Mankiety w spodniach – czym są, jak formalne są spodnie z mankietami?

cafardini.com 1 rok temu
Zdjęcie: mankiety-w-spodniach


Wybór spodni męskich z mankietami to nie lada wyzwanie, dlatego warto udać się do profesjonalnego krawca. Pomoże on odpowiednio dobrać dolną część stroju do okazji oraz proporcji sylwetki. Sprawdź, jak powinny wyglądać mankiety w spodniach. Czy to model dla Ciebie?

Spis treści:

1. Czym są mankiety w spodniach? Rys ich historii
2. Dlaczego warto zdecydować się na spodnie z mankietami?
3. Jak stylizować spodnie męskie z mankietami?
4. Spodnie z mankietami – codzienne i casualowe stylizacje
5. Spodnie z mankietami męskie – czy to dobry wybór dla Ciebie?

Czym są mankiety w spodniach? Rys ich historii

Mankiety w spodniach to nic innego jak trend, który powstał w wyniku ewolucji podwijanych nogawek. W dawnych czasach mankiety w spodniach służyły do ochrony przed zabrudzeniami, jednak w tej chwili stanowią ozdobny detal. Mankiety na przestrzeni lat miały już swoje wzloty i upadki, ale aktualnie przechodzą modowy renesans.

Za pomysłodawcę mankietów uznaje się angielskiego króla Edwarda VII. Zaczął ich używać pod koniec XIX wieku w celu chronienia dolnych partii spodni przed brudem i wilgocią. Z innych źródeł można się dowiedzieć, iż mankiety pojawiły się na nogawkach angielskich graczy w krykieta już w 1860 roku. W tym przypadku były one podwijane manualnie. Można sądzić, iż właśnie nimi zainspirował się monarcha. choćby jeżeli nie był twórcą tego detalu, to w dużym stopniu przyczynił się do jego popularyzacji. W owych czasach uznawany był za ikonę stylu i miał duży wpływ na modowe trendy.

Mankiety mają bardzo szerokie zastosowanie, najczęściej występują przy koszulach, czy marynarkach, takich jak np. bonżurki. Mankiety mogą też pojawiać się w skarpetkach, co dzisiaj jest rzadkością. Są to elementy, które umieszcza się także na różnych rodzajach spodni – najczęściej jednak spotykane są na nogawkach z kantem.

Dowiedz się więcej: Jak prasować spodnie w kant? Poradnik

Spodnie casualowe, jeansy lub chinosy są przeważnie manualnie wywijane w taki sposób, iż widoczna jest lewa strona materiału. Dużym plusem wykończenia mankietowego jest dociążenie nogawek na samym dole, dzięki czemu dobrze prezentują się one podczas chodzenia. Ponadto mankiety przy spodniach pomagają utrzymać nieskazitelny kant, który dodaje klasy i sprawia, iż cała stylizacja prezentuje się szykownie.

Dlaczego warto zdecydować się na spodnie z mankietami?

Kupując garnitury, można zauważyć, iż większość dostępnych modeli, choćby tych w sieciówkach, została wyposażona w zapas na ewentualne wydłużenie spodni. jeżeli pragniesz mieć ozdobny detal na nogawce, możesz stworzyć go samodzielnie. Istotne jest jednak, aby był on odpowiednio wykończony. Trzeba też wiedzieć, iż nie stosuje się ich w strojach formalnych lub półformalnych. Nie będzie to więc dobre rozwiązanie w stroju biznesowym lub w zestawieniu na istotną uroczystość. Na takie okazje możesz wybrać inny model garnituru szytego na miarę.

Jak stylizować spodnie męskie z mankietami?

Wprowadzenie mankietów do swojego stroju uzależnione jest od indywidualnej budowy ciała. Mankiety w spodniach skracają optycznie długość nóg, dlatego nie powinny być stosowane przez osoby o niskim wzroście. Jest to jednak bardzo indywidualna kwestia, dlatego warto dobrać je pod względem własnych upodobań. Wprowadzenie dodatkowej poziomej linii w dolnej części nogawki rzeczywiście ma wpływ na skrócenie nóg. Nie zadecyduje to jednak o zaburzeniu proporcji sylwetki u osób, których długość nóg jest proporcjonalna do tułowia.

