Lot bezpośredni to najwygodniejsza metoda podróżowania, ale nie zawsze jest możliwa. Urlop w odległych regionach lub tych mniej turystycznych zawsze oznacza konieczność lotu z przesiadkami. Takie rozwiązanie daje nam jednak więcej możliwości na zwiedzanie świata. Wbrew pozorom lot z przesiadkami nie jest też tak skomplikowany, jak może się wydawać.
REKLAMA
Zobacz wideo Czy po podwyżkach cen biletów taniej podróżuje się pociągiem, czy samochodem?
Lot z przesiadką a bagaż - jak przebiega zakup biletów?
Lot z przesiadką, czy też lot transferowy, to podróż podczas której przynajmniej raz trzeba przesiąść się z jednego samolotu na inny, by dotrzeć do finalnej destynacji. Czasem też loty z przesiadkami są tańsze niż loty bezpośrednie, dlatego wybierają je osoby udające się na budżetowe wyjazdy. Przy długich podróżach niektórzy decydują się na tzw. stopover, czyli dłuższy pobyt w miejscu "pomiędzy" domem a lokalizacją docelową, by móc trochę zwiedzić, ale też odpocząć po podróży.
Zaczniemy od zakupu biletu. Możesz kupić bilety na lot z przesiadką osobno - czyli na każdy lot wykonujesz osobną transakcję, np. z Warszawy do Lizbony i z Lizbony do Rio de Janeiro. Płacisz wtedy dwa razy za bilety i dostajesz dwa potwierdzenia rezerwacji biletów.
Możesz też jednak kupić tzw. bilet łączony, gdzie transakcja za lot na trasie Warszawa-Lizbona-Rio de Janeiro jest jedna za bilety w jedną stronę. Wybór tej opcji jest bardziej komfortowy, jednak nie zawsze jest możliwy - np. gdy kupujemy bilety najpierw na stronie jednego przewoźnika, a potem na stronie drugiego. Warto dodać, iż tanie linie lotnicze zwykle nie oferują tras łączonych. Bilety łączone najczęściej oferują regularne linie lotnicze czy porównywarki lotów. Często też bilet łączony możemy kupić w sytuacji, gdy dwie linie lotnicze ze sobą współpracują (czyli mają podpisaną umowę o sojuszu, jak Star Alliance i SkyTeam). Wówczas transfer bagażu rejestrowanego z samolotu jednej linii do drugiej leży po stronie przewoźników, a pasażerowi zostaje jedynie stawienie się na czas na kolejny lot.
Bagaż rejestrowany i lot z przesiadką - jak wygląda przy bilecie łączonym?
Po zakupie biletu łączonego drukujemy rezerwację lub pilnujemy, by mieć do niej dostęp na telefonie. Podczas odprawy okazujesz rezerwację, dokumenty (dowód osobisty lub paszport) i możesz nadać bagaż rejestrowany. W przypadku biletu łączonego już na lotnisku początkowym, czyli jak w przykładzie z Warszawy, obsługa wydaje od razu karty pokładowe na wszystkie odcinki lotu. Bagaż nadany w Warszawie odbierzesz dopiero w miejscu docelowym - czyli w Rio de Janeiro. Bagaż podręczny zabierasz ze sobą na pokład samolotu. Pamiętaj, by w bagażu podręcznym były zawsze najbardziej potrzebne rzeczy - dokumenty, bilety, pieniądze, leki, jedzenie, butelka na wodę, telefon, ładowarka, ale też ubrania na przebranie się, gdy lot jest długi.
Pasażer leci do miejsca przesiadki, czyli Lizbony. Na lotnisku przechodzi korytarzem transferowym do bramki drugiego lotu. Czasem wymagana jest ponowna kontrola bezpieczeństwa - masz bowiem bagaż podręczny - i po jej przejściu pozostaje ci znaleźć bramkę, do której trzeba udać się na kolejny lot. Teraz wystarczy tylko wsiąść do samolotu i dolecieć do miejsca docelowego. W Rio de Janeiro odbieramy swój bagaż. Przewoźnicy zalecają zazwyczaj, by różnica między przylotem i wylotem na bilecie łączonym wynosiła od 45 minut do 1,5 godziny. Przy zakupie powinna się jednak pojawić informacja z zalecaną wg. przewoźnika różnicą.
WAŻNE: W niektórych krajach choćby na biletach łączonych konieczna jest odprawa także w miejscu przesiadkowym, co nieco wydłuża czas dotarcia do bramki kolejnego lotu. O tym, iż potrzebna jest kolejna odprawa podczas przesiadki, zostaniesz poinformowany podczas pierwszej odprawy - czyli jak w naszym przykładzie - jeszcze w Warszawie. Tak czy siak, w przypadku biletu łączonego nie ma konieczności czekania na odbiór i kolejne nadanie bagażu rejestrowanego.
