Już w najbliższą sobotę w Akademickim Centrum Designu w Łodzi odbędzie się szczególne wydarzenie. Jeden z najbardziej doświadczonych producentów dywanów w Polsce – marka Dywilan – zaprasza zarówno dzieci, jak i dorosłych na warsztaty poświęcone projektowaniu i tworzeniu dywanów. To niepowtarzalna okazja, by zgłębić tajniki tego wyjątkowego procesu, a także poznać bliżej rodzime dziedzictwo. Warsztaty towarzyszą wystawie „Łódzki Dywan. Sztuka – rzemiosło – przemysł”, będącej częścią Łódź Design Festiwalu.
120 lat lokalnego dziedzictwa na wystawie „Łódzki dywan. Sztuka – rzemiosło – przemysł”
Trudno dziś wyobrazić sobie Łódź bez jednego z najstarszych wyrobów rzemieślniczych naszej cywilizacji – dywanu. Ponad 120-letnią historię przemysłu tkackiego w Łodzi pisze marka Dywilan, która w swoich wyrobach łączy włókiennicze tradycje z odpowiedzią na współczesne potrzeby. „Łódzki dywan” to wystawa o współprojektowaniu, autonomii produktu oraz znaczeniu przedmiotów codziennego użytku w naszych czasach. Czy poprzez nadanie im nowego charakteru możemy sprawić, aby stały się osobiste? Jak połączyć pragnienie komfortu i prostoty ze świadomymi i odpowiedzialnymi decyzjami?
Odpowiedzi na te pytania będzie można znaleźć w Akademickim Centrum Designu w Łodzi. To właśnie tam już niebawem (w sobotę 25 maja) odbędą się warsztaty tkackie, a do 2 czerwca na zwiedzających będzie czekać wystawa „Łódzki Dywan. Sztuka – rzemiosło – przemysł”. Inicjatywa jest efektem rozwijającej się współpracy między łódzką Akademią Sztuk Pięknych a marką Dywilan – czołowym polskim producentem wysokiej jakości wełnianych dywanów. Wszystkie działania są realizowane w ramach Łódź Design Festiwalu.
Zaprojektuj własny dywan i poznaj tajniki procesu produkcji – warsztaty dla dzieci i dorosłych
Nadchodzące warsztaty, prowadzone przez Dywilan, to niepowtarzalna okazja, aby wcielić się w rolę projektantek i projektantów dywanów i wziąć udział w procesie tworzenia produktu od koncepcji, aż po efekt finalny. Uczestnicy i uczestniczki zmierzą się z wyzwaniem, jakim jest stworzenie własnego wzoru. Następnie jedna z najciekawszych propozycji zostanie wytkana w wersji mini w fabryce Dywilan, co pozwoli zgłębić tajniki pracy firmy. Wydarzenie jest dedykowane zarówno dorosłym, jak i dzieciom.
Wystawie „Łódzki Dywan. Sztuka – rzemiosło – przemysł” towarzyszą także spotkania z ekspertami i ekspertkami z branży tekstylnej i projektowej oraz oprowadzania kuratorskie, organizowane we współpracy z Akademią Sztuk Pięknych. Na uwagę zasługuje także dodatkowa akcja, której pomysłodawczynią jest dr Joanna Rusin – projektantka łącząca obiekty masowe z jakościami tkaniny unikatowej. Z jej inicjatywy w trakcie trwania wystawy powstaje „interaktywny dywan”, czyli produkt, który ewoluuje w czasie rzeczywistym.
Na pograniczu dywanu i tkaniny artystycznej – unikalne projekty uznanych polskich artystek na wystawie w ramach ŁDF
Trwająca do 2 czerwca wystawa to wyjątkowa szansa, aby zobaczyć prace jednych z najciekawszych i najbardziej uznanych polskich projektantek. Oprócz wspomnianej już Joanny Rusin – artystki prowadzącej Pracownię Obiektu do Wnętrza, Dywanu i Gobelinu na kierunku tkanina i stylizacja wnętrz – swoje realizacje zaprezentują także min. Elżbieta Kuźniar – artystka interdyscyplinarna i kuratorka – oraz Agnieszka Czop – która w swoich eksperymentach przekracza granice tradycyjnego warsztatu tkackiego i rozwija perspektywę „osobistego wątku”.
Uczestniczki są laureatkami wielu międzynarodowych nagród i stypendiów, a ich prace były prezentowane na całym świecie – m.in. w Stanach Zjednoczonych, Chinach, Francji, Włoszech, Hiszpanii, Węgrzech, Anglii, Brazylii, czy Korei. Starannie wyselekcjonowane na potrzeby Łódź Design Festiwal obiekty, stanowią doskonały przykład prac sytuujących się na pograniczu produktów użytkowych i tkanin artystycznych.
