Jeżeli lubisz otaczać się przytulnymi rzeczami, żyć w zgodzie z naturą z nutą wiejskich, sielankowych wakacji u dziadka i babci, to dobrze trafiłeś. Podpowiemy Ci, jak w stylu rustykalnym uzyskać spokój, harmonię i jak urządzić łazienkę w ciepłym, romantycznym klimacie, w wygodnej przestrzeni w której chętnie spędzisz czas w relaksującej kąpieli i na domowych zabiegach SPA. Po przeczytaniu naszego artykułu, znajdziesz odpowiedź jak uzyskać ten efekt bez potrzeby wychodzenia z domu do salonu piękności. Dowiesz się również, jak połączyć nowoczesność i wyczarować sentymentalny nastrój zgodnie z Twoimi potrzebami i gustem.
Każdy z nas jest inny i lubi coś innego. Dla jednych kontakt z naturą jest najistotniejszy, inni nie wyobrażają sobie innego życia niż w mieście. Ludzie dzielą się na tych, którzy lubią wyważone, minimalistyczne wnętrza i tych, którzy jednak chcą żeby łazienka była przytulna, ciepła i delikatna. Aby sprostać tym dwóch trendom powstał styl rustykalny, czyli przytulny minimalizm czerpiący z wiejskiego, sielskiego klimatu. Urządzanie wnętrza w tym stylu będzie prawdopodobnie dla Ciebie dobrą zabawą i odskocznią od codziennego przytłoczonego gadżetami technologicznymi życia. Bo styl rustykalny stawia na naturalność i prostotę, nawiązuje do tradycyjnych aranżacji i łączy w sobie urok wiejskiego klimatu z tradycją, ale również ważna jest w nim elegancja i wygoda. Istotny w nim jest również naturalny urok i nastrojowa atmosfera, kojarzącą się z ciepłem domowego ogniska . Wnętrza w tym stylu odnoszą się do stylistyki minionej epoki, wykorzystania tego co stare i połączenia ich z nowoczesnością. Meble najlepiej pochodzące z odzysku lub tylko stylizowane na stare wprowadzą do wnętrza odrobinę historii. Proste, wiejskie rozwiązania - drewniany stołek lub drabina, manualnie wyrabiany dywanik i kosz wiklinowy to idealne uzupełnienie tego stylu.
Styl rustykalny – jak powstał?
Nazwa tego stylu pochodzi od angielskiego słowa rustic – wiejski i nawiązuje do odległych, sięgających przełomu XIX i XX wieku aranżacji dworków i gospodarstw wiejskich. Z potrzeby (tamtych lat) tworzenia prostych form z naturalnych materiałów, w 1903 roku powstał pierwszy mebel rustykalny – krzesło z jednej deski. Skonstruował je Amerykanin Thomas Lee z 11 elementów tej samej, jednej deski. To proste siedzisko - w tej chwili już kultowe krzesło Adirondack - miało służyć wypoczynkowi w domkach letniskowych, usytuowanych na stromych zboczach amerykańskich gór. Dziś krzesło znane również jako Musaka chair, jest popularne na całym świecie.
Styl ten jest zarezerwowany nie tylko dla przestrzeni wiejskiej, również nowoczesne mieszkania w dużych miastach ulegają jego urokowi. Najbardziej zwraca uwagę to, iż wnętrza w tym stylu nie są przeładowane, dzięki czemu uzyskuje się bardzo jasną i czystą przestrzeń. Wnętrza wypełnione prostymi, klasycznymi meblami i starannie dobranymi dekoracjami były oazą spokoju i wygodnego życia. Klimat ten możemy przywołać również dziś u siebie, w naszej łazience i stworzyć przytulne, przestronne i odrobinę romantyczne miejsce. Wystarczy dobrać odpowiednie kolory, wyposażenie i dodatki oraz połączyć je z wytrzymałymi materiały (np. naturalne drewno, kamień) i ciepłymi, przytulnymi akcentami, np. wikliną, lnem, bawełną i płótnem. Łazienka z rustykalnym charakterem przypominać powinna wiejską chatę w sielskim klimacie i przywoływać wspomnienia z wakacji spędzonych na wsi.