Mankiety w spodniach z wysokim stanem

Bardzo często można spotkać się z opiniami, iż mankiety pasują do spodni z wysokim stanem i zakładkami przy gurcie. Można je stosować zarówno przy spodniach bez zakładek z wąskimi nogawkami, jak i przy szerszych modelach spodni. Istnieje tutaj dowolność wynikająca z preferencji użytkownika. Jeśli pragniesz mieć wyjątkowy garnitur wzbogacony o interesujące detale, już teraz możesz uszyć model indywidualnie dopasowany do własnych potrzeb. Skorzystaj w tym celu z oferty szycia na miarę Cafardini.

Jaka powinna być odpowiednia długość mankietów przy nogawkach?

Większość spodni, które można znaleźć w salonach, wyposażona została w mankiety o szerokości 3 cm. Jest to dość wąskie i subtelne wykończenie. Dokładna szerokość jest ustalana indywidualnie zgodnie z proporcjami sylwetki oraz w dopasowaniu do gustu klienta.

Jeśli pragniesz stworzyć wyraźniejsze efekty, zdecyduj się na szersze mankiety, między 4 a 5 cm. U Włochów i zwolenników ubrań szytych na wymiar ta szerokość oznacza standard. Najodpowiedniejszym wyborem będzie dopasowanie długości spodni, tak aby ich dolna część delikatnie muskała cholewkę butów, a na nogawkach nie tworzyły się żadne załamania. Jest to forma najbardziej zbliżona do pierwowzoru.

Spodnie z mankietami – codzienne i casualowe stylizacje

Zgodnie ze swoim pierwotnym zastosowaniem, mankiety wiążą się z niskim stopniem elegancji, dlatego najlepiej sprawdzą się w towarzystwie nieformalnych tkanin takich jak np. flanela, tweed, czy len. Mankiety doskonale komponują się z bardziej swobodnym charakterem garniturów sportowych oraz zestawów koordynowanych. W żakietach lub smokingach ich zastosowanie jest wykluczone. Spodnie od formalnego garnituru wykorzystywanego na oficjalne przyjęcia oraz inne doniosłe okazje jak np. ślub powinny być pozbawione mankietów.

Szare spodnie z mankietami i butelkowozielona marynarka

Jak już wspominaliśmy mankiety w spodniach, znacząco obniżają ich formalność, dlatego sprawdzą się jako outfit do pracy lub na luźne spotkania towarzyskie. Spodnie z mankietami można połączyć wraz z marynarką uszytą z tego samego materiału, jak i taką, która posiada inny kolor i fakturę. Do szarych spodni doskonale sprawdzi się ciemnozielona, klasyczna marynarka ze wzorzystą poszetką i granatowy golf, dodający całej stylizacja charakteru. Dopełnieniem całością są czarne, lakierowane buty.

Czarne spodnie z mankietami

Przełamujemy stereotyp, iż do czarnego garnituru pasują wyłącznie czarne buty. Przedstawiamy stylizację z eleganckimi mokasynami w wiśniowym kolorze. W tym przypadku wraz z czarnymi spodniami i skarpetami prezentują się bardzo stylowo. Można tutaj postawić na czarną marynarkę uszytą z tego samego materiału i białą koszulę, dzięki czemu całość zyskuje elegancki charakter. Inną propozycją jest wiśniowa marynarka, kolorystycznie dopasowana do obuwia. Tym samym stworzysz luźną stylizację do pracy lub na spotkanie w gronie znajomych.

Spodnie z mankietami męskie – czy to dobry wybór dla Ciebie?

Mamy nadzieję, iż wiesz już, czy mankiety to dodatek dla Ciebie. Mankiety w spodniach uchodzą za bardzo stylowy dodatek. W latach 40. rzadkością były spodnie z prostą nogawką bez zagięcia u dołu. To właśnie w tamtych czasach mężczyźni wyznaczyli trend, którego trzymali się przez wiele lat. w tej chwili mężczyźni niechętnie korzystają z mankietów przy spodniach garniturowych, mimo iż jest to doskonałym rozwiązaniem na urozmaicenie stylizacji.

Już teraz w salonie Cafardini możesz uszyć swój wymarzony i niepowtarzalny garnitur, który sprawdzi się przez wiele lat. Nasi Doradcy pomogą dobrać odpowiedni krój do Twojej sylwetki, a także zaproponują interesujące możliwości stylizacji spodni z mankietami.

Idź do oryginalnego materiału