Wolny czas, przytulność, komfort i harmonia w naszym życiu to składniki, które warto mieć w swoim przepisie na szczęście. Odpowiednio ukształtowane i estetyczne otoczenie, sprawi, iż nasza codzienność nabierze innego wymiaru i w efekcie przyczyni się do przyjaznego stylu życia w zgodzie z naturą i naszymi oczekiwaniami. Łazienka to miejsce w który spędzamy coraz więcej czasu, jej wnętrze wpływa na nasze dobre samopoczucie i zdolność regeneracji zarówno sił umysłowych jak i fizycznych. To miejsce w którym warto wprowadzić styl hygge, który sprzyja cieszeniu się małymi przyjemnościami, bez pośpiechu w komfortowych, przytulnych warunkach.
Filozofia Hygge
Hygge to recepta na szczęście i przytulną atmosferę w naszym życiu. To słowo ostatnio robi furorę i stało się wyznacznikiem spokojnego spędzania czasu w gronie rodzinnym, bez pogoni za sukcesem i ciągłego rozpraszania nas przez urządzenia elektroniczne. Ciepło domowego ogniska, które nas otula, wygoda i praktyczność to podstawa w aranżacji pomieszczeń większości Duńczyków, którzy są wierni filozofii hygge. Celebrowanie dnia codziennego z najbliższymi lub przyjaciółmi oraz docenienia rutyny, pozwala uzyskać równowagę między estetyką, a funkcjonalnością. Hygge to styl silnie związany z relacjami międzyludzkimi i wartościami rodzinnymi, w którego wnętrzu powinno być przyjemnie i które pozwoli się w pełni zrelaksować.
Mieszkanie w stylu Hygge
Podstawową zasadą jest tworzenie praktycznej, maksymalnie wygodnej i przytulnej przestrzeni. Stawiając na ten styl wybieramy naturalne materiały, głównie drewno i kamień, jasne kolory, subtelne oświetlenie. Proste i funkcjonalne meble, wiklinowe plecionki, bawełniane i lniane tekstylia kształtują ostateczny charakter aranżacji. Wszystko to sprzyja poczuciu relaksu, spokoju i odprężenia. Dlatego, w salonach królują wygodne fotele i kanapy z miękkimi kocami oraz poduszkami, wieczorami oświetlone świecami i ciepłym światłem lamp. W kuchni hygge najważniejszym elementem jest duży stół zdolny pomieścić wszystkich domowników i gości. Zamiast niepotrzebnych dekoracji, ustawić należy w widocznym miejscu zdjęcia i pamiątki rodzinne, do tego bukiet pięknych kwiatów by rozweselić wnętrze i pozwolić się cieszyć domową atmosferą. Bo hygge to zarówno prostota i umiar, ale również przywiązanie do tradycji.
Łazienka w stylu Hygge
Bez znaczenia jest czy jesteś fanem szybkiego prysznica, czy wielbicielem długich kąpieli, styl hygge zadowoli gusta każdego użytkownika łazienki. W tej intymnej przestrzeni, gdzie możemy być sami ze sobą, odpocząć i poczuć się swobodnie, ważnym elementem są kolory, wzory i faktura oraz dodatki, które tworzą klimat pomieszczenia. Niezależnie od tego, czy dysponujemy niewielkich rozmiarów wnętrzem czy mamy przestronny pokój kąpielowy, hygge daje nam możliwość zorganizowania przestrzeni tak, abyśmy mogli znaleźć w niej radość, poczucie odpręzenia i spokój. Umiłowanie natury, ekologia i dbanie o środowisko ma swoje odzwierciedlenie w materiałach i barwach.
Łazienka hygge - kolory
W tym stylu kolorami "rządzi" natura. To wszelkiego rodzaju brązy, beże, szarości, zieleń i biel oraz barwy pastelowe pozwolą nam skupić się na sobie i zrelaksować. Wnętrze musi być oazą spokoju i miejscem wyciszenia. W tym stylu unikamy krzykliwych kontrastów i ciężkich wzorów oraz gromadzenia niepotrzebnych dodatków i dekoracji, ponieważ stwarzają one wrażenie chaosu, a to nie wpływa korzystnie na psychikę i z pewnością nie pozwoli osiągnąć dobrostanu i wymarzonego stanu równowagi.
Płytki imitujące kamień lub drewnopodobne od klasycznych po wielkoformatowe są częstym elementem wystroju łazienek w stylu hygge. Drewniana podłoga w połączeniu z gładkimi płytkami z motywem np. kwiatowym doskonale się sprawdzi w towarzystwie białej i zielonej ceramiki łazienkowej. Kamienna świetnie będzie współgrać z płytkami inspirowanymi wyglądem betonu lub ze strukturą drewna. Takie wykończenia wnoszą do wnętrza odrobinę ekskluzywności i przytulności. W filozofii hygge powinnyśmy odpoczywać, a nie sprzątać, wybierajmy więc płytki o gładszej powierzchni z których łatwo usunąć zabrudzenia.
