Majonez domowy

ania-gotuje.pl 1 miesiąc temu

Stary przepis na gęsty majonez domowy, który zawsze się udaje. Jest smaczny, delikatny, kremowy i przede wszystkim bez konserwantów. Zobacz jak gwałtownie i w prosty sposób zrobić domowy majonez o aksamitnej konsystencji i niepowtarzalnym smaku w kilka minut.

Kiedyś myślałam, iż wykonanie domowego majonezu jest trudne i czasochłonne. Odstraszała mnie także obawa o zważenie się produktów lub, iż smak będzie odbiegał od znanego ze sklepu. Z pomocą przyszła moja mama ze starym przepisem babci. Od tej chwili praktycznie nie używam sklepowego majonezu. Jestem z siebie mega dumna! dzięki różnych dodatków oraz zmianie ilości składników, otrzymuję taki smak i konsystencję majonezu, jaki mi odpowiada. Po wypróbowaniu mojego przepisu przestaniesz się zastanawiać czy wybrać: majonez kętrzyński, kielecki lub marketowy. Od dziś będziesz w prosty i szybki sposób wykonywać swój domowy majonez.

Majonez domowy – składniki

Szklanka ma pojemność 250 ml. Kaloryczność: 680 kcal w 100 g majonezu. 1 łyżka majonezu (25 g) posiada 170 kalorii. 1 łyżeczka majonezu (10 g) ma 68 kalorii. Majonez wykorzystasz do diety wegetariańskiej oraz wegańskiej.

Wszystkie składniki na majonez powinny być w temperaturze pokojowej. Dlatego na kilka godzin przed robieniem, wyjmij je z lodówki, aby majonez się nie zważył. Ważne jest też, aby składniki były dobrej jakości oraz oczywiście świeże.

  • 1 jajko średnie o rozmiarze L (u mnie od szczęśliwych, wiejskich kur)
  • łyżka ostrej musztardy Dion
  • pół łyżeczki soku z cytryny
  • łyżka octu (sklepowy 10%)
  • po szczypcie: soli, cukru i pieprzu białego (ewentualnie czarnego)
  • od 200 do 250 ml oleju roślinnego o neutralnym smaku np rzepakowego (200 ml rzadszy majonez, 250 ml gęstszy)

Dodatkowo możesz dodać też szczyptę kurkumy, dzięki czemu majonez nabierze intensywnego koloru.

Sposób wykonania majonezu domowego

Zanim przystąpisz do wykonania majonezu, uważnie przeczytaj opis. Podaję ważne szczegóły, które mają istotny wpływ na efekt końcowy udanego majonezu. Wszystkie składniki muszą mieć tą samą temperaturę. Albo lodówkową, albo pokojową. Wyjmij więc je wcześniej z lodówki i doprowadź do temperatury pokojowej. Możesz także schłodzić olej i miksować zimne składniki. Nie narzucam metody. Ważne jest, aby wszystkie składniki miały tą samą temperaturę.

Przygotuj także wysoki pojemnik. U mnie słoik o szerokości nakładki do blendera. Potrzebny będzie także blender, mikser lub trzepaczka. W zależności od tego czym będziesz ubijać, dostosuj szerokość naczynia do szerokości narzędzia. Ja używam blendera oraz wąskiego i wysokiego słoika.

Krok 1 – umieszczam składniki w słoiku

Do wąskiego słoika umieszczam składniki w kolejności podanej poniżej.

  • Jajko w skorupce sparzam wrzątkiem, aby wyeliminować ryzyko salmonelli. W tym celu na jajko polewam wrzątkiem z czajnika i odstawiam do ostudzenia. Następnie wbijam białko z żółtkiem.
  • Wlewam ocet i pół łyżeczki soku z cytryny.
  • Dodaję musztardę. Stosuję ostrą, aby podkreślić smak majonezu.
  • Wsypuję po szczypcie: cukru, soli oraz świeżo zmielonego pieprzu (jeśli użyjesz białego, to zleje się masą majonezu).
  • Na koniec wlewam olej.

Krok 2 – miksuję majonez

Blender umieszczam na samym dnie słoika. Od samego początku na maksymalnych obrotach blendera (u mnie opcja turbo) miksuję wszystko i przez pierwsze 10 – 15 sekund nie ruszam blenderem.

Już po kilku sekundach masa zaczyna gęstnieć. Na początku jest lekko żółta, a potem jaśnieje. Po 10 – 15 sekundach większość masy zamienia się w majonez. Wówczas delikatnie poruszam blenderem góra i dół, aby resztki oleju na górze także zamieniły się w majonez. Domowy majonez jest już gotowy.

