Twoja łazienka w bloku może być nie tylko funkcjonalna, ale też...przestronnie urządzona! To nie żart! Sprawdź, jakie triki można wykorzystać podczas remontu, aby choćby mikrołazienka wydała się optycznie większa.
Dobierz odpowiednie płytki do łazienki
Zanim rozpoczniesz remont łazienki, zastanów się, jakie płytki ułożyć na ścianie i podłodze. Wybór glazury może kazać się najważniejszy dla Twojego małego wnętrza. Podczas zakupów warto kierować się kilkoma podstawowymi zasadami. Przy małym metrażu najlepiej unikać mocnych geometrycznych wzorów na płytkach, które mogą optycznie pomniejszyć łazienkę. Podobnie działają kontrastowe fugi i ciemne kolory płytek na wszystkich ścianach. Najlepszym wyjściem będzie jasna glazura lub ciemniejsze gładkie tafle imitujące np. beton.
Płytki mogą być również w jasnych odcieniach (białe lub beżowe). Ładnie prezentują się także drewnopodobne modele i kafle w wysokim połysku, które odbijają światło i powiększają przez to wnętrze łazienki. o ile wybierzesz duże płytki, ułóż je poziomo, aby wydłużyć optycznie ściany. Gdy zależy Ci na ciemniejszych płytkach, pamiętaj, aby ułożyć je co najwyżej do 2/3 wysokości ściany.
Dobrze zaplanuj łazienkową przestrzeń
W małej łazience wcale nie musisz rezygnować z wanny. Wybierz wannę narożną i zamontuj na niej parawan, aby móc korzystać także z prysznica. Inne rozwiązanie to zakup pralki ładowanej od góry, aby zaoszczędzić więcej miejsca, i zabudowanie ją blatem, na którym można postawić ozdobną umywalkę np. z kolorową baterią. W małej łazience warto przemyśleć również sprytne systemy przechowywania. Do tego mogą przydać się wiklinowe koszyki czy materiałowe pojemniki. Spróbuj wykorzystać również wszelkiego rodzaju wnęki, które sprawdzą się zamiast stojących na podłodze szafek.
Obowiązkowo w Twojej łazience musi znaleźć się lustro. Najlepiej, o ile będzie ono duże, bez ramy, umieszczone naprzeciwko drzwi łazienkowych. Warto pomyśleć również np. o fototapecie lub szkle hartowanym z widokiem, który sprawi, iż będziesz mieć wrażenie otaczającej Cię przestrzeni. Alternatywą są również nowoczesne płytki 3D, które mają interesujące faktury, co pomoże Ci uzyskać efekt głębi. Ciekawie wygląda i powiększa wnętrze sufit z pleksi opleciony taśmą LED z ciepłym światłem.
Podwieszana miska WC, punktowe źródło światła i dodatki
W małej łazience sprawdzi się również podwieszana miska WC – bez charakterystycznej nóżki, która niepotrzebnie zabiera przestrzeń na podłodze. Obudowanie podwieszonego stelaża pozwoli Ci dodatkowo zyskać miejsce na przechowywanie drobiazgów. o ile w Twoim pomieszczeniu nie ma okien, rozplanuj dobrze kilka źródeł punktowego światła, aby rozproszyć je po każdym zakątku łazienki. Zrezygnuj z dużego plafonu na rzecz np. kilku halogenów. Dobrze wiadomo, iż diabeł zawsze tkwi w szczegółach, dlatego po remoncie nie zapomnij o stylowych dodatkach. Zachowaj jednak umiar, aby nie przytłoczyły wnętrza i pomniejszyły przestrzeni w pokoju kąpielowym. Pamiętaj o tym, aby montując wannę, miskę WC czy bidet zachować wszystkie odległości, aby korzystanie z sanitariatu nie sprawiało problemu i było swobodne.