Makaron domowy przepis babci

ania-gotuje.pl 2 lat temu

Prosty i szybki przepis na jedyny w swoim rodzaju jajeczny makaron domowy z przepisu babci. Ma złocisty kolor i smakuje o niebo lepiej, niż ze sklepowej pułki. Poznaj przepis oraz sposób wałkowania i krojenia. Dowiedz się ile gotować domowy makaron.

Gdy pomyślę o domowym makaronie, to od razu przypomina mi się stół babci, na którym przyrządzała domowy makaron. Taki odświętny na niedzielny rosół. Smakował rewelacyjnie. Przyznam się bez bicia, iż najczęściej kupuję makaron. Powód jest prosty, to wygoda oraz finezyjne kształty. Piekę za to regularnie przynajmniej raz w tygodniu chleb żytni na zakwasie.
Jeśli myślisz, iż zrobienie makaronu domowego jest trudne, to trudne od razu powiem, iż to nie prawda. Makaron jest dużo prostszy w zrobieniu od wspomnianego chleba. Dodatkowo jestem pewna, iż nie ma „witamin” z grupy E. Gdybyśmy w domu na co dzień jedli tyle makaronu, co chleba, to przygotowywałabym go regularnie. Zapraszam na sprawdzony przepis mojej babci na domowy makaron z zaledwie 3 składników.

Makaron domowy – składniki:

Kaloryczność: 120 kcal w 100 g ugotowanego makaronu lub 350 kcal w 100 g suchego. Mąka powinna być przesiana, a jajka w temperaturze pokojowej.

  • 200 g mąki pszennej typ 450, 500 lub 550 (może też być mąka do pizzy typ 00)
  • 2 jajka (rozmiar L) *
  • 1 łyżka oleju roślinnego lub oliwy z oliwek

Wskazówki:

  • Na każde 100 g mąki przypada 1 jajko. Jednak jajka różnią się wielkością. Dlatego zachowując wspomniane proporcje, ostatecznie dodaję tyle jajek, ile mąka jest w stanie przyjąć. Otrzymuję gęste ciasto na makaron, który się nie skleja.
  • Do ciasta na makaron nie dodaję soli. Sól jest higroskopijna. Makaron z osolonego ciasta dłużej schnie i źle się przechowuje. Solę wodę do gotowania makaronu.
  • Jeśli masz problemy z zagnieceniem ciasta, to na każde 200 g mąki dodaj około 10 – 15 ml przegotowanej i ostudzonej wody.
  • Do ciasta możesz dodać też odrobinę papryki czerwonej. Przyprawa nada koloru oraz oryginalnego smaku.

Sposób wykonania domowego makaronu z przepisu babci

Do przygotowania makaronu potrzebować będziemy przede wszystkim: deski lub stolnicy, widelca oraz ostrego noża. jeżeli przesiewasz mąkę, to potrzebne będzie też sito.

Krok 1 – ciasto na makaron

Na deskę lub stolnicę przesiewam mąkę. W środku robię wgłębienie, wbijam jajka i wlewam olej lub oliwę. Całość mieszam. Najpierw dzięki widelca. Gdy ciasto przestanie być lepiące, zaczynam wyrabiać manualnie. Rozciągam we wszystkie strony, aż otrzymam elastyczne, zwarte, sprężyste i gładkie ciasto. Wyrabianie ciasta trwa około 10 – 15 minut. Ciasto możesz też wyrobić w mikserze planetarnym z hakami.
Jeśli masz czas, przykryj ciasto czystą ściereczką kuchenną i odłóż na 30 minut. W tym czasie ciasto „odpocznie”. Moja babcia zawsze tak robiła.

Krok 2 – wałkuję i kroję ciasto

Stolnicę podsypuję mąką, aby ciasto się nie kleiło. Ciasto dzielę na mniejsze kule (z 200 g robię 3 – 4 kule) i każdą rozwałkowuję na cienkie placki. Proces wałkowania przeprowadzam kilkukrotnie, aż otrzymam satysfakcjonującą grubość. Za każdym razem posypuję mąką stolnicę oraz wierzchnią stronę placka, aby nie kleiło się do wałka.

Grubość zależy od naszych upodobań. Od wręcz przeźroczystego do kilku mm placka. Pozostawiam do przesuszenia na 10 minut. Większą ilość placków przekładam na czyste ściereczki kuchenne lub przewieszam przez kij od szczotki na czas schnięcia. Podsuszone ciasto nie jest lepiące i lepiej się kroi.

Następnie placki ciasta dzięki ostrego noża tnę w cienkie lub szersze paski. Do rosołu świetnie sprawdzają się cienkie paski. W tym celu placek ciasta zwijam w rulon i tnę wzdłuż w cienkie paski.

Szersze paski wycinam nożem bezpośrednio z placków ciasta. Możesz też zwinąć placek w rulon i wyciąć szersze paski. Taki makaron świetnie sprawdza się do obiadów z sosem. Na przykład makaron ze szpinakiem, kurczakiem i sosem śmietankowym.

Do wałkowania i wycinania makaronu możesz też użyć specjalnej maszynki. Jej koszt waha się od 100 do 500 zł (ceny na listopad 2022).

Krok 3 – susze makaron

Pokrojony makaron rozrzucam pojedynczo dzięki widelca lub palców i odstawiam do podsuszenia na kilka minut. Możesz też zwinąć je w gniazda.
Podsuszony makaron wykorzystuję od razu do zupy lub drugiego dania.

Nadmiar makaronu możesz zamrozić lub wysuszyć (kilka dni w temperaturze pokojowej!). Do sprawnego suszenia sprawdzi się idealnie suszarka do grzybów i owoców. Możesz też wykorzystać piekarnik. Na blaszkę wyścielam papier do pieczenia, wykładam makaron i wkładam do piekarnika.

Suszę z termoobiegiem z uchylonymi drzwiczkami w temperaturze 40 stopni przez 60 minut. Wysuszony makaron przechowuję w szczelnie zamkniętym słoju lub torebce papierowej.

Krok 3 – gotuję makaron

Domowy makaron gotuję się dwa razy szybciej od sklepowego. Najczęściej wystarczy od 3 do 10 minut. Czas zależy od grubości. Po 3 minutach wyjmuję 1 sztukę i sprawdzam czy jej twardość mi odpowiada. Ugotowany makaron odsączam na sicie lub durszlaku.

Jestem interesująca czy robicie domowy makaron.

Idź do oryginalnego materiału