są m.in.:
- Olej rycynowy – chętnie sięgały po niego nasze mamy i babki. Ze względu na to, iż jest bardzo gęsty, należy wymieszać go z innym składnikiem, jak np. olej arganowy.
- Skrzyp polny i pokrzywa – łyżeczkę każdego z tych składników należy zalać wodą i gotować przez ok. 20 minut. Po tym czasie można nanieść wcierkę na skórę głowy.
- Ekstrakt z aloesu – nie tylko wzmacnia cebulki, ale także głęboko nawilża skórę.
- Olejek z łopianiu – wykazuje adekwatności wzmacniające.
- Amla – występuje w formie olejku bądź proszku, z którego można przygotowywać wcierkę.
- Sok z czarnej rzepy – po wyciśnięciu go w sokowirówce należy nanieść na skórę głowy. Można też przelać go do atomizera, aby ułatwić aplikację.
Można także sięgnąć po gotowy produkt, jak wcierka zapobiegająca wypadaniu włosów Prosalon Chantal Scalp Care Rub-On. Produkt ten zawiera wiele cennych składników odżywczych, jak wyciąg z chrzanu poprawiający mikrokrążenie; czarnuszki – o adekwatnościach nawilżających; wzmacniający cebulki procapil, a także niacynamid – działający jak nośnik dla substancji odżywczych.
Co jeszcze może przyspieszyć porost włosów, a także je wzmocnić?
Aby nasze włosy były piękne i zdrowe należy dbać o ich kondycję zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz. Pukle są odzwierciedleniem stanu całego organizmu, dlatego w pierwszej kolejności pamiętaj o:
- Higienie życia – kładź się spać o stałych porach i zadbaj o nieprzerywany, trwający ok. ośmiu godzin sen.
- Odpowiednim odżywianiu – dla kondycji włosów niezwykle ważna jest bogata w składniki odżywcze dieta pełna wysokiej jakości zdrowych olejów, świeżych sezonowych warzyw i owoców – najlepiej rosnących w naszej strefie klimatycznej.
- Nawodnieniu organizmu – odpowiednia ilość płynów to ok. osiem szklanek dziennie dla dorosłej osoby. Uzależnione jest to jednak od wagi, płci, a także stylu życia. Odpowiednią ilość dla danej osoby pomoże określić dietetyk. Jaką wodę pić? Zdania są podzielone – wiele osób poleca tę bogatą w minerały, podczas gdy ajurweda z kolei skłania się w kierunku… gotowanej.
- Unikaniu stresu i używek – stres, a także złe nawyki, jak palenie papierosów czy picie alkoholu negatywnie wpływają na kondycję organizmu. Częste wystawienie na stresogenne bodźce może być choćby przyczyną łysienia. Warto zatem korzystać z technik relaksacyjnych i jak najszybciej odstawić wszelkie używki – nie służą nam one bowiem w żadnych ilościach!
- Zrezygnowaniu z przetworzonego jedzenia – takie pożywienie nie dostarcza ciału żadnych wartościowych składników odżywczych, a w dodatku może być przyczyną wielu chorób. Prawdziwe, nieprzetworzone jedzenie stanowi także budulec dla włosów.
Aby cieszyć się pięknymi zdrowymi włosami warto podejść do zagadnienia w sposób holistyczny – dbając o ciało zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz. Masaż skóry głowy zdecydowanie będzie jedną z czynności, które pomogą nam zadbać o doskonały wygląd pasm.