Łysienie telogenowe to jeden z typów łysienia, których mamy całkiem sporo. Jako trycholodzy diagnozujemy codziennie wiele przypadków łysienia adrogenowego, plackowatego oraz telogenowego i innych. Niestety problem łysienia telogenowego jest wymagający, a sama walka z nim wiąże się z długotrwałym procesem, w którym trzeba uzbroić się w cierpliwość. Łysienie tego typu jest bezpośrednio powiązane z cyklem życia włosa, dlatego też jest to tak wielkie wyzwanie dla trychologii i innych dziedzin zajmujących się schorzeniami skóry głowy oraz włosów. Jakie objawy daje łysienie telogenowe i czy można je wyeliminować?
Łysienie telogenowe – co to jest?
Łysienie telogenowe to jeden z rodzajów łysienia, który związany jest ze skróceniem się fazy życia włosa. Nasze włosy przechodzą przez trzy fazy wzrostu: anagen, katagen i telogen. Normalny, zdrowy cykl wzrostu włosa jest asynchroniczny, a więc nowe, młode włosy pojawiają się na naszych głowach regularnie, w miarę równych odstępach czasu. To sprawia, iż nie pojawiają się takie momenty, gdy włosów jest mniej lub choćby występują miejscowe wyłysienia.
Aktywna faza wzrostu włosów to anagen. Na naszej głowie cały czas znajduje się około 90% włosów w tej właśnie fazie życia. Zależnie od genetyki i stylu życia, średnio włos na głowie człowieka rośnie przez 6 lat. Jest on w fazie anagenu dobrze osadzony w mieszku włosowym, odżywiany, a tym samym możliwy jest jego przyrost na długość.
Kolejna z faz życia włosa nazywana jest katagenem. Faza ta cechuje się odłączeniem się włosa od mieszka włosowego i stopniowym jego obumieraniem. Cebulka włosa stopniowo się obkurcza, a sam włos zaczyna wysuwać się ze wspomnianego już mieszka. Jednorazowo w fazie katagenu mamy na głowie maksymalnie 3% włosów, a sama jego faza trwa około 3 tygodni.
Ostatnią z faz cyklu życia włosa jest telogen. Jest to okres spoczynku mieszka włosowego – mieszek pozostaje pusty i nie ma w tej fazie wzrostu nowego włosa. Telogen może trwać choćby do kilku miesięcy oraz jednorazowo obejmować choćby do 15% wszystkich włosów (a raczej mieszków) na głowie.
Opisane fazy włosa to ogólne informacje, natomiast to, ile będą trwały poszczególne z nich często uwarunkowane jest różnymi czynnikami. Takim czynnikiem może być np. gospodarka hormonalna czy przyjmowanie niektórych medykamentów. By faza anagenu trwała jak najdłużej, trzeba odpowiednio dbać o włosy i skórę głowy, nie zapominając o dbaniu o zdrowie i kondycję całego organizmu. Najważniejsza jest zbilansowana dieta, ale także wykonywanie masażu skóry głowy, który pobudzi mikrokrążenie i odżywki cebulkę włosa. Skóra głowy wymaga także dokładnego oczyszczania (najlepiej peelingami) oraz nawilżenia. Gdy będzie elastyczna, dobrze ukrwiona i zdrowa, cykl życia włosa będzie zachodził prawidłowo, a faza jego życia i przyrostu będzie wyraźnie wydłużona.
By utrzymać zdrowie skóry głowy w dobrej kondycji, a tym samym wpływać na prawidłowy cykl życia włosów, warto czasem wykonać profesjonalne zabiegi u trychologa. Może to być mezoterapia, terapia laserem lub fototerapia. Pozwalają one odpowiednio odżywić i zregenerować skórę, a ich rezultatem będą szybsze przyrosty włosa i widocznie lepsza ich kondycja.
Łysienie telogenowe – przyczyny
Zdarza się jednakże, iż cykl życia włosa zostaje zaburzony. Faza życia włosa skraca się, a więcej niż zwykle włosów przechodzi w fazę telogenu. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele. Najczęściej zalicza się do nich nieodpowiednią dietę, przewlekły stres, zaburzenia hormonalne, niedostateczną pielęgnację skóry głowy, etc. Łysienie telogenowe u kobiet występuje znacznie częściej niż u mężczyzn. Gdy łysienie tego typu dotknie daną osobę, jednocześnie choćby do 80% włosów na jej głowie może znajdować się w fazie telogenu. To pokazuje jak bardzo ten typ łysienia doprowadzić może do znacznego przerzedzenia się fryzury.
