Mamy sezon burz. Jak przygotować na wypadek braku prądu? O tym pamiętaj

kobieta.gazeta.pl 2 dni temu
Zdjęcie: Fot. Łukasz Cynalewski / Agencja Wyborcza.pl


Obecnie przez Polskę przechodzą silne burze, a to dla wielu osób oznacza brak prądu. A co można z tym zrobić? Czy można się jakoś zabezpieczyć na wypadek awarii sieci energetycznej? Wbrew pozorom jak najbardziej. A w jaki sposób? Zobaczcie sami.
Przerwy w zasilaniu występują czasem wszędzie, a szczególnie w małych miejscowościach i w czasie burz. Wydawałoby się, iż to nic takiego, ale brak światła, a także dostępu do internetu, m.in. do płatności potrafi nieźle utrudnić życie. Co z tym można zrobić? Można zawczasu się przygotować, zaopatrując w pewne artykuły. A jakie? I o czym jeszcze pamiętać, zabezpieczając się na wypadek awarii sieci energetycznej? Wyjaśniamy.
REKLAMA


Zobacz wideo Niebezpieczna burza nad Warszawą (28.06.2024)


Brak prądu przez burzę? Takie artykuły trzeba mieć w domu na wszelki wypadek
Przygotowania na czas bez prądu (i co za tym idzie, również internetu) trzeba zacząć od zaopatrzenia się w takie artykuły jak (za serwisami EWE.pl oraz Dinamo.pl):


świece i zapałki (zapalniczki),
latarki (dobrej jakości i wytrzymałe) oraz baterie,
powerbanki (naładowane),
gotówka - aby móc zapłacić za zakupy, gdy nie będzie dostępu do internetu.


Poza tym osoby, które mieszkają w domach, powinny rozważyć zakup agregatu prądotwórczego oraz kuchenki turystycznej wraz z zapasem paliwa. Poza tym warto mieć też zapas wody pitnej, żywności niewymagającej trzymania w lodówce, a także środki opatrunkowe i leki, zwłaszcza przeciwbólowe oraz te stale przyjmowane. Rodzice maluchów powinni też zaopatrzyć się w pieluchy czy mleko bądź żywność dla szkraba oraz leki (jeśli szkrab jakieś przyjmuje). Z kolei osoby jeżdżące samochodem powinny mieć zapas paliwa.


Brak prądu przez burzę? O tym również trzeba pamiętać podczas przygotowań
Co jeszcze można zrobić, aby jak najlepiej przygotować się do dłuższego czasu bez prądu? Przede wszystkim warto sobie spisać na kartce na przykład numery telefonów do bliskich osób, a także telefony alarmowe, bo bez prądu może być trudno je zdobyć w razie potrzeby. Poza tym warto się też zaopatrzyć w takie rzeczy jak:


radio na baterie bądź akumulatory - aby mieć jakiś kontakt ze światem i móc śledzić komunikaty,
analogowe źródła rozrywki - aby nie nudzić się bez prądu, warto zabezpieczyć się w różne książki, czasopisma, gry planszowe czy krzyżówki, w tym te dla dzieci, jeżeli jesteśmy rodzicami.


Wprawdzie w tej chwili mamy lato, ale jesienią i zimą warto na wypadek braku prądu zaopatrzyć się też w ciepłe ubrania, koc ratunkowy (rodzaj folii termicznej), a także źródło ogrzewania na przykład w postaci piecyka na butle z gazem. Tylko trzeba wówczas pamiętać o dobrej wentylacji pomieszczenia.
Idź do oryginalnego materiału