Majówka 2024 w Opolu i w regionie. Tutaj warto spędzić czas

opolska360.pl 1 tydzień temu

Przykładem na to, jak interesująca może być Majówka 2024 w Opolu i w regonie jest Święto Wojciechowe. Impreza pierwotnie miała odbyć się w Opolu 20 kwietnia. Ale ze względu na mało optymistyczne prognozy pogody, organizatorzy przenieśli tegoroczne Święto Wojciechowe w Opolu na sobotę 4 maja. Święto rozpocznie się w samo południe od teatralno-tanecznej inscenizacji z muzyką na żywo w wykonaniu grupy Korzenie z Brzegu. To będzie można zobaczyć na schodach przy Muzeum Śląska Opolskiego.

Stamtąd kolorowa i głośna parada przejdzie przez centrum Opola, by udać się w kierunku Zamku Górnego. Przy nim o godz. 13.00 rozpocznie się Jarmark Wojciechowy. Wydarzenie obfitować będzie w autentyczne doznania tamtych czasów: od możliwości degustacji potraw z epoki, poprzez uczestnictwo w warsztatach kowalskich, aż po lekcje szermierki. Do godz. 18.00 Zamek Górny będzie można zwiedzać bezpłatnie.

Drużyna Drengów z Górnej Odry zaprosi do swojego obozowiska. Opolski Klub Strzelectwa Tradycyjnego GRYF zachęci do udziału w kursie łucznictwa w suchej fosie przy Zamku Górnym. Nie zabraknie także wykwintnej kuchni oraz lokalnych wyrobów rękodzielniczych. A atmosferę wypełnią dźwięki zespołów Korzenie, Furda i Dziewanna.

Majówka 2024 w Opolu – jakie atrakcje w mieście?

Majówka 2024 w Opolu to doskonała okazja, aby odwiedzić opolskie zoo – choćby po to, by zajrzeć do nowego pawilonu o nazwie „Wodny świat”. Ogród zoologiczny wraz z początkiem maja wydłuża godziny otwarcia. Zwiedzający mogą korzystać z oferty od godz. 10.00 do 18.00. Poza podziwianiem zwierząt, można zaplanować dłuższy pobyt w ogrodzie za sprawą powstałych wśród zieleni miejsc piknikowych i punktów gastronomicznych. Działa także plac zabaw oraz małpi gaj.

Majówka 2024 to także doskonała okazja by odwiedzić Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu. Ekspozycja przedstawia w zarysie historię polskiej piosenki od lat 20. ubiegłego wieku do czasów współczesnych. Rolę odtwarzacza multimedialnego pełnią tu dwie muzyczne ściany, na których umieszczone są monitory dotykowe wyświetlające teledyski, fragmenty koncertów, programów telewizyjnych, reportaży i wywiadów z artystami. Każdy zwiedzający otrzymuje zestaw: audioprzewodnik i komfortowe słuchawki. MPP działa w godzinach 10.00 – 18.00.

Pozostając w muzealnym klimacie, warto wybrać się do Muzeum Wsi Opolskiej. To miejsce, w którym niemal przez cały rok można odetchnąć od zgiełku miasta. Muzeum zaprasza w majówkę w godzinach 10.00 – 17.00.

Spacerując po Opolu można także zobaczyć jego panoramę z Wieży Piastowskiej. Wieża stanowi ostatnią pozostałość po nieistniejącym Zamku Piastowskim i jest jednym z najstarszych zabytków architektury obronnej w Polsce. Jej historia sięga roku 1300, kiedy to za rządów księcia Bolka I Opolskiego powstała jako stołp zamku. Opolski zabytkowy punkt widokowy czynny jest cały rok. Pn–Pt godz. 09.00–17.00/Sb–Nd godz. 11.00–16.00.

Majówka 2024 nie tylko w Opolu – jakie są atrakcje w województwie?

Koncertowo i aktywnie w Kędzierzynie-Koźlu – 1 maja od godz. 12.00

Kędzierzyn-Koźle rozpocznie Majówkę w samo południe regatami na Odrze, aby następnie przejść do gry terenowej, która rozpocznie się o 14.00. Tuż przed wydarzeniem muzycznym i w jego trakcie będą warsztaty z tańca i tkanin śląskich.

Wydarzenie „Europejskie Opolskie – 20 lat członkostwa w Unii Europejskiej – Koncert z Koziołkiem” wystartuje o godz. 17.00. Miejscem wydarzenia będzie kozielska wyspa, a tematyka koncertu dotyczy funkcjonowania Polski jak i państw wspólnoty na przestrzeni 20 lat w Unii Europejskiej.

