Luksusowy rejs zamienił się w koszmar. Ponad 240 osób zakażonych norowirusem

gazeta.pl 6 dni temu
Zdjęcie: Fot. El Pollock / RMS Queen Mary 2, Liverpool, via Wikimedia Commons


Pasażerowie oraz załoga Queen Mary 2 borykają się z problemem "wirusa statków wycieczkowych". Norowirus to wysoce zaraźliwy patogen, który często atakuje uczesników rejsu, powodując nieprzyjemne objawy. Personel podjął odpowiednie działania.
Statek Queen Mary 2, należący do Cunard Line, wypłynął z Southampton w Anglii 8 marca, na rejs obejmujący porty Karaibów oraz Nowy Jork. Luksusowa podróż ma zakończyć się w niedzielę, 6 kwietnia w tym samym porcie. Jednak w trakcie wycieczki doszło do wybuchu epidemii norowirusa, który dotknął setki pasażerów. Patogen, nazywany także "wirusem żołądkowym", lub "wirusem statków wycieczkowych", gwałtownie rozprzestrzenił się na pokładzie, powodując biegunkę, wymioty oraz inne typowe objawy zakażenia.


REKLAMA


Zobacz wideo Dlaczego upieramy się, by przewozić towary statkami?


Epidemia na wycieczkowcu. Ponad 240 osób zakażonych
Jak podaje "Daily Mail", podczas rejsu zakażenie zgłosiło 224 pasażerów, co stanowi niemal 9 proc. z 2538 podróżnych na pokładzie. Choroba dotknęła również 17 z 1232 członków załogi. W obliczu kryzysu zdrowotnego pracownicy natychmiast wdrożyli procedury zgodnie z planem zapobiegania wybuchowi epidemii. Chorzy zostali odizolowani, a obsługa wzmocniła działania związane z czyszczeniem i dezynfekcją statku. Próbki kału od zakażonych zostały przekazane do badań. kooperacja z Programem Sanityzacji Statku (VSP) Centrum Kontroli Chorób USA pozwoliła na bieżące monitorowanie sytuacji i raportowanie nowych przypadków zachorowań. Zgłoszenia pojawiały się przez cały okres rejsu, co oznacza, iż nie wszystkie osoby chorowały jednocześnie.


Jak długo utrzymuje się wirus na statkach wycieczkowych? Objawy i czas rekonwalescencji
Tego typu wirus ma bardzo wysoki poziom zakaźności, który może gwałtownie rozprzestrzeniać się w zamkniętych pomieszczeniach, statkach i kampusach, gdzie panuje bliski kontakt między ludźmi. Objawy choroby pojawiają się zwykle w ciągu 12–48 godzin od kontaktu z patogenem. Do najczęstszych należą biegunka, wymioty, nudności i bóle brzucha, a niektórzy zakażeni mogą odczuwać gorączkę, bóle mięśni i głowy.
Większość osób wraca do zdrowia w ciągu 1-3 dni, jednak zaraźliwość może utrzymywać się choćby przez 14 dni po ustąpieniu objawów. Norowirus rozprzestrzenia się przez skażoną żywność, wodę i kontakt międzyludzki, co sprawia, iż statki wycieczkowe są szczególnie podatne na wybuchy epidemii. Procedury sanitarne na statkach wycieczkowych powinny zostać zaostrzone? Zapraszamy do udziału w sondzie oraz do komentowania.
Idź do oryginalnego materiału