Marchew to bardzo wartościowe warzywo, bogate w witaminy A, C witaminy z grupy B oraz E, H, K i PP, a także wiele innych cennych składników odżywczych. Regularne spożywanie marchewek pozytywnie wpływa na nasz organizm, dlatego warto zawsze mieć je w domu i dodawać do soków, zup czy surówek. Świeże warzywa mają jednak krótki termin ważności, a nieprawidłowo przechowywane gwałtownie się psują. jeżeli chcesz zimować w domu marchew, to sprawdź, co zrobić, by nadawała się do spożycia jeszcze przez kilka miesięcy.
REKLAMA
Zobacz wideo Sposoby na przechowywanie żywności. Spraw, by jedzenie nie lądowało w koszu!
Jak przechować marchew bez piwnicy? Zapamiętaj te zasady
Mało kto wie, iż marchewki, tak samo jak ziemniaki i cebule, można zimować przez wiele miesięcy. Wystarczy odpowiednio przygotować warzywa, a w nienaruszonym stanie przeczekają aż do wiosny. Jak to zrobić? Na początek należy oddzielić twarde, dorodne okazy od tych miękkich i uszkodzonych. Te drugie trzeba zjeść jak najszybciej, jeżeli jeszcze są dobre, lub od razu wyrzucić. Pozostałe marchewki oczyszczamy z grudek ziemi, ale nie myjemy ich pod wodą. Następnie odcinamy wierzchołki. Warzywa warto też przewietrzyć i osuszyć, ale nie wystawiać bezpośrednio na słońce, bo pod wpływem ciepła szybciej się zepsują. Miejsce do przechowywania marchwi jest niezwykle ważne, ponieważ tak jak w przypadku cebuli czy ziemniaków, powinna w nim panować dość niska temperatura. Może wynosić około 5 stopni Celsjusza, ale nie powinna spadać poniżej zera. Złym pomysłem będzie trzymanie marchewek w lodówce, ponieważ panuje tam duża wilgotność. Najlepiej przenieść warzywa do piwnicy, spiżarni lub innego miejsca gospodarczego, zabezpieczonego przed działaniem warunków atmosferycznych.
Jak najlepiej przechowywać marchew na zimę? Dzięki temu warzywa wytrzymają do wiosny
Gdy już przygotujemy marchewki i wybierzemy dla nich odpowiednie pomieszczenie, trzeba jeszcze zadbać o sposób przechowywania. Najlepiej ułożyć warzywa w skrzynkach lub pryzmach. Najpierw wysypujmy na dno kilkucentymetrową warstwę wilgotnego piasku, na to kładziemy marchewki, następnie znów piasek i robimy tak na przemian aż do osiągnięcia pełnej wysokości pojemnika. Żeby warzywa nie wysychały, na dnie można też położyć warstwę mchu torfowca. jeżeli jednak wolisz przechowywać marchew w plastikowych workach, wyłóż je trocinami. Będą zapobiegać więdnięciu i rozwojowi mikroorganizmów chorobotwórczych, takich jak grzyby i pleśnie. Dobrze sprawdzi się też warstwa igieł z drzew iglastych, łupiny czosnku lub cebuli. Pamiętaj, by nie zawiązywać worka, aby warzywa pozostały świeże przez całą zimę.
Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.