Propozycje naszego stylisty - płytki
Ricordena Płytka Foreste Soloss Płytka Oak Soloss Płytka Oak Deco
Łazienka hygge - armatura
Wanna w stylu hyggie
Aromatyczna, ciepła, kąpiel w wannie wolnostojącej, a do tego blask świec, każdego zrelaksuje i pozwoli oderwać się od rzeczywistości. Najlepiej, aby była duża, w której będziemy mogli swobodnie się położyć, miała zamontowane specjalne zagłówki i do tego była wyposażona w hydromasaż. W stylu hygge właśnie o to chodzi - długie i przyjemne kąpiele, masaż i odpoczynek, lampka wina i dobra książka, a obok drewniana drabinka z ulubionym szlafrokiem i miękkim ręcznikiem czeka, żeby nas otulić po kąpieli.
Wybór naszego stylisty - wanny
HushLab Five Stars Cia HushLab Five Stars Ann ojąca HushLab Five Stars Jill
Kabina prysznicowa w stylu hyggie
Jeżeli jednak ogranicza nas metraż, albo nie przepadamy za długimi kąpielami z pewnością zdecydujemy się na prysznic. Alternatywą może być przestronna kabina prysznicowa z deszczownicą lub otwarta, typu Walk - In. Ich zaletą jest prostota w utrzymaniu czystości. Z łatwością dotrzemy do każdego miejsca, a ich niska awaryjność pozwala je użytkować przez długie lata. Ponadto, dzięki otwartej konstrukcji różnica temperatur oraz nieprzyjemne uczucie związane z brakiem powietrza w kabinie nie są odczuwalne.
Umywalka w stylu hyggie
Hygge, to filozofia w której szczęście oznacza harmonię i spokój. Kształt, który symbolizuje te uczucia to koło. Wanny i umywalki o owalnej budowie, pozbawione ostrych krawędzi są doskonałym znakiem rozpoznawczym wnętrz w tym stylu. Obłe kształty w połączeniu z prostym wzornictwem, tworzą spójną całość i kojarzą się ze spokojem. Drewniany blat, w połączeniu z białą ceramiką daje efekt ciepła i poczucie estetyki. Dzięki płytkom imitującym drewno takie rozwiązanie jest nie tylko bardzo estetyczne, ale również funkcjonalne. Na drewnianym blacie, z widocznymi sękami ustawienie umywalki nablatowej nada wnętrzu wyjątkowego charakteru.
Hagendsen&Smith Platz Bateria umywalkowa jednootworowa wysoka Chrom
Baterie w stylu hygge
Ważnym elementem aranżacji przestrzeni łazienkowej są baterie łazienkowe. Czarne matowe baterie będą wspaniale współgrać z naturalnym kamieniem ścian lub podłóg, złote z naturalną kolorystyką drewna, a miedziane idealnie się prezentują w towarzystwie jasnych, pastelowych barw. Ten styl kocha również stal i szkło. Dlatego wybrać możesz również baterie srebrne chromowane pasujące do lustra oprawionego w ramę o tym samym kolorze.
Jakie dodatki do łazienki w stylu hygge?
Dodatki stanowią o naszym sukcesie aranżacyjnym naszego wnętrza. To one stanowią „wisienkę na torcie”. Jasne barwy, kolory natury, naturalne motywy i nastrojowe oświetlenie sprzyjają wewnętrznemu wyciszeniu i przytulności. Okrągłe lustro wprowadzi do pomieszczenia poczucie harmonii. Wyjście z wanny umili nam miękki dywanik, a wiklinowe kosze na pranie czy na kosmetyki będą idealnymi dodatkami. Nie zapomnijmy też o roślinach - kwiaty które lubią klimat panujący w łazience świetnie wypełnią naszą przestrzeń. W łazience hygge dużą rolę odgrywa oświetlenie. Najlepiej sprawdzi się punktowe światło o ciepłej, żółtej barwie, a oprawa sufitowa powinna być prosta w swojej formie. Do łazienki w stylu hygge doskonale pasują meble łazienkowe o prostych kształtach, wykonane z drewna lub imitujące jego strukturę. Dopełnieniem, obowiązkowo musi być drewniana półka, na którym położymy ulubioną książkę, postawimy kwiaty i świecę. Miękki ręcznik i szlafrok zachęcają do wypoczynku i czekają na zakończenie kojącego prysznica lub kąpieli.
Podsumowując, urządzenie łazienki w stylu hygge to czysta przyjemność. Poczucie zadowolenia i satysfakcji będzie nam towarzyszyć zarówno przy jej aranżowaniu jak i późniejszym korzystaniu. Bo co może być piękniejsze niż kąpiel w przytulnym, naturalnym wystroju nawiązującym do otaczającej nas natury w świetle świec? Taka kąpiel sprawi, iż każdy dzień będzie celebracją tego, co nas spotyka. Hygge to nie tylko wystrój wnętrza - to także nasz nastrój i szczęśliwe, satysfakcjonujące życie.