Zobacz prawdziwe perełki od łódzkiej marki Dywilan: Ritz Nero i Kirman Koniak w jakości superior
Na szczególną uwagę zasługują dwa dywany marki Dywilan. Pierwszy z nich – Kirman Koniak – wywodzi się z inspiracji działalnością perskich tkaczy z regionu Kirman, którzy od XVI wieku rozwijali styl łączący tradycyjne dla nich dworskie wzornictwo z wpływami francuskimi. Projekt Joanny Rusin zachowuje orientalno-europejski charakter i urzeka subtelną grą kolorów, która przywodzi na myśl manualnie tkane arcydzieła. Powiew nowoczesności wprowadza natomiast otwarta kompozycja.
Perska tradycja tkacka stała się również inspiracją Agnieszki Czop – autorki wzoru Ritz Nero. Model ten, podobnie jak charakterystyczne dywany dla arystokratycznej klienteli z regionu Sarouk, również wykorzystuje wyrafinowane geometryczne wzory. Stylizowane motywy kwiatów – lilii i piwonii – z ząbkowanymi liśćmi i kanciastymi łodygami zostały osadzone na ciemnym tle. Ograniczona paleta kolorów i wizualna złożoność tworzą wrażenie harmonii, dzięki czemu dywan wpisuje się w ponadczasową estetykę przekraczającą granice mody.
Zarówno model Kirman Koniak, jak i Ritz Nero zostaną zaprezentowane na wystawie w jakości superior. Wyroby z tej kolekcji stanowią ekskluzywną linię najwyższej jakości dywanów wełnianych Dywilan. Dzięki wykorzystaniu najnowszych technologii w procesie ich produkcji możliwe jest doskonałe wykonanie choćby najdrobniejszych detali wzoru. Jednocześnie finalny produkt jest przyjemny w dotyku, szlachetny i wytrzymały, a wszystko dzięki wyjątkowej gęstości wynoszącej aż 890 tys. pkt!
Wiedza przekazywana z pokolenia na pokolenie – efekty współpracy fabryki Dywilan ze studentami i studentkami łódzkiej ASP
„Łódzki Dywan. Sztuka – rzemiosło – przemysł” to również okazja, aby poznać niezwykle obiecujące nowe pokolenie artystek. Na wystawie zaprezentowane zostaną prace dyplomowe studentek ASP – Małgorzaty Krzyżanowskiej i Julii Michalak, która uczestniczyła w Międzynarodowych Targach Ambiente 2024 we Frankfurcie nad Menem i jako jedyna Polka otrzymała zaproszenie do udziału w sekcji Talents, będącej platformą rozwoju innowacyjnych koncepcji oraz nawiązywania międzynarodowych kontaktów.
Prace dyplomowe studentek zostały zrealizowane w fabryce Dywilan w ramach współpracy między firmą a łódzką Akademią Sztuk Pięknych. Zakres współpracy jest nieustannie poszerzany o kolejne inicjatywy, takie jak wystawa „Łódzki Dywan”. Działania niosą za sobą obopólne korzyści. Dywilan oferuje studentom i studentkom zaplecze technologiczne oraz wsparcie, wiedzę i doświadczenie ludzi, którzy od pokoleń specjalizują się w swoim fachu. Jednocześnie dla firmy realizacja projektów studenckich stanowi doskonałą przestrzeń do eksperymentowania i rozwoju.
Odkryj polski design i rzemiosło – tylko do 2 czerwca
W swojej działalności marka Dywilan łączy bogactwo ponad 120-letniej tradycji z innowacyjnym myśleniem o potrzebach współczesnych klientów. Dialog przeszłości z przyszłością jest również częścią wystawy „Łódzki Dywan. Sztuka – rzemiosło – przemysł”, na której spotykają uznane projektantki i wschodzące artystki. To sprawia, iż wydarzenie stanowi nie lada gratkę dla wszystkich miłośników i miłośniczek polskiego designu. Wszyscy ci, którzy chcą poznać bliżej rodzime dziedzictwo, z pewnością docenią również wydarzenia towarzyszące i sobotnie warsztaty. Nie warto zwlekać – wystawa w Akademickim Centrum Designu w Łodzi trwa tylko do 2 czerwca.
Wystawa: Łódzki dywan. Sztuka – rzemiosło – przemysł
Gdzie: Akademickie Centrum Designu, ul. Księży Młyn 13/15, 90-337 Łódź
Współorganizatorzy: Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi, Fabryka dywanów „Dywilan”
Czas trwania wystawy: 6 maja – 2 czerwca 2024 r., w okresie trwania Łódź Design Festiwalu – otwarte codziennie 10:00 – 19:00
Warsztaty rodzinne: 25 i 26 maja, godzina 12:00. Obowiązują zapisy telefoniczne (tel. +48 503 966 989), koszt 30 PLN od osoby
DODATKOWO warsztaty Dywilanu: 25 maja, godzina 12:00. Zapisy mailowe ([email protected]), BEZPŁATNE.
Zobacz również:
- Dywany Dywilan – polskie dywany wełniane łączące tradycję i nowoczesność
- 7 powodów, dla których warto wybrać dywany wełniane do swojego domu. Poznaj zalety i wady!
- Okrągły dywan – 7 stylowych propozycji, które odświeżą każde wnętrze