Jarmark Cysterski w Jemielnicy – 1 maja od godz. 14.00)

W programie Jarmarku m.in. parada, występy taneczne i przedstawienia oraz koncert Jemielnickiej Orkiestry Dętej. Ponadto:

  • 16.35 – 16. 55 Gry i Zabawy z Rycerzami.
  • 17.00 – 17.45 Spektakl „Atak Klaunów”
  • 18.00 – 19.00 Występ Kabaretu Trzecia Strona Medalu.
  • 19.15 – 20.25 Koncert Kabaretowo – muzyczny Grupy Fest

Czas na aktywny wypoczynek

Majówka 2024 w Opolu i w regionie – Czas na “Na wycieczkę po Opolszczyźnie”

Zapach kwiatów, dźwięki pięknej muzyki, bajkowa i kolorowa sceneria zamku – tak wyglądają wiosenne weekendy w Mosznej. Zamek Moszna posiadający 99 wież i wieżyczek oraz 365 komnat zaprasza do odwiedzin. Bogactwo kształtów i tajemnic zamku, jego zabytkowych wnętrz i przestronnego parku przyciąga wielu turystów – zwiedzanie parku oraz komnat od 9.00 do 18.00.

Jurapark Krasiejów – rozrywka i nauka, nie tylko dla dzieci!

Majówka 2024 w Krasiejowie to rajem dla dzieci. Park Nauki i Rozrywki w Krasiejowie to dwa powiązane ze sobą obiekty: JuraParku Krasiejów i Parku Nauki i Ewolucji Człowieka. Park Dinozaurów, Park Ewolucji, Park Rozrywki, Tunel Czasu, Prehistoryczne Oceanarium, Pawilon paleontologiczny, autentyczne wykopaliska i wiele innych niesamowitych miejsc. Zwiedzanie od 1 do 5 maja w godzinach 10.00 – 18.00.

W stronę Nysy – Twierdza

Już w 1594 roku powstawały pierwsze nowożytne fortyfikacje Nyskiej Twierdzy. Ich projekt przygotował Johanes Schneider z Lindau. Niestety, ze względu na zbyt wysokie koszty, nie ukończono wszystkich planowanych obiektów. Fort Prusy to nie tylko miejsce dla miłośników historii, ale także dla tych, którzy cenią aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu. Oferta zwiedzania poszczególnych części Twierdzy znajduje się na stronie http://www.twierdzanysa.com.

Dla aktywnych i ciekawych – Góra św. Anny

Jak Majówka 2024 w Opolu i regionie, to tylko spacer i historia, która zatacza się na najwyższym wzniesieniu Wyżyny Śląskiej. Z myślą o turystach pieszych i rowerowych powstała 10-kilometrowa pieszo-rowerowa ścieżka geologiczna z 11 geostanowiskami z tablicami informacyjnymi. Dowiedzieć się tu można m.in. o początkach wulkanizmu, o tym, jak powstają skamieniałości, o zjawiskach tektonicznych czy życiu na rafie. Przebycie trasy zajmuje min. 6-7 godzin. Najcenniejsze obszary leśne to: rezerwat Lesisko, Boże Oko, Grafik i Biesiec, Dolina „Krowioka”, kamieniołom Ligota Dolna i rezerwat roślinności kserotermicznej „Ligota Dolna”.

Smacznie w Kędzierzynie-Koźlu, Strzelcach Opolskich i Nysie

Od 1 do 3 maja Park Pojednania w Kędzierzynie – Koźlu zamieni się w najsmaczniejsze miejsce w regionie. Na miejscu możliwość spróbowania różnorodnych i pysznych potraw z całego świata, a do tego wyśmienite piwo rzemieślnicze i lemoniada w różnych smakach.

Tymczasem GORRILA EVENTS pędzi do Nysy!! Parking pod Halą Nysa od czwartku 2 maja do niedzieli 5 maja będzie miejscem, w którym czekać będzie przepyszne jedzenie z różnych zakątków świata.

Food Trucki zawitają również do Strzelec Opolskich. Różnorodność kulinarna i kraftowe piwo to doskonały pomysł na wspólny czas z rodziną w plenerze. W programie imprezy m.in. jedzenie ostrego burgera na czas, Piana Party i dmuchańce. Wydarzenie trwa od 1 do 3 maja w godzinach 12.00 – 20.00.

Majówka 2024 w Opolu i regionie także na sportowo!

Krapkowicki bieg uliczny

1 maja ulica Kilińskiego w Krapkowicach zamieni się w trasę jubileuszowego, 40. Krapkowickiego Biegu Ulicznego. Biegacze pobiegną w lewo al. Jana Pawła II, ul. 3 Maja, ks. Koziołka, ul. Żeromskiego, Korfantego, Chrobrego, Podgórną, Rybacką, Przybrzeżną, Sądową, Kozielską, Prudnicką, 1 Maja i przez Obuwników wrócą na metę przy Kilińskiego.

***

Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania.

Idź do oryginalnego materiału