Malezja – ciekawostki i MAŁO ZNANE fakty!

wieczniewolni.pl 1 rok temu

Malezja to niezwykle fascynujący kraj pełen bogactwa kulturowego, egzotycznych krajobrazów i niezwykłych tradycji. Bez wątpienia jest to jedno z najciekawszych miejsc nie tylko w Azji ale i na świecie. Od malowniczych plaż, przez bujne lasy tropikalne, po tętniące życiem miasta… Malezja jest pełna kontrastów i niezapomnianych przeżyć.

Zapraszamy do wpisu!

Ciekawostki geograficzne

Dawniej Malezja była znana jako Aurea Chersonesus czyli „złoty półwysep”. Nazwę tę nadał grecko-rzymski geograf Ptolemeusz w swojej książce Geographia, która została napisana około 150 r. n.e.

Powierzchnia Malezji to 330 803 kilometry kwadratowe. To nieznacznie więcej (około 5%) niż powierzchnia Polski.

Najwyższą górą w Malezji jest Mount Kinabalu na wyspie Borneo. Jego wysokość to 4101 metrów nad poziomem morza (13 435 stóp). Można go znaleźć w północno-wschodniej części wyspy Borneo, w górach Crocker. Szczyt ten znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Została ona zdobyta po raz pierwszy w 1888 roku. Dokonał tego John Whitehead.

Gunung Kinabalu to popularna atrakcja wśród miłośników górskich wędrówek. Ciekawostki o Malezji.

Poza wcześniej wspomnianą górą Mount Kinabalu na liście UNESCO znajdują się również cztery inne miejsca. Pierwsze dwa miejsca czyli Park Narodowy Gunung Mulu (Borneo) i Park Kinabalu zostały wyróżnione w 2000 roku. Miasto i stary port handlowy Malakka oraz George Town na wyspie Penang zostały wpisane na listę w 2008 roku. Dziedzictwo archeologiczne doliny Lenggong zostało wpisane na listę UNESCO w 2012 roku.

Znajdująca się w Parku Narodowym Gunung Mulu Sarawak Cave Chamber to największa pod względem powierzchni komora jaskiniowych na świecie. Wewnątrz można podziwiać różnorodne formacje skalne, takie jak stalaktyty i stalagmity, które tworzą spektakularne krajobrazy. Aby dotrzeć do niej trzeba podjąć wyzwania w postaci wymagającego trekkingu przez dżunglę i przekroczenia kilku rzek.

Borneo to trzecia największa wyspa na świecie, po Grenlandii i Nowej Gwinei. Jej powierzchnia to 743 330 kilometrów kwadratowych. Wyspa jest wspólna dla trzech krajów: Indonezji, Malezji i Brunei.

Orangutany zamieszkują tylko dwie wyspy w południowo-wschodniej Azji – Sumatrę i Borneo.

Malezja to jedyny kraj na świecie, który posiada terytorium lądowe w Azji Południowo-Wschodniej, a także na wyspach rozciągających się między Azją a Oceanią.

Najdłuższą rzeką w Malezji jest Pahang. Jej długość to 434 kilometry.

Malezja słynie z pięknych plaż i rajskich wysp, takich jak Langkawi, Perhentian czy Tioman. Są one popularnym celem turystycznym dla podróżników z całego świata.

Malezja jest domem dla tygrysów malajskich. Występują one na Półwyspie Malajskim, a także w Kelantan, Pahang i Johor. Niestety gatunek ten jest w tej chwili krytycznie zagrożony wyginięciem. Na całej planecie żyje w tej chwili tylko 350 tych niezwykłych tygrysów.

Tygrys malajski potrafi osiągnąć prędkość 65 km/h.

Malezja jest również domem dla jednej z największych na świecie populacji kobr królewskich.

Pod względem przyrodniczym Malezja jest krajem wyjątkowym. Można tam podziwiać jedne z najwyższych drzew tropikalnych na świecie. Tualang dorasta do 88 metrów wysokości a średnicę podstawy może liczyć choćby 3 metry.

Ciekawostki historyczne

Malezja znajdowała się pod okupacją japońską w czasie II wojny światowej. Japończycy wykorzystywali malajską bazę do ataków na inne regiony Azji Południowo-Wschodniej.

W okresie kolonialnym Malezja była pod kontrolą Wielkiej Brytanii. Kraj ten odzyskał swoją niepodległość 31 sierpnia 1957 roku

W latach 1963-1965 Singapur był częścią Malezji. 9 sierpnia 1965 roku Singapur stał się samodzielnym miastem-państwem. Separacja była wynikiem głębokich różnic politycznych i ekonomicznych między rządzącymi partiami Singapuru i Malezji.

W Malezji funkcjonuje unikalny system rotacyjnej monarchii. Według tej zasady dziewięciu władców malajskiego państwa na zmianę zostaje królem na okres pięciu lat.

