Lepsze niż z cukierni. Ten sekretny przepis na rogale marcińskie znają tylko najlepsze gospodynie

g.pl 4 godzin temu
Zdjęcie: fot. Katarzyna Golembowska / shutterstock.com


Sezon jesienny rozkręca się coraz bardziej, a to oznacza, iż pora już na rogale marcińskie. Te tradycjne przysmaki niejednemu fanowi słodyczy zawróciły już w głowie. Ich ceny w sklepach potrafią być zawrotne, jednak ich przygotowanie w domu jest prostsze niż myślisz.
Przepyszne, bogate w smaku i wyjątkowe - takie są polskie rogale marcińskie. Podczas gdy zimą rozkoszujemy się w smaku przepysznych cynamonek, to jesień należy zdecydowanie do rogali. Ich ceny w sklepie potrafią być zawrotne, dlatego warto przygotować ten specjał samemu w domu.


REKLAMA


Rogale marcińskie to polska tradycja
Różane pączki, faworki, czy właśnie rogale marcińskie, to duża część polskiej tradycji. Chociaż świat kojarzy naszą kuchnię głównie ze słonych dań, to nasze słodkości również wybijają się na tle innych. Ponieważ ponura jesień nie zachęca do częstego wychodzenia z domu, to właśnie teraz jest najlepszy czas na kulinarne eksperymenty. Z tym przepisem gwałtownie i łatwo wyczarujesz najpyszniejsze rogale na Dzień Świętego Marcina.


Rogale marcińskie - przepis
Rogale marcińskie to niezwykły przysmak, który pieczemy zawsze na 11 listopada, w dniu Świętego Marcina. Te słodkie pyszności tradycyjnie przygotowywano w Poznaniu i w niektórych innych częściach Wielkopolski. gwałtownie jednak podbiły serca całej Polski. Jak przygotować ten tradycyjny przysmak?
Składniki na ciasto półfrancuskie:


1 kg mąki pszennej np. luksusowa typ. 550
400 ml pełnotłustego mleka krowiego
120 g najlepiej drobnego cukru - mniej niż pół szklanki
120 g prawdziwego masła
2 średnie jajka i jedno żółtko
20 g świeżych drożdży
1/3 płaskiej łyżeczki soli


W misce umieść pokruszone świeże drożdże (20 gramów), 2 łyżki cukru, 3 łyżki mąki i 100 ml lekko ciepłego mleka. Rozetrzyj drożdże z resztą składników, a następnie przykryj miskę ściereczką. Po 20 minutach rozczyn powinien pięknie urosnąć. W razie potrzeby miskę umieść w trochę cieplejszym pomieszczeniu (np. bliżej kaloryfera). W trakcie wyrastania rozczynu roztop 120 gramów prawdziwego masła, zaś 2 średnie jajka i jedno żółtko ubij na biały puch z resztą cukru. Do miski wsyp mąkę i 1/3 płaskiej łyżeczki soli.


W wyrobieniu ciasta niezastąpiony może okazać się robot kuchenny, który fenomenalnie zagniecie ciasto, a ty znajdziesz dla siebie chwilkę na odpoczynek przy żmudnej pracy.


Przeczytaj także: Buty Clarks spełnieniem jesiennych marzeń. Dla nich wyrzucisz nudną czerń. Botki Rieker też zachwycają
Wlej lekko ciepłe mleko. Dodaj rozczyn, roztopione i przestudzone masło oraz jajka z cukrem ubite na puch. Ciasto wyrabiaj przez 5 minut tak, by było jednolite, elastyczne i gładkie. Całe ciasto zostaw w tej samej misce lub przenieś do większej i ostaw do wyrastania na 30 minut. Po 30 minutach wyrastania, ciasto umieść na dużej stolnicy obsypanej lekko mąką. Zamrożone 300 gramów masła wyjmij z zamrażarki i zetrzyj na tarce, na dużych oczkach. Rozmieść równo na rozwałkowanym cieście i rozwałkuj na zakładkę. Gdy ciasto już połączy się z masłem, całość odstaw do lodówki, na 30 minut.
Składniki na masę z białym makiem:


500 g białego maku
500 g cukru
300 g okruchów biszkoptowych
4 małe jajka
85 g masła
85 g rodzynek (można ominąć)
100 g migdałów
2 łyżki kandyzowanej skórki pomarańczowej (ok. 40 g)
pół łyżeczki naturalnego ekstraktu migdałowego


500 gramów białego maku zalej litrem wrzątku i gotuj pod przykrywką na bardzo małej mocy przez 30 minut. Ugotowany mak odsącz z wody i przestudź. Trzykrotnie zmiel go w maszynce do mielenia mięsa wybierając najmniejsze oczka nakładki. Tak przygotowany mak odstaw na bok. W tym czasie roztop masło w garnku i dodaj cukru. Drobno posiekaj migdały i dorzuć je do masła. Opcjonalnie dodaj na tym etapie także rodzynki, marcepan, czy kandyzowaną skórkę pomarańczy.
Aby odpowiednio zmielić mak, przyda nam się idealna maszynka do mielenia mięsa. W świetnej cenie znajdziesz ją tutaj:


Całość smaż razem na małej mocy przez 2-3 minuty. Kolejno dodaj też cały zmielony mak. Mieszając co jakiś czas masę, smaż wszystko przez następne 10 minut. Po tym czasie garnek odstaw do przestudzenia. Do przestudzonej masy (może być jeszcze lekko ciepła) dodawaj po garści drobno pokruszonego biszkoptu. Wbijaj też po jednym jajku. Po każdym jajku bardzo dokładnie wymieszaj masę.
jeżeli czujesz, iż przygotowanie rogali to dla ciebie zbyt dużo pracy, to wyręczy cię w tym robot wielofunkcyjny, który większość rzeczy może zrobić za ciebie. Dzięki niemu gotowanie, to będzie czysta przyjemność.


Gotowe ciasto wytnij w spore trójkąty i wyłóż przygotowaną masą. Zawinięte rogaliki włóż do piekarnika rozgrzanego do 180 stopni i piecz przez ok. 20 minut. Gotowe rogale możesz dodatkowo oblać lukrem i posypać prażonymi migdałami.
Przeczytaj także: Tej marki mogłaś nie znać. Włoskie botki Sergio Bardi podbijają polski rynek. Robią szał jak Rieker
Idź do oryginalnego materiału