WAŻNE: Wyjątkiem od tej reguły jest międzylądowanie w Stanach Zjednoczonych, np. w drodze na Hawaje. choćby na bilecie łączonym musisz odebrać bagaż w USA i nadać go ponownie. Jest to spowodowane przepisami, jakie obowiązują konkretnie w Stanach Zjednoczonych.
Przesiadka na lotnisku - co z bagażem, jeżeli kupujemy bilety osobno?
W przypadku biletów kupowanych oddzielnie, na lotnisku początkowym przechodzimy odprawę i nadajemy bagaż rejestrowany na linii Warszawa-Lizbona. Po przylocie do stolicy Portugalii musimy odebrać bagaż rejestrowany, a następnie przejść kolejną odprawę i nadać bagaż na linię Lizbona-Rio de Janeiro. Wówczas na pewno potrzebujemy więcej czasu - przewoźnicy zalecają, by były to minimum 3-4 godziny różnicy między przylotem i kolejnym wylotem.
jeżeli pierwszy i drugi lot dzieli kilka godzin, to pasażer bez względu na rodzaj biletu może zdecydować się na opuszczenie lotniska i np. zwiedzić miasto, w którym się znalazł. Trzeba jedynie pamiętać o warunkach wjazdu do danego kraju. jeżeli kraj przesiadkowy wymaga od nas wizy, to musimy ją wcześniej wykupić. Bez niej nie możemy opuścić lotniska. Wiza tranzytowa na ogół nie jest wymagana w ogóle, jeżeli nie ma 24 godzin różnicy między przylotem i wylotem.
Zobacz też: W Pałacu Buckingham jest 775 pokoi, w tym 70 łazienek, 200 sypialni i poczta. Czy można go zwiedzać?
Loty z przesiadkami - bagaż warto dokładnie sprawdzić
Zgubienie bagażu stresuje wiele osób, także tych, którzy mają lot bezpośredni. Jak uniknąć pomyłek w przypadku biletu łączonego? Podczas pierwszej odprawy warto sprawdzić, czy kod lotniska na naklejce przyklejonej do walizki przez obsługę dotyczy miejsca docelowego. Możesz też poprosić obsługę, by cię w tym upewniła lub poprosić o pokazanie naklejki na bagażu przed wysłaniem jej dalej. Niektórzy wykupują też polisę turystyczną z dodatkowym ubezpieczeniem bagażu, która ułatwia dochodzenie swoich praw w przypadku zgubienia lub zniszczenia walizki.
jeżeli po przylocie na lotnisko docelowe nie widzisz swojego bagażu, musisz udać się do punktu obsługi bagażu, oznaczonego jako Lost&Found i zgłosić zaginięcie walizki. Otrzymasz wówczas numer referencyjny zgłoszenia, który pozwoli śledzić status poszukiwań bagażu. zwykle zgubiona walizka odnajduje się w ciągu 24-48 godzin.
Lot z przesiadką a bagaż rejestrowany. Co w przypadku opóźnień?
Na dużych lotniskach przesiadkowych można stracić głowę i orientację. Dlatego nie wahajmy się prosić o pomoc obsługę, by jak najszybciej dotrzeć na kolejny lot. Czasem spóźnienie wynika z opóźnień pierwszego lotu. Co w takiej sytuacji? jeżeli podróżujesz na bilecie łączonym, a wina za spóźnienie nie jest z twojej strony, tylko przewoźnika, to ma on obowiązek zorganizować kolejny lot, a także posiłek czy miejsce w hotelu, gdy kolejny lot jest możliwy np. dopiero kolejnego dnia. Podobna rekompensata przysługuje też w sytuacji, gdy drugi lot zostanie opóźniony. jeżeli jednak spóźnienie wynika z winy pasażera, to on ponosi całą odpowiedzialność za tę sytuację. Bilet traci ważność, a pasażer nie może domagać się zwrotu kosztów czy żądać zmiany rezerwacji.
jeżeli nie masz biletu łączonego, każda podróż traktowana jest osobno. Wówczas to na podróżującym spada odpowiedzialność za to, by być na kolejny lot o czasie. Niezależnie od tego, co było przyczyną opóźnionego lotu - np. strajk na lotnisku, opóźnienie techniczne, opóźnienie wynikające ze złych warunków atmosferycznych - to podróżujący odpowiada za ewentualne zorganizowanie sobie kolejnego lotu do miejsca docelowego. A więc musi ponownie kupić bilety na lot do miejsca docelowego.
Zobacz też: Tu za brak winiety trzeba zapłacić 1000 euro! Ile wynoszą mandaty za brak winiet w Europie?