Minimalizm i harmonia to kwintesencja designu w wydaniu skandynawskim. Wnętrza reprezentujące ten styl powinny być urządzone prosto i funkcjonalnie. Swoisty melanż nurtów aranżacyjnych ze Szwecji, Norwegii, Danii i Finlandii składa się na popularny trend, którego główne cechy stanowią: naturalne materiały, jasne kolory, minimalistyczny design, oryginalne tekstylia, a także proste, czyste linie - mebli, dodatków i elementów użytkowych. istotną rolę odgrywa również światło, zarówno naturalne, jak i sztuczne. Pierwszy wybuch zainteresowania skandynawskim wzornictwem miał miejsce pod koniec lat czterdziestych XX wieku. Podczas najpopularniejszej we Włoszech wystawy designu, Triennale di Milano, w roku 1947, pojawiły się meble, szklane wyroby i domowe akcesoria z państw nordyckich, które błyskawicznie stały się ogólnoświatową sensacją. Popularność stylu skandynawskiego gwałtownie zawędrowała do Stanów Zjednoczonych i Kanady, gdzie nurt ten święcił triumfy w latach pięćdziesiątych. Później nieco o nim zapomniano, natomiast w tej chwili skandynawski design cieszy się stałym zainteresowaniem projektantów, architektów wnętrz i prywatnych inwestorów na całym świecie. Dlaczego? Przede wszystkim z uwagi na jego uniwersalność i ponadczasowość.
Za motto stylu skandynawskiego można uznać słowa dziewiętnastowiecznego poety, Roberta Browninga: „less is more”. Idea „mniej znaczy więcej” sprawdza się wszędzie tam, gdzie wnętrza powinny być przestrzenne, funkcjonalne i ergonomiczne. Aranżując łazienkę w stylu skandynawskim, postawmy na minimalizm. Czyste linie, gładkie krawędzie, komfortowe rozmieszczenie elementów użytkowych to podstawa. Najprostszy sposób na skandynawski „look” stanowi oczywiście urządzenie łazienki w bieli. Biała ceramika jest klasycznym rozwiązaniem, które sprawdzi się w każdym pomieszczeniu. Biała glazura i terakota, białe meble, białe tekstylia... Oczywiście całą tę wszechobecną biel dobrze będzie przełamać kolorowymi akcentami. Zarówno intensywne, jak i spokojne, naturalne barwy, świetnie wpiszą się w obowiązujące aktualnie trendy. Solidna podłoga z kamienia, drewna lub terakoty to kolejny istotny element. W skandynawskiej łazience raczej nie zobaczymy natomiast dywaników łazienkowych. Sugerowane barwy podłogi to przede wszystkim biel, kremowa biel i jasne szarości. Dotyczy to również podłóg drewnianych, które możemy zabejcować, polakierować bądź pokryć farbą w wybranym, najlepiej jasnym odcieniu. Równie ważne, co odpowiedni dobór kolorystyki, są rozwiązania przyjazne dla środowiska, pozwalające np. oszczędzać wodę bądź energię elektryczną. Nowoczesne woodooszczędne baterie umywalkowe i prysznicowe czy energooszczędne oświetlenie pozwolą nie tylko ograniczyć wydatki, ale także będą zgodne z zamiłowaniem Skandynawów do wszelkiego rodzaju projektów eko.
istotną rolę w aranżacji łazienki powinno odgrywać także oświetlenie. W Skandynawii, gdzie szczególnie w miesiącach zimowych światła słonecznego jest mniej, dobór odpowiednich lamp jest niezwykle istotny. Najlepiej zastosować w łazience kilka punktów świetlnych. Barwa światła to już sprawa indywidualnego gustu, może być zarówno w chłodnej, jak i ciepłej tonacji. Celem powiększenia przestrzeni i komfortu użytkowania, tam gdzie to tylko możliwe, stosuje się wszelkiego typu elementy podwieszane, np. wiszące muszle toaletowe, relingi na ręczniki itd. Styl skandynawski z uwagi na swój ponadczasowy charakter i funkcjonalność nie traci na popularności. Idealnie współgra również z elementami innych nurtów aranżacyjnych, dzięki czemu łazienka urządzona w tym stylu będzie świetnie prezentować się w każdym domu.