Małopolska zyska nowe uzdrowisko? Ta wieś ma cenne zasoby

top.pl 1 miesiąc temu
Zdjęcie: /East News


W Małopolsce tuż na pograniczu Gorców i Beskidu Wyspowego leży niepozorna wieś, która skrywa w sobie wyjątkowe zasoby. Obecny tutaj łagodny mikroklimat, spokój, a także źródła wód mineralnych sprawiają, iż ta malutka miejscowość stara się o status uzdrowiska. Czyżby Szczawa w przyszłości dołączyła do listy uwielbianych, małopolskich uzdrowisk?

Małopolska to województwo, które uchodzi za jedno z najbardziej obfitych, jeżeli chodzi o uzdrowiska. W przyszłości może stać się bogatsza o kolejne. A wszystko to przez fakt, iż miejscowość Szczawa już niedługo stanie się gminą, a w przyszłości być może i uzdrowiskiem. Co wiadomo w tym temacie?

Małopolska zyska kolejne uzdrowisko? Takich miejscowości jest tutaj już sporo

Małopolskie uzdrowiska cieszą się sporą popularnością wśród kuracjuszy z całej Polski. Za te najchętniej odwiedzane uchodzi między innymi Krynica-Zdrój, Muszyna, Rabka-Zdrój czy Szczawnica. Łącznie w Małopolsce jest aż 10 miejscowości o statusie uzdrowiska, a także kopalnie soli w Wieliczce i Bochni. Wkrótce może dołączyć do tego grona kolejna.

Mała wieś Szczawa, mieszcząca się w powiecie limanowskim już niedługo może zyskać taki status. Na ten moment wchodzi w skład gminy Kamienica, jednak już 1 stycznia 2025 roku ma się to zmienić. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji podało informację o przyjęciu przez Radę Ministrów rozporządzenia w sprawie utworzenia gminy Szczawa.

Decyzja o wydzieleniu nowej gminy związana jest z wieloletnimi dążeniami mieszkańców Szczawy to utworzenia własnej jednostki administracyjnej. To jednak nie wszystko. Ma to również ścisłe powiązanie z planem uzyskania przez szczawę statusu uzdrowiska. Między innymi takie informacje można wyczytać w informacji wydanej przez MSWiA.

Zobacz także: Piękny, ale kapryśny. Najwyższy szczyt Beskidu Żywieckiego w jesiennej odsłonie

Wieś Szczawa w powiecie limanowskim. Co o niej wiadomo?

O potencjale uzdrowiskowym miejscowości Szczawa mówi się już od dawna. Przede wszystkim ze względu na wody lecznicze. O ich adekwatnościach wzmianki pochodzą już z XV wieku i wspominał o nich znany kronikarz, Jan Długosz. Pierwsza pijalnia i rozlewnia wód powstała tutaj w pierwszej połowie XX wieku.

Obecnie w pijalni wód dostępne są wody eksploatowane z czterech źródeł w Szczawie: "Hanna", "Dziedzilla", "Szczawa I" oraz "Szczawa II". Wykazują pozytywny wpływ na układ pokarmowy i oddechowy, a także na drogi moczowe oraz odporność. Woda z ujęcia “Szczawa I" pomaga natomiast przy zaburzeniach układu nerwowego. Tutejsze wody to szczawy i to właśnie od nich powstała nazwa miejscowości — Szczawa.

Może cię zainteresować: To małopolskie uzdrowisko jest tańsze niż Krynica-Zdrój. Słynie z wyjątkowych wód mineralnych

Nie tylko wody mineralne. Co jeszcze oferuje Szczawa?

Utworzona gmina Szczawa zacznie funkcjonować wraz z 2025 rokiem, po czym gwałtownie może zyskać status uzdrowiska. To pozwoli w pełni wykorzystywać potencjał tego miejsca, a także udokumentowane zasoby przyrodnicze, w których zawierają się zasoby wód leczniczych. Nie tylko to ma do zaoferowania Szczawa.

Panujący tutaj łagodny mikroklimat, a także malownicze otoczenie gór stwarzają doskonałe warunki do wypoczynku i regeneracji sił. To miejscowość o dużym potencjale sanatoryjno-wypoczynkowym.

To również świetna baza wypadowa w góry. Szczawa zlokalizowana jest bowiem w dolinie pomiędzy Beskidem Wyspowym a Gorcami. Wytyczone tutaj szlaki pozwalają ze Szczawy wyruszyć między innymi na najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego, czyli Mogielicę, a także do Gorczańskiego Parku Narodowego. W samej miejscowości czeka na odwiedzających Muzeum 1 Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej, a także drewniany kościółek.

Zobacz też:

To najrzadziej odwiedzany kraj na świecie. Za 25 lat może całkowicie zniknąć z mapy

Późny urlop? Tu poleżysz na plaży choćby w listopadzie i grudniu

To jezioro zachwyca o każdej porze roku. Leży rzut beretem od Krakowa

Idź do oryginalnego materiału