Mała łazienka, jak optycznie powiększyć wnętrze? 6 prostych rad.

in360.pl 3 lat temu

Aranżacja łazienki o niewielkim metrażu może przysporzyć sporo kłopotu. Zasadnicze pytania, które stawiamy sobie na etapie planowania, brzmią: jak optycznie powiększyć wnętrze? oraz jak rozmieścić wszystkie elementy, aby łazienka była funkcjonalna? Mamy na to kilka sposobów! Poniżej inspiracje z małą łazienką w roli głównej.

Jakie kolory w małej łazience?

Choć ciemne kolory zyskują coraz większe uznanie, to w przypadku małej łazienki zdecydowanie lepszym wyborem będzie jasna kolorystyka. Zarówno jasne płytki ceramiczne, jak i biała armatura łazienkowa, to jeden z najprostszych sposobów na optyczne powiększenie przestrzeni.

Wybierając kafelki na ściany, zdecyduj się na wersję z połyskiem, która dodatkowo będzie odbijała światło. Takie rozwiązanie jest nie tylko praktyczne ze względów wizualnych, ale jest to jeden z najbardziej popularnych trików. Z kolei na podłodze doskonale sprawdza się ceramika matowa, z cienką fugą dopasowaną kolorystycznie do odcienia płytek, dzięki czemu stworzysz na podłodze jednolitą taflę koloru. Ciekawym rozwiązaniem jest również wykorzystanie na podłodze kafelków podłużnych, w większym rozmiarze, jak np. beżowe płytki gresowe Villeroy & Bosh. Ułożenie ich wzdłuż optycznie wydłuży pomieszczenie, natomiast montaż poziomy wizualnie je poszerzy.

Armatura do małej łazienki

Największym problemem w przypadku małej łazienki jest brak możliwości pominięcia podstawowej armatury łazienkowej. Trudno bowiem wyobrazić sobie łazienkę bez umywalki, czy prysznica, których brak pozbawia pomieszczenie kluczowej funkcjonalności.

Na szczęście producenci armatury łazienkowej zadbali o jak najlepsze dopasowanie swoich produktów do wymagań potencjalnych klientów. Doskonałym przykładem jest wisząca miska wc z funkcją higieny intymnej firmy Geberit. Korzyści z montażu urządzenia są podwójne. Po pierwsze ma formę wiszącą, co przekłada się na odsłonięcie podłogi, a tym samym powiększa optycznie pomieszczenie. A po drugie jest idealne do niewielkich pomieszczeń, w których nie ma możliwości montażu bidetu.

Kolejnym przykładem na wygospodarowanie przestrzeni w łazience jest montaż niewielkiej, półokrągłej kabiny prysznicowej Huppe, zamiast tradycyjnej wanny. W małej kabinie mamy ograniczoną ilość miejsca, dlatego warto zastosować rozwiązania, które nie będą dodatkowo ograniczały ruchów. Jedną z propozycji jest zestaw prysznicowy, podtynkowy z deszczownicą firmy Grohe, który zabiera minimalną ilość przestrzeni wewnątrz kabiny prysznicowej dla jeszcze większej swobody i komfortu domowników.

Oprócz wspomnianych powyżej, innym niezbędnym elementem wyposażenia łazienki jest umywalka. Decydując się na zestaw firmy Roca, składający się z umywalki i szafki, zyskujesz dodatkowe miejsce do przechowywania.

Lustra jako praktyczny element dekoracyjny

Jasne kolory i praktyczna armatura w kompaktowych rozmiarach, to tylko niektóre z popularnych trików stosowanych w celu optycznego powiększenia małej łazienki. Innym, równie często wybieranym, są lustra, najlepiej jak największe lub więcej, niż jedno.

Lustro nie tylko znakomicie odbije światło, dzięki czemu w sprytny sposób oszuka nasz zmysł przestrzenny. Może być również schowkiem na niezbędne drobiazgi, których w łazience nie brakuje. Wisząca szafka z lustrzanym frontem Cersanit to znakomita propozycja dla wszystkich właścicieli małych łazienek oraz miłośników praktycznych rozwiązań w designerskiej i nowoczesnej oprawie.

Idź do oryginalnego materiału