Styl rustykalny kolory
Kolorystyka wnętrza powinna odzwierciedlać naturę. o ile komuś marzy się takie wnętrze, to najlepiej niech wybierze do niego wszystkie ciepłe i neutralne barwy, szczególnie białe i beżowe, pastelowe i szare oraz w naturalnym kolorze drewna, czyli różne odcienie brązów. Druga gama kolorów to delikatny fiolet oraz różowy i zieleń, które często stosowane są jako dodatki, podkreślające styl rustykalny. Unikajmy za to zdecydowanych, jaskrawych barw. Jasne, pastelowe kolory, optycznie powiększą pomieszczenia o niewielkim metrażu lub ciemne, nie powodując przy tym wrażenia chłodu. o ile jesteś zwolennikiem kontrastów, postaw na kolorowe kwiaty, pasy i kratki. Najczęściej stosowane materiały w tym stylu to naturalne drewno lub kamień, ale styl rustykalny, to nie tylko kamień i drewno. Możliwości jest wiele, zastosowanie również mają płytki ceramiczne o różnych wielkościach, w odcieniach pastelowych i ciepłych, albo zawierające motywy związane z wsią. Dozwolona (a choćby wskazana) jest również cegła oraz wodoodporna tapeta z motywami florystycznymi.
Styl rustykalny dodatki
Znakiem rozpoznawczym rustykalnego stylu są wszelkie ornamenty, żłobienia, kamienie i kryształki. W takim wnętrzu jest przytulnie, swojsko i tradycyjnie dzięki klimatycznym dodatkom. Opływowe kształty i zdobienia, meble z litego drewna wyposażone w żeliwne lub metalowe uchwyty w starym stylu oraz bogata ornamentyka, przywołują wspomnienia z dzieciństwa i ukochaną babciną kuchnię, zawsze pełną ciepła i smakowitych potraw. Sprawdzą się również drewniane lub białe proste szafki z zaznaczonymi żłobieniami. Te w szarości lub piaskowym kolorze będą się natomiast wspaniale prezentować na tle różnych odcieni brązu. Na pierwszym miejscu stawiamy na płytki o falistej powierzchni, oświetlone żyrandolem kryształowym. To wystarczy żeby łazienka nabrała blasku i w połączeniu z płytkami nabrała zmysłowego charakteru. Zachwycającą całość dopełnią lustra w drewnianych ramach, wiklinowe kosze, ceramiczne pojemniki i wieszaki z mosiądzu oraz żeliwny grzejnik. Proste, wiejskie rozwiązania - drewniany stołek lub drabina i manualnie wyrabiany dywanik to idealne uzupełnienie tego stylu. Nie możemy też zapomnieć o zielonych roślinach doniczkowych, które są symbolem natury, a ustawione w łazience będą dodatkową ozdobą podkreślającą charakter wnętrza.
Jaka jest łazienka w stylu rustykalnym?
Do rustykalnej łazienki najlepszym wyborem będzie wanna w stylu retro na klasycznych łapkach. Zarówno do małej, jak i do dużej łazienki, idealnie będzie pasować wanna wolnostojąca. W dużej, ustawiona w dowolnym miejscu, natomiast w mniejszych bezpośrednio przy jednej ze ścian, tak aby nie zabierała cennej przestrzeni. Na rynku są dostępne modele w formie owalnej misy z zaokrąglonym wnętrzem, które podkreślą charakter łazienki. Wannę narożną lub prostokątną zabuduj obudową w kolorze drewna i zamontuj nad nią stelaż na powieszenie zasłonki np. w kwiatowe wzory. Zdecydować się możemy również na natrysk typu walk-in, koniecznie z zasłoną prysznicową. Prosta forma i jego funkcjonalność to zalety, które doskonale budują klimat pod rustykalną łazienkę. Pięknie to tego będą wyglądać umywalki nablotowe, wykonane z kamienia o owalnym kształcie lub klasyczne, stojące na drewnianych blatach. Detale, które decydują o ostatecznym wystroju łazienki, przyniosą zamierzony efekt, o ile zastosujemy w naszej łazience ciepły, słoneczny, złoty kolor. Baterie retro w kolorze miedzi, krany z kurkami krzyżykami w kolorze złotym, postarzane i stylizowane na minione lata to niezbędny element tego stylu. Złote jak również czarne matowe wykończenie jest jak magnes, które przyciąga wzrok.
Omnires Modern bateria HushLab Belverde bateria Omnires Art Deco bateria Omnires Art Deco bateria
Podsumowując urządzenie łazienki w stylu rustykalnym może nie wydaje się łatwym i prostym pomysłem, ale efekt na pewno nas nie rozczaruje. To jeden z najbardziej przyjemnych i romantycznych stylów w urządzaniu wnętrza. Jego naturalność i wykorzystane do tego celu naturalne materiały tworzą niesamowity klimat i przypominają nam minioną epokę, nadając jednocześnie niepowtarzalny charakter naszej łazience. W przytulnych pomieszczeniach mamy o wiele lepsze samopoczucie, więcej energii i jesteśmy w nich pozytywnie nastawieni do życia, a przecież o to właśnie chodzi.