Malinowa chmurka na biszkopcie jest lekka i rozkosznie pyszna. Doskonale komponują się także 4 warstwy ciasta. Puszysty biszkopt z dużą ilością malin zatopionych w galaretce, pyszna masa z mascarpone i chrupiąca beza. Niebywała uczta dla zmysłu wzroku oraz podniebienia. Czy ciasto malinowa chmurka na biszkopcie ma jakąś wadę? Oczywiście, iż tak, bardzo gwałtownie znika z talerza :-), trudno oprzeć się pokusie sięgnięcia po następną porcję.
Składniki:
Szklanka to pojemność 250ml. Proporcje podane na blachę o wymiarach: 20cm – 30cm, 24cm – 24cm lub tortownicy o średnicy 24cm – 26cm. Jajka powinny być w temperaturze pokojowej, a serek mascarpone oraz śmietanka oczywiście schłodzone.
Warstwa 1 – biszkopt.
- szklanka mąki pszennej (144g)
- pół szklanki cukru (100g)
- 5 jajek (temperatura pokojowa)
- łyżeczka proszku do pieczenia
- szczypta soli
Warstwa 2 – galaretka z malinami.
W sezonie letnim korzystam ze świeżych owoców, natomiast zimą z mrożonych. Podaję wagę dla obu wariantów. Używam galaretek na 500ml wody według instrukcji z opakowania, ale by uzyskać gęstszą konsystencję dodaję połowę wody, czyli 250ml na każde opakowanie galaretki.
- 500g świeżych malin lub 600g mrożonych
- 3 galaretki malinowe
- 3 szklanki (750ml) gorącej wody
Warstwa 3 – masa śmietankowa z serkiem mascarpone.
- 250g serka mascarpone (schłodzonego)
- 600ml śmietanki 30% lub 36% (schłodzona)
- 3/4 szklanki cukru pudru (150g)
- 2 płaskie łyżki żelatyny
- 125 ml wody
Warstwa 4 – beza.
- szklanka cukru (200g)
- 5 białek
- 2 łyżki mąki ziemniaczanej
- 2 łyżki octu jabłkowego lub winnego
- szczypta soli
Malinowa chmurka na biszkopcie – sposób wykonania.
Zimą piekłam malinową chmurkę na kruchym cieście z mrożonych malin. Dziś zapraszam na malinową chmurkę na spodzie biszkoptowym :-). W obu przypadkach ciasto składa się z 4 warstw. Rozpoczynam oczywiście od przygotowania spodu z biszkoptu, a następnie bezy. Zarówno biszkopt jak i bezę możesz wykonać dzień wcześniej. Wówczas szybciej i sprwaniej wykonasz to efektownie wyglądające i przede wszystkim wyjątkowo pyszne ciasto.
Przed przygotowaniem malinowej chmurki, przeczytaj dokładnie opis. Wyjaśniam szczegółowo poszczególne kroki wykonania i podaję ewentualne zamienniki lub dodatki.
Przygotowuję spód z biszkoptu.
Przesiewam szklankę mąki pszennej wraz z 1 łyżeczką proszku do pieczenia. Jajka powinny być wcześniej wyjęte z lodówki lub ogrzane w ciepłej wodzie. Oddzielam żółtka od białek z 5 jajek. Piekarnik nagrzewam do temperatury 160 stopni C.
W wyższej misce dzięki miksera na najwyższych obrotach ubijam białka (wraz ze szczyptą soli), aż po 3 minutach powstanie sztywna piana. Po czym zmniejszam obroty na średnią moc i cały czas mieszając, wsypuję stopniowo pół szklanki cukru. Gdy cukier się nam rozpuści, wrzucam kolejno po jednym żółtku i miksuję przez 3 do 5 minut, aż do połączenia składników. Wsypuję w partiach przesianą mąkę z proszkiem do pieczenia i mieszam delikatnie na małych obrotach (najlepiej łyżką, aby ubita piana nie opadła), aż powstanie jednolita konsystencja.
Blachę o wymiarach: 20cm – 30cm, 24cm – 24cm lub tortownicę o średnicy 24cm – 26cm wyścielam papierem do pieczenia i wylewam masę biszkoptową. Ciasto wkładam do nagrzanego piekarnika.
Biszkopt piekę w temperaturze 160 stopni C z opcją grzania góra – dół przez 20 minut do tzw. suchego patyczka.
Przygotowuję bezę.