Flaga Malezji składa się z 14 poziomych pasów w kolorach czerwonym i białym. 13 z nich symbolizuje 13 stanów Malezji. Ostatni to stolica czyli Kuala Lumpur. W lewym górnym rogu znajduje się niebieski prostokąt, a w jego centrum półksiężyc oraz gwiazda. Są to islamskie symbole. Kolor niebieski oznacza brytyjską kolonizację, która miała istotne znaczenie w historii kraju.

Flaga Malezji została przyjęta w aktualnej postaci 16 września 1963 roku.

Pozostałe ciekawostki podróżnicze i mało znane fakty

Etniczni Malajowie stanowią 61% ponad 31-milionowej populacji Malezji. Pozostała część to głównie Chińczycy, Hindusi i inni rdzenni mieszkańcy.

Religią dominującą w Malezji jest islam (63%). Na kolejnych miejscach znajduje się Buddyzm (18%), chrześcijaństwo (9%) oraz hinduizm, ateizm i inne religie.

Malezja ma bogate dziedzictwo kulturowe będące wynikiem wpływów malajskich, chińskich i indyjskich. Wielokulturowość Malezji jest widoczna w jej kuchni, która jest połączeniem smaków z różnych tradycji kulinarnych.

Narodowym daniem w Malezji jest Nasi Lemak, które składa z ryżu gotowanego w mleku kokosowym. Oczywiście serwowany jest on z dodatkami. Najczęściej jest to jajko, orzeszki ziemne, ogórek oraz sos. Przed podaniem zawinięte jest w liść bananowca.

W Malezji i Singapurze nasi lemak występuje w wielu odmianach.

Kuchnia malajska jest również silnie związana z uliczną kulturą jedzenia. Malezja słynie z ulicznych straganów z jedzeniem, na których można spróbować różnorodnych lokalnych przysmaków. Polecamy spróbować dań takich jak satay, roti canai, curry, laksa, char koay teow oraz wielu innych.

Durian, który nazywany jest „królem owoców” jest niezwykle popularny w Malezji, mimo iż jego zapach jest często kontrowersyjny. Liczne zakazy spożywania duriana znajdziesz w hotelach oraz komunikacji publicznej. Jak smakuje? Sprawdź nasze wrażenia na naszym kanale YouTube.

W Malezji obowiązuje ruch lewostronny. To pozostałość po brytyjskiej kolonizacji.

Malezja jest drugim największym na świecie producentem oleju palmowego (18,800,000 kilogramów rocznie – dane z grudnia 2022 roku). Na pierwszym miejscu znajduje się Indonezja a kolejne zajmują Tajlandia, Kolumbia, Nigeria, Gwatemala, Papua Nowa Gwinea oraz Honduras.

Do 2004 roku Petronas Towers w Kuala Lumpur był najwyższym budynkiem na świecie. Wysokość całkowita dwóch wież to 452 metry (88 pięter). Do dnia dzisiejszego Petronas Towers są najwyższymi bliźniaczymi budynkami na świecie. Są one połączone przeszklonym mostem na poziomach 41 i 42. Na dole wieżowca znajduje się centrum handlowe Suria KLCC.

Ciekawostki i mało znane fakty na temat Malezji.

W Putrajaya (Malezja) znajduje się największe rondo na świecie o łącznej średnicy 3,5 kilometra. Jazda samochodem w tym miejscu to prawdziwe wyzwanie!

W Malezji nigdy nie odnotowano temperatury poniżej zera. Najniższa temperatura, którą zaobserwowano w Cameron Highlands to 2,2 stopnie Celsjusza.

Malajskie prawo (prawo szariatu) dopuszcza chłostę jako formę kary. Maksymalna liczba uderzeń wynosi 24. Kobiet i chłopców w wieku poniżej 10 lat lub mężczyzn w wieku powyżej 50 lat nie można chłostać, z wyjątkiem przypadków oskarżenia o gwałt. Każdego roku na publiczną karę chłosty skazywanych jest około 10 tysięcy osób.

Słynny projektant obuwia Jimmy Choo urodził się w Penang w Malezji.

Poznaj także inne ciekawostki:

  • Gwatemala – ciekawostki i MAŁO ZNANE fakty!
  • Tajlandia – ciekawostki i MAŁO ZNANE fakty!
  • Curaçao na Karaibach – ciekawostki i MAŁO ZNANE fakty!
  • Szkocja – 33+ MAŁO ZNANE fakty i ciekawostki
  • 15+ ciekawostek i MAŁO ZNANYCH faktów o Edynburgu
  • 20 interesujących faktów o Malcie
  • Honduras – ciekawostki i MAŁO ZNANE fakty!
Idź do oryginalnego materiału