Czasem łysienie telogenowe jest normą – jest tak po okresie ciąży oraz u noworodków, gdy „pierwsze” włosy zostają zastąpione tymi adekwatnymi. W większości przypadków przyczyny łysienia telogenowego są jednak patologiczne i związane są z:
- chorobami endokrynologicznymi – chorobami tarczycy,
- przyjmowaniem leków jak beta – blokery, leki przeciwpadaczkowe, antykoncepcyjne, etc.,
- występowaniem tocznia rumieniowatego układowego, kiły, niewydolności nerek lub wątroby,
- anemią, niedoborami żelaza,
- częstymi gorączkami,
- dietami odchudzającymi.
Łysienie telogenowe nie powstaje zwykle na skutek jedynie jednej przyczyny, ale jest wynikiem kilku czynników. Gdy więc doświadczamy traumatycznych przeżyć, a z tego powodu niewystarczająco zdrowo jemy i popadamy w anemię, jest to idealne podłoże do wystąpienia tego typu łysienia.
Łysienie telogenowe – objawy
Telogenowe wypadanie włosów nie następuje od razu. jeżeli więc zdiagnozowaliśmy u siebie anemię, niedoczynność lub nadczynność tarczycy, doświadczyliśmy przewlekłego stresu, łysienie powodowane tymi czynnikami może pojawić się po kilku miesiącach – na ogół ok. 3 miesięcy. Charakterystycznym objawem jest fakt, iż włosy zaczynają się przerzedzać na całej głowie równomiernie. Jest to więc łysienie uogólnione. Wraz z wypadaniem włosów może się pojawić również trychodynia, a więc uczucie świądu, podrażnienia, a choćby bólu skóry głowy.
Łysienie telogenowe – leczenie
By móc podjąć leczenie tego typu łysienia, najpierw należy postawić pewną diagnozę. Diagnoza opiera się w tym przypadku na skrupulatnym wywiadzie trychologicznym oraz na wykonaniu badań, czasami zlecana jest biopsja skóry. Diagnozując lub wykluczając łysienie telogenowe dobrze jest wykonać ogólne badanie moczu, morfologię z rozmazem, poziom ferrytyny i żelaza oraz poziom hormonów tarczycy.
Biorąc się za leczenie wypadania włosów telogenowego, trzeba leczyć lub wykluczyć czynnik, jaki je wywołał. Warto więc unikać stresów, zdrowo się odżywiać czy podjąć leczenie choroby tarczycy lub anemii. Zdrową dietę warto uzupełnić dobrą suplementacją bogatą w witaminy z grupy B, żelazo, cynk, kolagen, antyoksydanty, aminokwasy, etc. Warto jest stosować odpowiedni szampon na łysienie telogenowe oraz pozostałe kosmetyki o działaniu wzmacniającym, ale łagodne. Warto sięgać po kosmetyki, które ograniczają wypadanie włosów i działają na cebulki stymulująco. Najlepiej poradzić się w tej kwestii trychologa. jeżeli wypadają nam nadmiernie włosy, należy wstrzymać się z ich koloryzacją lub innymi zabiegami fryzjerskimi. A czy istnieją tabletki na łysienie telogenowe? Terapia doustna nie jest zwykle konieczna, chyba, iż w formie suplementów. Stosować można natomiast miejscowo preparaty z minoksydylem, który wzmacnia włosy i ogranicza ich wypadanie. Na efekty leczenia włosów telogenowych należy poczekać minimum 2 – 3 miesiące.
Łysienie telogenowe a androgenowe
Oba typy łysienia występują dość często, jednak różnią się przede wszystkim obrazem klinicznym. Łysienie telogenowe a androgenowe to więc dwa różne schorzenia. Telogenowe cechuje się równomiernych przerzedzaniem się włosów na całej głowie, zaś łysienie androgenowe powoduje powstawanie zakoli i przerzedzanie się włosów na szczycie i na czubku głowy. Oba te typy łysienia są jednakże przewlekłe i wymagają szybkiego podjęcia odpowiednich kuracji leczniczych.
Diagnozując u siebie łysienie telogenowe, nie popadaj w rozpacz. Istnieje wiele metod, by ograniczyć ten typ łysienia. Kosmetyki, suplementacja, dobra dieta to tylko niektóre z nich. Odwiedź trychologa i wykonaj zestaw zabiegów jak np. mezoterapia czy laseroterapia, a wyraźnie wzmocnisz włosy i na nowo pobudzisz je do wzrostu. Nowoczesne metody stymulacji i najlepsze preparaty pozwolą Ci znów cieszyć się piękną, gęstą i przede wszystkim zdrową fryzurą.