Lodowa Przełęcz w Tatrach – szlak, trudność. Jak tam dojść?

mynaszlaku.pl 5 dni temu

Lodowa Przełęcz (Sedielko) – przełęcz w Tatrach Słowackich znajdująca się pod Lodowym Szczytem, oraz nad Doliną Pięciu Stawów Spiskich i popularnym schroniskiem – Teryho chata. To najwyżej położone całoroczne schronisko, do którego można dotrzeć choćby zimą. Właśnie od niego będziemy wędrować na Lodową Przełęcz i także od niego zacznę ten wpis. Opis szlaku do Teryho chata, możesz przeczytać w innym wpisie -> Szlak do Teryho chata. W tym wpisie znajdziesz szczegółowe informacje. Lodowa Przełęcz to najwyżej położona przełęcz w Tatrach, przez którą przebiega szlak turystyczny.

Najkrótszy szlak na Lodową Przełęcz ze Starego Smokowca

Najkrótszy szlak na Lodową Przełęcz prowadzi ze Starego Smokowca, czyli właśnie w tym powyższym wpisie zobaczysz jego przebieg. Z parkingu wychodzi 10,8 km. To długa, wyczerpująca wędrówka, ale warto się na nią zdecydować. Na trasie nie ma większych trudności technicznych. Dopiero pod koniec mamy łańcuchy, ale ten odcinek nie jest jakoś trudny do pokonania. Bardziej sprawdzają się przy schodzeniu, ale nie ma tam żadnego dramatycznego przejścia. Poniżej zamieszczam mapę trasy ze Starego Smokowca.

  • Długość trasy: 21,7 km
  • Czas wycieczki z przerwami: 12 godzin z przerwami
  • Suma podejść na szlaku: 1517 metrów
  • Współrzędne parkingu: 49.1410, 20.2207
  • Postój jest płatny 15 euro za cały dzień

Szlak z Téryho chata na Lodową Przełęcz (Sedielko)

Po przerwie, którą zrobiliśmy sobie przy schronisku ruszyliśmy dalej. Za nami kilka godzin marszu, a przed nami jeszcze dobre 2 godziny – idziemy spokojnym tempem i nigdzie się nie spieszymy. Według mapy u góry będziemy za 1 godzinę i 30 minut. Do przejścia jest 1,8 km. Początkowo jest łagodnie, a pod koniec szlak pnie się zakosami ostro pod górę.

Idziemy w towarzystwie szlaku żółtego i zielonego. Żółta farba opuszcza nas po 1,1 km i idzie w lewo na Czerwoną Ławkę (Priečne sedlo). To szczyt dla bardziej wprawionych turystów. My maszerujemy już tylko z kolorem zielonym. Wcześniej minęliśmy piękne stawy, przeszliśmy pod Pięciostawiańską Kopą 2121 m n.p.m. (Pfinnova kopa). Przed nami lekkie podejście, lekkie zejście, dalej Modré pleso i podejście pod górę.

Rozpoczynają się ostre zakosy, a to znak, iż będziemy gwałtownie zdobywać wysokość. Faktycznie tak się dzieje. Z daleka choćby widać, jak ten szlak ostro pnie się pod górę zakosami. Trasę wyznaczają schody i drewniane belki, które nie są w najlepszym stanie.

Lodowa Przełęcz – trudność i łańcuchy

Wejście na Lodową Przełęcz nie jest trudne technicznie. Szlak jest oznakowany, ale momentami stromy i kamienisty. Ostatnie metry podejścia na Sedielko to prawdziwy górski test – kamieniste zakosy, czasem śnieg zalegający choćby w lipcu i zimny wiatr o poranku dają się we znaki. Ale widok ze szczytu? Warty każdej kropli potu. Pod koniec mamy łańcuchy. Bez nich także można sobie poradzić, ale przydają się przy schodzeniu, żeby się przytrzymać.

Jedno z najbardziej surowych i magicznych miejsc w Tatrach

Jeśli kochasz Tatry, wiesz, iż każde przejście, każda dolina i każdy szczyt mają swoją duszę. Lodowa Przełęcz to jedno z tych miejsc, które zapadają w pamięć na długo. Położona w słowackich Tatrach Wysokich, między Lodowym Szczytem a Małym Lodowym, kusi dzikością, pięknymi panoramami i odrobiną niedostępności.

Gdzie to adekwatnie jest?

Przełęcz leży w sercu słowackiej części Tatr, niedaleko popularnej Doliny Jaworowej oraz Doliny Pięciu Stawów Spiskich. Co ciekawe, choć nazwa brzmi surowo, w letnich miesiącach przełęcz jest spokojnie osiągalna. To nie miejsce na pierwszy górski spacer. Tutaj trzeba kondycji, trochę zacięcia i najlepiej dobrej pogody.

Co widać z Lodowej Przełęczy?

To jedno z tych miejsc, gdzie człowiek po prostu przystaje i milknie. Zobaczysz Lodowy Szczyt, Łomnicę, Gerlach, Rysy, Mięguszowiecki Szczyt Wielki, Wysoką, Kozi Wierch, Świnicę i wiele więcej. Tatry w pełnej krasie. Do tego choćby zachodnią Ukrainę czy północno-wschodnie Węgry. W Polsce jeszcze między innymi Beskid Śląski czy Beskid Żywiecki.

Kiedy najlepiej się wybrać?

Sezon letni – od końca czerwca do września – to jedyny rozsądny czas na trekking przez Lodową Przełęcz bez raków i czekana. Mimo wszystko trzeba być czujnym – pogoda w Tatrach zmienia się błyskawicznie. Warto wziąć ciepłą kurtkę, porządne buty i koniecznie zapas wody. Schroniska Téryego (Téryho chata) to świetna baza wypadowa – nocleg w schronisku dodaje klimatu, a poranne wyjście na przełęcz daje szansę na podziwianie spektakularnych wschodów słońca.

A jeżeli szukasz czegoś łatwiejszego, to polecamy 5 łatwych szlaków w Tatrach Słowackich.

Idź do oryginalnego materiału