Przygotowanie bezy rozpoczynam od oddzielenia białek od żółtek z 5 jajek. Do wyższej miski wlewam 5 białek i wsypuję szczyptę soli. dzięki miksera na najwyższych obrotach ubijam białka, aż po 3 minutach powstanie sztywna piana. Do ubitej piany cały czas mieszając już na średnich obrotach, wsypuję stopniowo 200g cukru i mieszam do rozpuszczenia. Wsypuję 2 łyżki mąki ziemniaczanej, wlewam 2 łyżki octu winnego lub jabłkowego i miksuję na średnich obrotach do powstania jednolitej konsystencji. Piekarnik rozgrzewam do temperatury 140 stopni C.
Beza ma wymiar biszkoptu. Blachę o wymiarach: 20cm – 30cm, 24cm – 24cm lub tortownicę o średnicy 24cm – 26cm wyścielam papierem do pieczenia i umieszczam masę bezową. Masę wyrównuję. Na wierzch bezy możesz w tym momencie posypać także 2 garści płatków migdałowych, tak jak zrobiłam w poprzedniej malinowej chmurce.
Do rozgrzanego piekarnika wkładam blachę z masą bezową i przez 90 minut w temperaturze 140 stopni C w termoobiegu suszę bezę. Po upływie 1,5h beza jest twarda i sucha. Wyłączam piekarnik, uchylam lekko drzwiczki i pozostawiam bezę w nagrzanym piekarniku przez godzinę czasu. Następnie wyciągam ją delikatnie z blachy i umieszczam na kratownicy do całkowitego ostudzenia. Uwaga beze jest krucha i łatwo ją połamać.
Przygotowuję warstwę malin z galaretką.
Latem korzystam ze świeżych owoców. Zimą należy je najpierw rozmrozić i odcedzić na durszlaku z nadmiaru soku. Stąd inne proporcje dla świeżych oraz mrożonych malin.
3 opakowania galaretek malinowych wsypuję do wysokiej miski i zalewam 3 szklankami (750ml) gorącej wody. Mieszam przez chwilę łyżką, aż się rozpuszczą. Galaretki odstawiam do ostygnięcia. Proszę uważać, aby galaretki nie stężały. Do przestudzonych, ale płynnych galaretek wrzucam maliny. Odstawiam do lodówki w celu zgęstnienia.
Gęstniejącą masę galaretkową z malinami wylewam na przygotowany wcześniej biszkopt, który dla łatwości łączenia warstw, trzymam na blaszce. Galaretkę z malinami wyrównuję dzięki łyżki. Blachę z biszkoptem i galaretką umieszczam w lodówce do czasu, aż galaretka całkowicie stężeje.
Przygotowuję masę śmietankową z serkiem mascarpone.
Zarówno śmietanka jak i serek mascarpone muszą być oczywiście schłodzone w lodówce.
Do szklanki wlewam do połowy 125ml gorącej (temperatura około 55-60 stopni C.) wody. Wsypuję 2 płaskie łyżki żelatyny i mieszam łyżeczką do rozpuszczenia. Odstawiam do ostygnięcia.
Do dużej miski wlewam 600ml schłodzonej śmietanki 30% lub 36% i miksuję na maksymalnych obrotach do czasu, aż powstanie gęsta masa. Proszę nie miksować za długo, gdyż powstałoby wówczas masło.
Następnie na średnich obrotach cały czas mieszając wsypuje stopniowo 3/4 szklanki cukru pudru. Miksuję do czasu, aż cukier się rozpuści.
W kolejnym kroku dzięki łyżki umieszczam schłodzony serek mascarpone i wlewam ostudzoną żelatyną. Całość delikatnie mieszam, aż powstanie jednolita konsystencja.
Wykładam masę śmietankową z mascarpone i nakładam bezę.
Z lodówki wyjmuję blachę biszkoptu z zastygniętymi galaretkami malinowymi. dzięki łyżki wykładam i wyrównuję masę śmietankową z mascarpone. Na wierzch umieszczam delikatnie bezę i lekko dociskam.
Malinową chmurkę na biszkopcie umieszczam jeszcze do lodówki w celu całkowitego zgęstnienia masy śmietankowej z mascarpone. Jednocześnie beza zmięknie, ułatwiając tym samym krojenie ciasta.
Gorąco polecam upiec Malinową chmurkę na biszkopcie lub na kruchym cieście. Zdjęcie poniżej:
Malinowa chmurka na kruchym cieście na dużą blachę