Rewelacyjny likier pomarańczowy o świetnym smaku i słonecznym kolorze. Trunek uda się każdemu, ponieważ jest bardzo prosty i szybki w zrobieniu. Zapraszam po sprawdzony przepis na likier z pomarańczy.
Likier pomarańczowy to popularne w krzyżówkach – curacao. Pomysł na trunek z pomarańczy powstał po zrobieniu nalewki z cytryny. Przepis podaję także w dalszej części. Cytrynówka wyszła rewelacyjna, dlatego postanowiłam zmodyfikować kilka proporcji i powstała pyszna pomarańczówka.
Likier pomarańczowy – składniki.
Kaloryczność: 95 kcal w 50 ml likieru. Szklanka to pojemność 250 ml. Z podanych proporcji otrzymasz około 900 ml likieru pomarańczowego o mocy około 26 %.
- 250 ml spirytusu (1 szklanka)
- szklanka soku z pomarańczy (250 ml soku otrzymasz z 3 – 4 średnich i soczystych owoców)
- skórka z 2 pomarańczy
- 200 g miodu (najlepiej jasny miód wiosenny wielokwiatowy lub rzepakowy) 200 g miodu = 144 ml.
- 250 ml wody
PS. Zamiast 200 g miodu, możesz użyć 200 g cukru. Jednak na miodzie likier jest gęstszy, szlachetniejszy w smaku i zdrowszy.
Sposób wykonania likieru pomarańczowego.
Do przygotowania likieru pomarańczowego potrzebować będziemy: 2 słoików, rondelka, ostrego noża lub obieraczki do warzyw. Przygotują także butelki do rozlania likieru 🙂
Pomarańcze dokładnie myję i szoruję pod bieżącą i chłodną wodą dzięki szczoteczki lub chropowatej gąbki do naczyń. Dzięki temu pozbywam się wosku i pozostałych chemikaliów, które konserwują owoce. Nie można zalewać skórki wrzątkiem, ponieważ wosk i chemikalia wnikną do środka.
Nożem lub przy użyciu obieraczki do warzyw, dokładnie i starannie obieram pomarańczową warstwę skórki z 2 pomarańczy. Staram się nie zahaczać białej części, która jest gorzka.
Obrane kawałki skórki pomarańczy wrzucam do słoika i zalewam połową ilości spirytusu czyli w ilości 125 ml. Słoik zakręcam i odkładam na max 1 dobę w ciepłe miejsce. Im dłużej tym oczywiście aromat będzie intensywniejszy i zagłuszy smak likiru poprzez gryzący, ostry smak. Ja macerowałam skórki przez około 20 godzin i dla mnie to idealny czas. Nastw nabrał intesywnego, pomarańczowego koloru oraz aromatu.
Z obranych pomarańczy wyciskam sok tak , aby otrzymać całą szklankę 250 ml (odcedzonego soku). Możesz to zrobić manualnie lub przy użyciu maszynki. Sok odcedzam przez gęsto sitko lub złożoną gazę i zlewam do drugiego, większego słoika (u mnie 2 L, ale wystarczy też 0,9L). Wlewam pozostałą część (125 ml) spirytusu i zakręcam. Odstawiam z pierwszym słoikiem.
Sok pomarańczowy ze spirytusem ma około 31% alkoholu i będzie doskonale chroniony przed zepsuciem do czasu, aż czysty spirytus wydobędzie smak i aromat skórki pomarańczy.
Dodaję miód, wodę. Łączę aromat i sok z pomarańczy.
Gdy stwierdzę, iż spirytus wyciągnął już wszystkie aromaty ze skórki pomarańczy, zabieram się za dokończenie likieru.
Miód dodaję do wody i mieszam bez podgrzewania. Przypominam, iż miód w temperaturze powyżej 40 stopni traci cenne enzymy pszczele. Po 2 minutach intensywnego mieszania, miód powinien nam się trochę rozpuścić. Wstępnie rozpuszczony miód z wodą wlewam do słoja z sokiem pomarańczowym. Całość mieszam ze sobą. Na tym etapie miód powinien się już lepiej rozpuścić.
Następnie odcedzam spirytus ze skórek pomarańczy i stopniowo wlewam ciurkiem do słoja ze słodkim sokiem pomarańczowym cały czas mieszając np łyżką.
W tym momencie możesz już rozlewać trunek do butelek. Ja jednak wolę jeszcze poczekać kilak godzin i sprawdzić czy na dnie nie ostaje się nierozpuszczony miód. Dopiero jak trunek jest jednolity, rozlewam do butelek.
Odstawiam w chłodne i ciemne miejsce. Likier jest już dobry po 1 – 2 dniach od rozlania do butelek. Jednak po minimum 4 tygodniach przechowywania, gdy smaki się przegryzą, likier pomarańczowy jest idealny do degustacji.
Moja ostanio zrobiona nalewka z cytryny i miod:
Cytrynówka na miodzie
Życzę smacznego!