Z tą prawdą niektórym może być ciężko się pogodzić. Lemoniada, chociaż orzeźwiająca i na pozór bezwzględnie zdrowa, nie jest dla wszystkich. Pewna grupa osób nie powinna po nią sięgać w upały. Zobacz, czy przypadkiem do niej nie należysz.
Nie ma wielu napojów, które latem dodawałyby równie dużego uczucia orzeźwienia, co lemoniada. Kiedy tylko temperatura wzrasta powyżej 20 stopni, ten smaczny napój z cytryn pokazuje się w menu niemal każdej restauracji, a my pijemy go bez opamiętania, nadrabiając nadwątlony wysokimi temperaturami poziom wody w organizmie. I słusznie! A jednak istnieje pewna grupa osób, która powinna nawadniać się innymi napojami, a od lemoniady trzymać się z daleka.
Lemoniada jest idealna w upalne dni, ale istnieje pewne ryzyko – Pyszności; foto: Canva
Lemoniada — prawie same korzyści
Lemoniada to niezwykle zdrowy produkt, który ma o wiele szersze zastosowanie, niż tylko uzupełnienie braków wody. Ale czy można by się spodziewać czegoś innego po napoju, w którym główną rolę odgrywają cytryny? Ten soczysty owoc to skumulowane wartości odżywcze niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. I znacznie więcej.
Stosunkowo duża zawartość witaminy C w cytrynach wspiera odporność, wzmacnia naczynia krwionośne, a poprzez stymulowanie syntezy kolagenu utrzymuje nasze stawy w odpowiedniej kondycji i chroni przed osteoporozą. Lemoniada, dzięki zawartym w niej antyoksydantom, hamuje procesy starzenia i działa przeciwbólowo. Co ciekawe, jest ona też oczkiem w głowie dietetyków, bo witamina C wspomaga trawienie, hamuje apetyt i przyspiesza metabolizm. Niestety, to się wiąże z czymś jeszcze.
Lemoniada nie dla wszystkich
Przeciwskazaniem do picia lemoniady jest nadkwasota żołądka i jego pochodna, czyli refluks żołądkowo-przełykowy. Osobom, które cierpią na uporczywie nawracające zgagi, lemoniada może przysporzyć nasilenia objawów, które, nieleczone, mogą wiązać się z poważnymi konsekwencjami: od uszkodzenia przełyku zaczynając, a na nowotworze kończąc.
Lemoniada może nasilać objawy związane z refluksem – Pyszności; foto: Canva
Dzieje się tak ze względu na to, iż sok z cytryny ma wysokie pH. To z kolei może działać źle nie tylko na żołądek, ale również na… zęby. Pita w dużych ilościach lemoniada rozmiękcza szkliwo zębów, prowadząc do ich uszkodzenia i nadwrażliwości. Podobnym, nieprzyjemnym działaniem wykazuje się zwykła woda z cytryną, a więcej na ten temat przeczytasz w innym naszym artykule.
Należy również pamiętać o tym, iż cytrusy wykazują działanie fotouczulające. Osoby z wrażliwą skórą, po wypiciu lemoniady i wyjściu na duże słońce, muszą liczyć się z możliwością pojawienia się na ciele nieestetycznych pęcherzyków, a w skrajnych sytuacjach również poważnych poparzeń. Co ciekawe, takie same adekwatności posiadają niektóre warzywa, m.in. seler naciowy, marchewka, koper włoski i pasternak. O fotouczuleniu warto przeczytać więcej, bo wiąże się z nieprzyjemnymi konsekwencjami, których można w łatwy sposób uniknąć.