Próbuję jego smak i w razie potrzeby doprawiam przyprawami. Konsystencję majonezu reguluję poprzez danie mniejszej lub większej ilości oleju. Dodatkowo majonez możesz rozrzedzić, dodając łyżkę wody lub octu i zmiksować. Mojonez zgęstnieje po schłodzeniu w lodówce.

Wskazówki

  • Majonez robię od razu w słoiku, w którym go później przechowuję. Dzięki temu mam mniej pracy przy zmywaniu :-). Dno słoika powinno mięć szerokość tylko trochę większą od końcówki blendera.
  • Koniecznie miksuj składniki o tej samej temperaturze.
  • Do przygotowania majonezu domowego używam blendera. Możesz też użyć miksera, trzepaczki, a choćby drewnianej łyżki (w okrągłej misce ubijaj drewniana łyżką składniki cały czas w tym samym kierunku).
  • Smak i konsystencja majonezu w dużej mierze zależy od jakości oraz świeżości użytych składników. Ja dodaję ostrą musztardę, ponieważ doskonale poprawia smak majonezu.
  • Im więcej dasz oleju, tym gęstszy otrzymasz majonez.
  • Dzięki temu, iż dodaję biało z żółtkiem, majonez ma jaśniejszą, kremową i puszystą konsystencję.
  • Jeśli majonez wyjdzie za gęsty, to możesz rozcieńczyć go 1 lub 2 łyżkami: wody, octu lub soku z cytryny i zmiksować.
  • Smak majonezu możesz dowolnie modyfikować dzięki ulubionych ziół, większej ilości musztardy lub octu. Ja bardzo lubię dodać zmiażdżony ząbek czosnku.
  • Majonez przechowuję szczelnie zamknięty w lodówce do 7 dni.

Jaki olej do majonezu?

Do majonezu domowego możesz wykorzystać każdy olej roślinny lub oliwę. Najlepszy jest oczywiście olej o neutralnym i delikatnym smaku, np. rzepakowy lub słonecznikowy. Możesz poeksperymentować z ogólnie dostępnymi olejami takimi jak: konopny, lniany, z awokado, pestek winogron, oliwę z oliwek. Jednak zarówno oliwa jak i wymienione oleje maja intensywny smak. Dlatego za pierwszym razem zalecam skorzystać z rafinowanego oleju rzepakowego lub słonecznikowego. Proszę pamiętać, iż każdy olej jest inny i będzie się inaczej ubijał.

Dlaczego majonez się zważył? Co zrobić gdy majonez nam się zważy?

Najczęstszą przyczyną zważenia się majonezu jest różna temperatura użytych składników. Kolejnym powodem jest niewłaściwe dodanie lub miksowanie oleju. jeżeli zważył Ci się majonez domowy, nie panikuj, nie rozpaczaj i nie wyrzucaj go do kosza. Spróbujemy go uratować :-).

Sposób 1. Podobnie jak w przypadku polewy czekoladowej, możesz podgrzać zwarzony majonez w kąpieli wodnej. W tym celu umieść majonez w garnku i wstaw do miski z wrzącą wodą. Mieszaj ogrzany majonez, aż poprawnie zgęstnieje.

Sposób 2. Zrób nowy majonez od początku, ale tym razem dokładnie przeczytaj opis wykonania. Do nowego majonezu dodaj cały czas mieszając zważony majonez. Otrzymasz większą ilość dobrego majonezu.

Sposób 3. Do zważonego majonezu dodaj całe jajko lub samo białko i całość zmiksuj na wysokich obrotach.

Jestem ciekawa, jakie są Wasze sprawdzone metody na uratowanie majonezu domowego. Piszcie w komentarzach.

Gdzie wykorzystać majonez domowy?

Majonez najczęściej wykorzystuję do jajek na twardo oraz sałatek. Najczęściej wykonuję warstwową sałatkę gyros. Koniecznie sprawdź moje pozostałe sałatki. Majonez domowy sprawdza się też doskonale do surówek. Gorąco polecam sałatkę z marchewki i jabłka.

Najwięcej majonezu używam oczywiście do potraw wielkanocnych. Przykładowo babka majonezowa czy jajka faszerowane nie obejdą się bez użycia majonezu. Majonez to także główny składnik wielu sosów domowych.

Idź do oryginalnego materiału