Lekka i syta pasta jajeczna, którą zrobisz w kilka minut. Jest bardzo prosta w zrobieniu i uda się każdemu. Idealnie sprawdzi się na kanapkę lub jako farsz do jajek. Jej smak i urok tkwi w prostocie.
Masz ochotę na syte śniadanie lub kolację? Pasta jajeczna to najpopularniejsze smarowidło do kanapek w moim domu, zaraz po paście z makreli. Jeden z niezapomnianych smaków z dzieciństwa. Mama często nam przygotowywała taką pastę. Bardzo ją lubiłam ze świeżą bułką. Teraz w moim domu lubią ją dorośli oraz dzieci na śniadanie lub kolację. Kanapki z pastą jajeczną udekorowane zielonym szczypiorkiem i czerwonymi pomidorami suszonymi lub koktajlowymi skuszą największych niejadków. Brzmi pysznie? Wystarczy, iż ugotujesz jajka na twardo, pokroisz ogórka oraz szczypiorek i wymieszasz z pozostałymi składnikami. Oczywiście do pasty możemy dodać inne smaki. Propozycję ich dodania znajdziesz poniżej. Zapraszam po prosty i ekspresowy przepis.
Lekka pasta jajeczna – składniki:
Kaloryczność: 130 kcal w 100g. Dieta wegetariańska i bezglutenowa. Podana porcja jest dla 2 osób.
- 4 jajka* (rozmiar L)
- 1 średni ogórek kiszony (ewentualnie konserwowy)
- mały pęczek szczypioru
- 3 łyżki jogurtu naturalnego
- 1 lub 2 łyżeczki musztardy
- płaska łyżeczka chrzanu
- pół łyżeczki miodu
- pół łyżeczki papryki mielonej (ostra lub słodka)
- 2 szczypty świeżo zmielonego pieprzu czarnego
- szczypta soli
- dodatkowo możesz też użyć: starowanego na grubych oczkach sera żółtego (max 100g), oliwki bez pestek, rzodkiewki oraz ulubionych ziół
Wskazówki:
- Bardzo ważna jest jakość jajek, które są głównym składnikiem pasty. Jajka powinny być świeże i prawidłowo ugotowane. Sprawdź moją metodę na jajka gotowane na twardo. Zbyt długie gotowanie jajek powoduje, iż na ich obwodzie pojawiają się ciemne zabarwienia i są mniej smaczne.
- Moja pasta jajeczna jest w wersji FIT. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby zamiast jogurtu użyć majonezu lub pół na pół. Pamiętaj jednak, iż taka pasta będzie kaloryczna.
- Zamiast ogórka kiszonego lub konserwowego możesz w okresie dać świeżego. Niektórzy do pasty jajecznej dodają także pół awokado lub 100 g wędzonego łososia.
Sposób wykonania lekkiej pasty jajecznej
Do przygotowania pasty potrzebować będziemy przede wszystkim: rondelka, salaterki i miski na pastę.
Jajka gotuję na twardo. Chłodzę i obieram ze skorupek. Następnie kroję w niedużą kostkę około 3 – 5 mm i wrzucam do miski. Jajka możesz też zetrzeć na grubych oczkach tarki lub rozgnieść dzięki widelca.
Do salaterki dodaję: miód, chrzan, jogurt naturalny oraz musztardę. Oprószam przyprawami: solą, papryką i świeżo zmielonym pieprzem czarnym. Całość mieszam do połączenia się składników, aż uzyskam jednolitą konsystencję. jeżeli masz prawdziwy, skrystalizowany miód (nie płynny zimową porą z marketu), to rozetrzyj go łyżeczką o ścianki salaterki. Wówczas łatwo się połączy z resztą składników. Otrzymuję aromatyczny sos musztardowo – chrzanowo – miodowy. jeżeli nie chcesz brudzić dodatkowej salaterki, to czynność wykonaj w misce z jajkami.
Szczypiorek myję i kroję w niedużą kostkę około 3 mm.
Z ogórka odkrawam twarde końcówki. Następnie kroję w niedużą kostkę 3 – 5 mm.
Do miski z jajkami wrzucam szczypiorek oraz ogórka kiszonego i wlewam sos. Część szczypiorku zostawiam do dekoracji potrawy. jeżeli chcesz, możesz też dodać w tym momencie: starowanego sera żółtego na grubych oczkach, połówki oliwek, rzodkiewki pokrojone w plastry lub kostkę oraz posiekane zioła.
Całość mieszam ze sobą, aż uzyskam jednolitą pastę jajeczną. Na koniec sprawdzam smak i ewentualnie doprawiam ulubionymi przyprawami lub ziołami.
Pasta jajeczna jest już gotowa do smarowania chleba. Na wierzch kanapki ułóż dekorację w postaci: szczypiorku, natki pietruszki lub suszonych pomidorów. Palce lizać. Uczta dla oka i podniebienia. U mnie sałatka znika tego samego dnia, ale możesz ją trzymać w lodówce do 2 – 3 dni.
Smacznego!